Sahteciliğe Karşı Farkındalık

Canon, ürünlerinin yasadışı olarak taklit edilmesinden etkilenen çok sayıdaki küresel markalardan biridir. Bunlar, orijinal Canon ürünleri gibi görünecek şekilde ambalajlanan sahte veya kopya sarf malzemeleri ve pil ürünleridir. Canon, bu suç faaliyetini çok ciddiye almaktadır ve sahte ürün ticaretinin üstesinden gelmek için polis kuvvetleri, gümrükler, sahtecilikle mücadele eden kuruluşlar ve Avrupa, Orta Asya ve Afrika'daki yetkililerle çalışmalar yürütmektedir.

Aşağıda sahte Canon ürünleri kullanmanın tehlikeleri, bu ürünlerin sahte olup olmadığını tespit etme ve sahte bir ürün satın alındığında yapılması gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Neden sahte Canon ürünlerinden kaçınılmalıdır?

 • Güvenlik riskleri
  Sahte Canon ürünleri, orijinal Canon ürünlerinin katı kalite standartlarına göre üretilmez ve test edilmez. Kullanıldığında kullanıcıya ya da ürüne zarar verebilir. Sahte piller, kullanıldığında aşırı ısı üretebilir, sızdırabilir veya patlayabilir; ciddi yaralanmalara ve üründe onarılmaz hasarlara yol açabilir.
  Sahte pillerin tehlikeleri hakkında daha fazla bilgi için Fotoğraf Makinesi ve Görüntüleme Ürünleri Derneği'nin (CIPA)web sitesini ziyaret edin.
 • Kalite
  Sahte Canon mürekkep ve toner kartuşları sızdırabilir, yazıcının baskı kafasını tıkayabilir veya renklerin bulanıklaşmasına ve renk çizgileri oluşmasına neden olabilir. Bu kartuşlar, orijinal ürünlere göre büyük ölçüde daha az baskı kapasitesi sunar. Canon'un test ettiği sahte kartuşların baskı kapasitesi, orijinal kartuşlarınkine kıyasla %28 ile %69 arasındadır.
 • Çevresel etki
  Tüm orijinal Canon ürünleri; elektrikli ve elektronik ekipman atıklarına ilişkin WEEE direktifi, RoHS Direktifi (Elektrikli ve elektronik ekipmanlarda belirli Tehlikeli Maddelerin kullanımının kısıtlanması) ve REACH Tüzüğü gibi Avrupa yasalarıyla uyumludur. Sahte ürünlerin asıl içerikleri ve üretim süreçleri bilinmediğinden sahte ürünler bu yasalarla uyumlu değildir; bu yüzden çevre için büyük tehlike teşkil eder.
  Canon'un çevresel aktiviteleri hakkında daha fazla bilgi edinin.
 • Organize suçlarla bağlantılıdır
  Sahte ürünlerin üretimi ve satışı ceza gerektiren bir suçtur. Sahte ürünlerin üretimi ve satışından sorumlu kişiler genellikle uyuşturucu satıcılığı, insan kaçakçılığı, silah kaçakçılığı, kimlik hırsızlığı, kara para aklama ve terörizm gibi diğer yasa dışı etkinliklerle de bağlantılıdırlar.

Orijinal ürünleri satın almak

Satış Noktaları sayfamızda Canon ürünleri yetkili satıcılarının bulunduğu kısmi listeyi bulabilirsiniz.

Sahte Canon ürünleri nasıl tespit edilir?

 •  Tüm orijinal Canon mürekkep kartuşları*, lazer tonerleri, fotokopi makinesi tonerleri, fotoğraf makinesi ve video kamera pillerinin ambalajlarında Canon'a özel bir hologram bulunur. Hologramda, önden bakıldığında parıltılı sarı renkte, yatay konuma getirildiğinde ise parıltılı koyu yeşil renkte görünen benzersiz bir renk değiştirme özelliği bulunur. Hologram sahteyse renk değişimi gerçekleşmez veya çok az bir değişiklik gözlemlenir. (* Plastik tip Avrupa kartuş ambalajlarında veya çoklu şeffaf paketlerde özel hologram bulunmayabilir.)

