BUSINESS BYTES

Ekitaplardan Özür Dileriz. Bu 9 Çalışma Basılı Kitabın Niçin Daha İyi Olduğunu Gösteriyor

  • Yayınlanma Zamanı 4 yıl önce
  • 2 min okuma süresi

Pırıl pırıl bir romanın parmaklarınızı kestiği, veya o sihirli, sizi uzaklara taşıyan  eski kitap kokusunun burnunuza çalındığı o kayıp günlere henüz ağıt yakmayın! Çok sayıda yeni çalışma, basılı kitapların, y kuşağında bile, hâlâ popüler olduğunu gösteriyor. Ayrıca, daha derin araştırmalar, bu trendin bir takım başarılı öğrenme alışkanlıklarını kesin bir ölümden kurtarabileceğine işaret ediyor. Basılı kitapların parlak bir geleceğe sahip olduklarını gösteren bu 9 çalışma sizi rahatlatsın:
 
Genç kişilerin, faydalı bilgilerin sadece çevrim dışı bulunabileceğine inanma olasılıkları daha yüksek. 30 yaşının altındaki kişilerin %62’si buna inanırken, 30 yaşında veya daha büyük olanların sadece %53’ü aynı fikirde.


Bu bulgular geçen yıl, y kuşağının yerel kütüphaneleri ziyaret etme olasılığının da daha yüksek olduğunu bulan Pew Research tarafından yayınlanan bir çalışmadan.

Öğrencilerin fiziksel ders kitabı satın alma olasılıkları daha yüksek.


Student Monitor’un yürüttüğü ve Washington Post’ta yayınlanmış bir çalışma 2014 sonbahar ders yarı yılında ders kitabı harcamalarının % 87’sinin basılmış kitaplara yöneldiğini gösteriyor. Bu, tabii ki hocaların daha az ekitap istemelerinden de kaynaklanmış olabilir. Bu nedenle, aşağıdaki bulgu çok şaşırtıcı...

Dijital sürümleri bedava olarak elde edilebiliyor olsa da, insanî bilimler öğrencileri fiziksel ders kitaplarını satın almayı yeğliyorlar.


Öğrenciler, bilim ve matematik dersleri için dijital metinleri yeğlerken, insanî bilimler kitaplarını basılı olarak okumak istiyorlar. Washington Post gazetesinde sözü edilen ve   Washington Üniversitesi tarafından 2013’de yürütülen bir çalışma insanî bilimler öğrencilerinin %25’inin bedava ekitaplar yerine kitapların fiziksel sürümlerini satın aldıklarını gösteriyor.


Bu sadece ders kitapları için geçerli değil. Gençler basılı kitapları kişisel kullanımları için de yeğliyorlar.


Nielson BookScan’in 2014 istatistikleri gençlerin kitap almalarının ana nedenlerini açıkladı: “Yazarın önceki kitaplarını beğenmiştim” birinci sırada ve bunu “kütüphanelere göz atma” ve “kitapevlerine göz atma” izliyor. Bu son iki nedenin her ikisi de “çevrimiçi kitap satış sitesi” nedeninin önünde yer alıyor. "Mağaza içi teşhir” nedeni de bir kitabı sosyal ağda duyma nedeninden daha yüksek puan aldı.

... Ve dijital kitaplarda olan bilgileri daha az anlıyorlar.


 USA Today, öğrencilerin ekrandan okuduklarını daha az hatırladıklarını gösteren bir çalışma paylaştı. Çalışmayı yürüten kişi sorunun birçok ekitaba gömülmüş olan "flash  numaralar"dan kaynaklandığını ileri sürdü. Ayrıca, aynı sayfaya toplu olarak dönebilmenin grup tartışmalarını geliştirdiğinden şüphelendiğini de belirtti.

Basılı metinleri yeğleyenler sadece öğrenciler değil. Ebeveynler ve çocuklar da basılı kitapları birlikte okumayı tercih ediyorlar.
Okur yazarlıkla ilgili kâr gayesi gütmeyen Sesame Workshop ve Digital Book World’a göre, çocuk ve ebeveynlerin %10’undan azı ekitapları basılı kitaplara tercih ediyorlar. Ebeveynler, videolar ve etkileşimli oyunlar gibi süslü özelliklerin değerli bir araç olmalarından çok, dikkat dağıttıklarını söylüyorlar.

Bu da gayet mantıklı, zira ekitaplar uykunuzu olumsuz şekilde etkiliyorlar.
 Birkaç ay önce, Guardian gazetesi bir Harvard çalışmasını iletti. Bu çalışma e-okuma ile uykusuzluk sorunu arasında bir bağ olduğunu ileri sürdü. Eğer ekitap “ışık neşrediyor” ise, katılımcıların uykuya dalma süreleri, fiziksel kitap okuyanlara kıyasla on dakika daha uzun sürdü.

... Ve dijital kiaplar okurken, çok görevlilikten kaçınmak daha zor.
 The Huffington Post’un blogunda, Naomi S. Baron, yeni kitabı Words Onscreen: The Fate of Reading in a Digital World’da yayınlanmış olan bulguları yazdı.
"Birkaç ülkede üniversite öğrencileri ile yaptığım çalışmalar, sizin de gözlemlediğinize emin olduğum bir şeyi doğruladı," diye yazıyor. "Çalışma (okul) olarak veya zevk için okumada öğrencilerin çoğu basılı malzeme okurken odaklanmanın daha kolay olduğunun farkına vardılar.
 Ayrıca, ekrandan okurken, kağıttan okumaya kıyasla hemen hemen üç misli çoklu görev yaktıklarını bildirdiler."


Kaynak : http://www.huffingtonpost.com/2015/02/27/print-ebooks-studies_n_6762674.html