BUSINESS BYTES

Avrupalı KOBİ'ler, başarıya ulaşmak için üstesinden gelinmesi gereken temel zorlukları tanımlıyor

  • Yayınlanma Zamanı 2 yıl önce
  • 2 min okuma süresi

Avrupa genelindeki ekonomik koşulların KOBİ'ler için zorlu olduğunu söylemek, durumu ciddi ölçüde hafife almak anlamına gelir. Bununla birlikte KOBİ'ler iyimser olmaya devam etmektedir; Avrupa genelinde KOBİ'lerin ve Küçük ofis/Ev ofislerin düşünceleri konusunda yapılan bir Canon araştırması, başarıya ulaşmanın önünde bazı temel zorluklar olduğunu göstermektedir.

Dış ekonomik hususlara göğüs germek

Araştırma şirketi ICM, kısa bir süre önce Avrupa genelinde 1.200'den fazla küçük işletme sahibini kapsayan bir araştırma yapmıştır. Araştırma, KOBİ'ler ve Küçük ofis/Ev ofislerin büyüme teşebbüsleri konusunda - bazı önemli bölgesel farklılıklarla - kendilerini kısıtlanmış hissettiklerini göstermektedir.

İş geliştirme konusunda Alman işletme sahipleri en olumlu bakış açısına sahipken, İngiliz işletme sahipleri karışık duygulara sahiptir. İspanyollar kendilerini büyümeye odaklanmış hissetmekte ancak ekonomi tarafından büyük ölçüde zorlanmaktadır; İspanyol küçük işletmelerin yüzde 75'i ülkelerindeki daha kapsamlı ekonomik durumun temel dış zorluk olduğunu belirtmektedir.

Bu araştırma ekonomik koşulların küçük işletmeler üzerindeki temel etkisini vurgulamaktadır; bazı ülkeler düzelirken, diğerleri durgunluk öncesi güven seviyelerine dönmek için çabalamaktadır.

İç iş sorunları ile uğraşmak

Bir çok küçük işletme sahibi için, dış hususlar moral bozucu bir açmaz oluşturmaktadır. Ancak bazı temel hususlar, işletme sahibinin etki alanı içindedir.

KOBİ ve Küçük ofis/Ev ofis sahiplerinin, yeni taleplerini keşfetmek için dışarı çıkıp müşteriler ile iletişim kurma esnekliğine sahip olmaları gereklidir. Avrupalı küçük şirketlerin yüzde 45'i, yeni iş olasılıklarını tanımlamanın ve müşterileri elde tutmanın temel zorluklar olduğunu kabul etmekte, KOBİ ve Küçük ofis/Ev ofis sahiplerinin yüzde 28'i ise müşteri hizmetleri konularına daha fazla zaman harcamak istemektedir.

Esneklik, ekonomik düzelmeden yararlanmak isteyen küçük işletmeler için temel bir bileşendir ve idari yükün azaltılması, değerli zaman ve kaynakları kazanmanın bir yoludur.

Yeni fırsatlardan yararlanmak

Canon araştırması, KOBİ sahiplerinin dörtte birinden fazlasının (yüzde 28) evrak işlerine çok fazla zaman harcadıklarına inandıklarını göstermektedir.

Bununla birlikte, yeni baskı ve bulut teknolojileri ile, küçük işletmeler idari işlere harcadıkları zamanı azaltabilir, böylece işleri için önemli olan konulara odaklanmak için daha fazla zaman kazanabilirler.

Büyümeye hızla geri dönme çabası, küçük işletme sahiplerinin müşteri talepleri için daha fazla zaman harcamaları anlamına gelmektedir. Üstelik küçük işletmeler, idari işler ile bağlantılı yükün üstesinden gelerek hizmet, yenilik ve büyümeye zaman ayırma konusunda daha inançlı hale geleceklerdir.