Picture__Hologram

 • Sahte ambalajlar üzerindeki sahte hologramlar genellikle dikkatsizce yerleştirilir ve hasarlı, bulanık, yanlış renkte veya yanlış boyuttadır.
 •  Sahte Canon ambalajları veya ürünleri üzerindeki Canon logoları bulanık görünebilir; yanlış renk, boyut veya yazı tipine sahip olabilir.

Picture_canonlogo

 • Sahte ürünlerin ambalajları tekrar mühürlenmiş, tekrar kullanılmış veya açılmış gibi gözükebilir.
 • Sahte ürünlerde veya ambalajlarda yazım hataları olabilir.

Counterfeit Speedlite ürünleri de pazarda yerini aldı. Bu ürünler hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

Orijinal ve sahte Canon pillerinin resimleri için Fotoğraf Makinesi ve Görüntüleme Ürünleri Derneği (CIPA) web sitesini ziyaret edin.

Diğer sahte ürün belirtileri

 • Fiyat: Normalden çok daha düşük fiyatta ürün satan satıcılara karşı dikkatli olun
 • Satın alma yeri: İnternetteki açık arttırma sitelerinden ürün satın alırken dikkatli olunmalıdır. Bu sitelerden satın alınan ürünlerin hepsi sahte değildir; fakat sahte ürün satan kişiler hızlı olması, gerçek ismi saklayabilme ve küresel erişim nedenleriyle bu siteleri kullanmaktadırlar.

Sahte bir ürün satın almış olabileceğinizi düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Satın almış olduğunuz sarf malzemesi veya pilin orijinalliğinden şüphe duyuyorsanız lütfen yetkili bir Canon satıcısıyla veya info@canon.com.tr adresinden bizimle iletişime geçin.

Ne yazık ki kusurlu sahte Canon ürünlerini değiştiremiyor ve onaramıyoruz. Fakat bir ürünün orijinal olup olmadığını kontrol edebilir, ürün sahteyse bu konuda yazılı bir onay verebiliriz.

Canon müşterilerini korumak için ne yapmaktadır?

 • Canon adı ve logosu, resmi olarak tescillenmiş ticari markalardır; sahte olduğundan şüphelenilen ürünler bir ülkeye giriş yaptığında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika civarındaki 30'dan fazla ülkede bulunan gümrük ofisleri tarafından resmi olarak takip edilebilir ve bu ürünlere el konulabilir.Koruma 
 • Teknolojiler Canon, müşterilerinin orijinal ürünleri tespit edebilmesi için güvenlik önlemleri almaktadır.
 • İşbirliği Canon, sahte Canon ürünlerinin tespit edilmesine ve piyasadan kaldırmasına yardımcı olmak için polis kuvvetleri, gümrükler ve Ticaret Standartları gibi ulusal ve uluslararası yetkililer ile kuruluşlarla işbirliği yapmaktadır.
 • Canon, sahte ürünlerin yasadışı ticaretine yönelik farkındalık yaratmak amacıyla resmi düzeyde çalışmalar yapmaktadır ve fikri mülkiyet yaptırımına yönelik kamuoyu istişaresine katılmaktadır.

  Canon; Anti-Counterfeit Group, ICCE, REACT gibi çeşitli kuruluşların ve eBay'in VeRO programının aktif üyesidir..

  Yürürlükte olan yasaların desteklenmesi
 • Eğitim  Canon, sahte Canon ürünlerinin tespit edilmesine yardımcı olmak amacıyla polis kuvvetleri, gümrükler ve hükümet yetkilileri için eğitim ve seminerler düzenlemektedir. Canon ayrıca yetkililerin sahte ürünleri daha kolay tespit edebilmesi için taşınabilir bir görüntüleyici üretmiştir ve bu görüntüleyicinin dağıtımını yapmaktadır.

Picture_Handy_Viewer

Başarılarımız

Canon; Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'daki pek çok ülkede hükümet yetkililerinin yardımıyla sahte ürünlere el koymaktadır.

Ayrıca Canon, 2010 yılından bu yana yaklaşık 550.000 sahte ürünün saptandığı 200 soruşturma yürütmüş, gümrüklerde 660 el koyma vakası gerçekleştirmiştir.

Videomuzu izleyin