BUSINESS BYTES

KOBİ pazarının taleplerinden faydalanmanın yolu

  • Yayınlanma Zamanı 2 yıl önce
  • 2 min okuma süresi

Çoğu küçük işletme için, BT hizmetlerine yönelik kaynak kullanımı gittikçe büyüyen yapılacak işler listesindeki diğer bir görevdir. Bir KOBİ'nin ihtiyaç duyduğu şey, BT'yi bir zorluk olmaktan çıkararak - jargonu tercüme edebilen ve her bir ayrı küçük firmanın spesifik ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacak özel hazırlanmış çözümler oluşturmaya yardım edebilen - satıcılardan gelen bir desteğe dönüştürecek uzman tavsiyeleridir.

Beceri boşluğunu anlamak

Yakın zamanda yapılan bir Canon araştırmasında, KOBİ ve Küçük ofis/Ev ofis sahiplerinin üçte birinden fazlası (yüzde 36), işlerini ilk kurduklarında BT yazılımı becerilerine sahip olmadıklarını söylemişlerdir. Bu beceri boşluğu, uzun vadeli sorunlara yol açabilir. Modern işletmeler teknolojiye dayalı çalışır ve bu BT bağımlılığı sadece artacak gibi görünmektedir.

Neyse ki akıllı küçük işletme sahipleri, dijital dönüşümü üretkenliği arttırmanın bir yolu olarak göreceklerdir. Bu da çok sayıda KOBİ ve Küçük ofis/Ev ofisin danışacak yer aramalarına neden olacak, böylece satıcılar için çözüm ya da hizmet sunmanın yolunu açacaktır.

Dönüşüm zorluğunun üstesinden gelmek

Bazı KOBİ ve Küçük Ofis/Ev Ofis sahipleri, büyük işletmelerin aksine büyük bir özel teknoloji altyapısına erişime sahip olmamaları konusunda endişe duyabilirler. Ancak dijital dönüşüm, kaynak sağlamada bir değişime olanak vermiştir. İş talepleri değiştikçe, tıpkı büyük işletmeler gibi KOBİ'ler ve Küçük ofis/Ev ofisler de kendi BT kaynaklarını genişletmek için bulut hizmetlerine başvurabilirler.

Küçük şirketler çoğu kez kendi teknoloji stratejilerini en başından oluşturma fırsatına sahip olacaklardır ve bulut hizmetlerine başvurarak ihtiyaç duydukları hizmetleri talep üzerine satın alabilirler.

Bu zorluklar ışığında ve bulut hizmetlerinin başlangıç aşamasında, KOBİ'ler beş temel alanda destek sağlayabilen ortaklar ile çalışabilmelidir:

• Açıklık - Sağlayıcıların, KOBİ'ler için özel hazırlanmış kesin ve kolay anlaşılır ödeme yapılarına sahip hizmetler oluşturmaları gerekecektir
• Basitlik - KOBİ'ler BT yönetimine daha fazla değil, daha az zaman harcamak istemektedir
• Güvenlik - Kontrolün üçüncü bir tarafa verilmesi bir güvence kaybı anlamına gelmemelidir; iyi ortaklar bilgi bütünlüğünü öncelik listelerinin üst sırasına koyarlar
• Güvenilirlik - Dışarıdan hizmet sağlama, ancak tedarikçilerin garanti edebildikleri hizmet düzeyi anlaşmaları kadar iyidir
• Sürdürülebilirlik - Uzun vadeli ortaklıklar iyidir, ancak koşulların değişmesi durumunda, KOBİ'lerin kendi verilerini güvenli ve basit bir biçimde alabilmeleri gerekecektir

KOBİ'ler, bu beş alanı ortakları ile kapsayarak, iş operasyonlarını daha iyi yönde dönüştürmek ve BT sıkıntılarına daha az ve gelir getirici faaliyetlere daha fazla zaman ayırmak için mükemmel bir konumda olacaklardır.