Geri Dönüşüm

Canon Kartuş Geri Dönüşüm Programı

Canon'un, 1990 yılında bir toner kartuşu geri dönüşüm programı başlatan ilk şirket olduğunu biliyor muydunuz?
Canon Cartridge Recycling Programme

Hakkında

Canon'un kartuş geri dönüşüm programı, boş Canon kartuşlarınızı geri dönüştürmeniz için size ücretsiz, kolay ve çevreye duyarlı bir yol sunar.


Canon çöp sahasına sıfır atık politikasına sahiptir. İade edilen kartuşun her bir elemanı yeni bir toner kartuşunun bileşeni, başka sektörlerde temel malzeme veya fosil yakıt alternatifi olarak yeniden kullanılır ya da geri dönüştürülür. Kartuşun hiçbir parçası çöp sahasına gönderilmez.

Canon'un global kartuş geri dönüşüm programı

Kartuşlarınızı Geri Dönüştürün

Orijinal Canon toner ve mürekkep püskürtmeli kartuşlar için ücretsiz bir geri dönüşüm programı sunuyoruz.

 • TONER

  Canon toner kartuşlarını geri dönüştürün

  Orijinal Canon toner kartuşları için ücretsiz ve kolay geri dönüşüm programımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

 • MÜREKKEP PÜSKÜRTMELİ

  Canon Mürekkep Püskürtmeli kartuşları geri dönüştürün

  Orijinal Canon mürekkep püskürtmeli kartuşlar için ücretsiz ve kolay geri dönüşüm programımız hakkında daha fazla bilgi edinin.

BUGÜNE KADARKİ HİKAYE

Bilgiler ve Rakamlar

Canon, Fransa'da bulunan Canon Bretagne'ın gerçekleştirdiği toner kartuşu geri dönüşüm programı aracılığıyla Döngüsel Ekonomiye katkıda bulunmakta ve Almanya'da mürekkep püskürtmeli kartuş geri dönüşüm programı yürütmektedir.
Canon Camera

BİLGİLER VE RAKAMLAR

435.000 tondan fazla CO2 emisyonu tasarrufu

Japonya, ABD, Avrupa ve Çin'de bulunan dört tesiste geri dönüştürülmek üzere (geri dönüşüm, ürünün kullanıldığı bölgede gerçekleştiriliyor) 23 ülke ve bölgede (2021 sonu itibariyle toplamda yaklaşık 444.000 ton toplama hacmi ile) kullanılmış toner kartuşu toplama faaliyeti gerçekleştirdik. Toner geri dönüşüm girişimlerimiz sayesinde, 2021 itibariyle yeni kaynakların kullanımında toplamda yaklaşık 314.000 tonluk bir azalma elde ettik. Ayrıca toner şişeleri ve Canon Profesyonel baskı sarf malzemeleri için özel geri dönüşüm çözümleri sunuyoruz.

BİLGİLER VE RAKAMLAR

Mürekkep püskürtmeli kartuşların geri dönüşüm süreci 35 ülkede yürütülmektedir

Ayrıca Canon, 1996 yılından bu yana kullanılmış mürekkep kartuşlarını toplayıp geri dönüştürmektedir. Canon'un toplama programı, 2021 sonu itibariyle dünya çapında 35 ülkede ve bölgede faaliyete geçmiştir ve 2021 yılı sonuna kadar toplanan toplam kartuş hacmi 2.616 tona ulaşmıştır.

Recycling
Image of fast moving water over rocks

BİLGİLER VE RAKAMLAR

Ham maddeye olan bağımlılığın azaltılması

2008 ile 2021 yılları arasında gerçekleştirilen bu eylemler sonucunda, ham madde olarak geri dönüştürmek üzere kullanılmış ürünlerden 42.413 ton plastik topladık ve 33.619 ton kadar ürün ve parçayı da doğrudan yeniden kullandık.

ÖDÜLLER

Aşağıdaki ödüllerle takdir edilmekten onur duyuyoruz:

 • 2021

  Daha iyi toplum ödülü sahibi, ön elemeyi geçme

  Birleşik Krallık'ın en büyük sürdürülebilirlik ödülleri, yeşil iş alanında mükemmelliği takdir etmektedir

 • 2021

  Business Green liderleri CE ödülü, finalist

  Business Green Liderleri CE, çevre dostu iş ilkelerini ve temiz teknolojileri yaygınlaştıran işletmeleri ödüllendirmektedir

 • 2019

  Edie CE, finalist

  Edie'nin Sürdürülebilirlik Liderleri Ödülleri, Birleşik Krallık'ın en büyük ve en prestijli sürdürülebilirlik ödülüdür ve yeşil iş alanında mükemmelliği takdir etmektedir

Canon Geri Dönüşüm geçmişi

Kartuş geri dönüşümünün tarihçesi

 • 1982-1992

  Dünyanın ilk geri dönüşüm programı

  1982 yılında Canon, dünyanın hepsi bir arada kartuş sistemine sahip ilk kişisel fotokopi makinelerini çıkardı. Sekiz yıl sonra 1990'da Canon Toner Kartuşu Geri Dönüşüm Programı ABD, Japonya ve Almanya'da başlatıldı. 1992'de Canon kapalı döngü plastik geri dönüşümünü başlattı ve Küresel Çevre Ödülleri Büyük Ödülünü kazandı.

 • 1997-2002

  Geri dönüşüm programının büyümesi

  1997'de Canon, Fransa'daki Canon Bretagne'da kartuş geri dönüşümünü başlattı. 2 yıl sonra 1999'da geri dönüşüm programı üç Avrupa ülkesinde daha uygulanmaya başladı. 2002'de Canon, programı 10 Avrupa ülkesi ile genişletti.

 • 2003-2009

  Kartuş iade seçeneklerinin genişletilmesi

  2003 Canon toner kartuşu geri dönüşümü için "çöp sahasına sıfır atık" hedefine ulaştı. 2008'de geri dönüşüm programının uygulandığı ülke sayısı 12'ye çıktı ve bir web tabanlı kartuş iade işlemi başlatıldı. Aynı yıl toplanan kartuşların hacmi 200.000 tona ulaştı. Bir yıl sonra, 2009'da, Finlandiya ve İsveç toplu kartuş geri dönüşümünü başlattı.

 • 2011-2013

  İade edilen kartuşların miktarı 300.000 tona ulaştı

  2011'de Canon'un toner kartuşu geri dönüşüm programı sunduğu Avrupa ülkelerinin sayısı 18'e ulaştı. Bir yıl sonra, 2012'de, toplanan toner kartuşlarının küresel hacmi 300.000 tona ulaştı. 2013'te Canon Bretagne tamamen yeni bir malzeme geri dönüşüm işlemini uygulamaya soktu.