Geri dönüştürme: Dairesel ekonomiye katkıda bulunma

Sınırlı doğal kaynakları korumak ve iklim değişikliğini yavaşlatmak için malzemeleri, parçaları ve bileşenleri tekrar kullanarak ve geri dönüştürerek sorumluluk üstleniyoruz. Kaynakları tekrar kullanmamızı ve geri dönüştürmemizi, çevreye etkimizi azaltmamızı ve müşterilerimize sürdürülebilir ürün seçenekleri sunmamızı sağlayan çeşitli programlar yürütüyoruz.

Çevre terimlerimizin bir listesi için sözlüğümüze bakın.

Görüntüleme ekipmanlarının çevre performansına ilişkin Canon'un da imzaladığı Avrupa Birliği Gönüllü Sözleşmesi, sarf malzemelerinin kullanım ömrü sonuna ilişkin bilgiler vermeyi amaçlar.

Birçok alanda ürün ve malzemeleri geri dönüştürmeye ve yenilemeye yönelik adımlar atıyoruz.

Atık malzemeler

Toner şişeleri

Mürekkep Püskürtmeli kartuşlar

Toner kartuş geri dönüşüm

Fabrikada Üretilmiş Yeni Modeller

Yenileme

Son Kullanma Tarihi

Atık malzemeler

Ürünlerimizden ve süreçlerimizden elde edilen atık malzemeleri kaynak tasarrufu için yeni ürünlerde tekrar kullanırız. Örneğin, iade edilen aygıtlardan elde edilen plastiği geri dönüştürerek imageRUNNER ADVANCE gibi yeni ürünlerde ve hesap makinesi serimizde kullandık. Şu anda mürekkep püskürtmeli kartuşlarımızın şeffaf ambalajları en az %70 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmaktadır.

  Yukarı

Toner şişeleri

Toner şişelerinin iadesi ve geri dönüştürülmesine ilişkin Avrupa çapında programımız bulunmamaktadır. Ülkenizde Canon'un sunduğu toner şişesi geri dönüştürme hizmetiyle ilgili bilgi edinmek için lütfen ulusal Canon ofisinize danışın. Alternatif olarak, tercih edilen atma yöntemlerini belediyenizden veya atık yetkilisinden öğrenebilirsiniz. Çoğu durumda toner şişeleri tehlikeli madde içermediği ve yerel geri dönüştürme işleminin çevreye etkisi daha az olduğu için diğer plastiklerle birlikte geri dönüştürülebilir.

  Yukarı

Mürekkep Püskürtmeli kartuşlar

Avrupa genelinde 15 ülkede mürekkep püskürtmeli kartuş toplama programımız var. Lazer toner kartuşlarınızı geri dönüştürme hakkında bilgi edinin.

  Yukarı

Toner kartuş geri dönüşüm

tcrp25th_logo_c

Canon 1990 yılında lazer toner kartuş geri dönüştürme programı başlatan ilk şirket olmuştur. Her yıl dünya genelinde yaklaşık 20.000 ton toner kartuş topluyor, böylece 30.000 ton karbondioksit tasarrufunda bulunuyor ve 15.000 ton yeni hammaddeyi kurtarıyoruz. 25 yıllık geri dönüştürme programımız hakkında daha fazla bilgi edinin

WEEE ile uyumlu bu program Avrupa'da 18 ülkede yürütülüyor. Müşteriler kullanılmış kartuşlarını ücretsiz olarak bize gönderebilir. Bu kartuşların %100'ü yeniden kullanılır ve kapalı devre süreciyle geri dönüştürülerek yeni kartuşlar elde edilir. Bu durum toner kartuş malzemelerini plastik kalitesinde bozulma olmadan sürekli olarak yeniden kullanmamıza imkan tanır. Lazer toner kartuşlarınızı geri dönüştürme hakkında bilgi edinin.

Toner kartuş kapalı devre geri dönüştürme

  Yukarı

Fabrikada Üretilmiş Yeni Modeller

FPNM aygıt (eski adıyla "yeniden üretilmiş), orijinal modelin hem yeni hem de mevcut parçalardan üretilmiş yeni versiyonudur. Orijinal ekipman pazardan toplanır, Canon'un fabrikasına gönderilir ve iskelet seviyesine kadar sökülür. Sökülen parçalar iyice temizlenip tamamen test edilir. Yeniden üretilen her bir makine yeni üretilen aygıtlarla aynı kalite güvence işlemlerinden geçirilir, böylece yeniden üretilen makinelerin orijinal makinelerle aynı kaliteye ve performansa sahip olması garanti edilir.

Parçaların ağırlık cinsinden %93'ü yeniden kullanılarak değerli kaynaklar korunur ve çevreye etki en aza indirilir. Eski veriler silinir, yazılım yükseltilir, yeni bir seri numarası verilir ve sayaç sıfırlanır. Aygıtlar Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'da satılır.

FPNM broşürümüzü okuyun.

FPNM videomuzu izleyin.

Canon'un Fabrikada Üretilen Yeni Modeller tanımını görün.

Üretim amaçlı ve geniş formatlı yazıcılar gibi Océ Premia Class aygıtlar da benzer bir işlemden geçirilir, böylece atık miktarı en aza indirilip bileşenlerin tekrar kullanılması sağlanarak makinelere yeniden hayat verilir.

  Yukarı

Yenileme

Yenileme, Fabrikada Üretilen Yeni Modellerin üretilmesi işleminden daha kolay bir işlemdir. Her ülkenin ilgili ofisi tarafından gerçekleştirilir. Ülke satış organizasyonu, aşınmış parçaları değiştirerek veya temizleyerek yeniler ve aynı ülkede yeniden satışa hazır hale getirir. Canon’un yenileme tanımını görün.

  Yukarı

Son Kullanma Tarihi

Avrupa Birliği'nde (AB) üreticiler, pazara sürdükleri ürünlerin müşterilerdeki kullanım ömrü sona erdiğinde sorumlu bir şekilde bertaraf edilmesini sağlamak zorundadır. Bu ‘genişletilmiş üretici sorumluluğu’, atıkların önlenmesi ve ürünlerde bulunabilecek tehlikeli maddelerin çevreye etkisinin engellenmesi amacıyla üç AB direktifi üzerinden uygulanır. Elektrikli ve elektronik ekipman atıkları; piller ve akümülatörler ve ambalajlama hakkındaki Direktifler ile ilgili daha fazla bilgi alın.

AB Direktiflerine ek olarak Canon, 2011'den bu yana görüntüleme ekipmanının çevre performansını artırmak için AB Gönüllü Sözleşmesi'ni imzalayan taraflardan biridir. Avrupa Komisyonu tarafından 2013'te bağlayıcı yönetmeliğe eşdeğer olarak kabul edilen bu sözleşme, sarf malzemelerinin kullanım ömrü sonu seçeneklerine ilişkin bilgi verme taahhüdünü içerir.

  Yukarı

spacer
					image
Çevre
Üretim
Use
Operasyonlar
ISO 14001
Sözlük
Sürdürülebilirlik
Çevre
Toplum
İş
Ödüller
Quick Links
Sosyal Sorumluluk Projeleri