Sahte Piller

Sahte lityum-iyon pil paketleri ve şarj cihazlarıyla ilgili uyarılar.

Bu uyarı, aşağıdaki Canon ürün grupları için geçerlidir:

  • Dijital Sabit Kompakt Fotoğraf Makineleri
  • Dijital SLR Kameralar
  • Dijital Video Kameralar

Canon Dijital Sabit Kompakt Fotoğraf Makineleri, Dijital SLR Kameralar ve Dijital Video Kameralar için sahte lityum-iyon pil paketlerinin ve şarj cihazlarının başta İnternet açık artırma sitelerinde olmak üzere piyasada satılmakta olduğu doğrulanmıştır.

Çoğu durumda, sahte ürünler belirlenen kalite standartlarını karşılayan güvenlik özelliklerine sahip değildir. Buna bağlı olarak bu ürünler kullanıldığında ya da şarj edildiğinde çeşitli sorunlara yol açabilir:

  • Üründe arıza
  • Anormal miktarda ısı üretimi 
  • Kırılma ve sızıntı, patlama veya yangın 
  • Kullanıcıda yanık ve körlük gibi yaralanmalar

Canon, güvenlik sağlamak için müşterilerinden sahte ürünleri kullanmamalarını ya da mağazalarda veya çevrimiçi olarak bu ürünleri yanlışlıkla satın almamalarını rica etmektedir.

Canon, sahte ürünler dahil olmak üzere orijinal olmayan Canon lityum-iyon pil paketlerinin ve şarj cihazlarının kullanımına bağlı oluşan arızalara veya kazalara ilişkin herhangi bir sorumluluk üstlenmemektedir.

Canon, orijinal Canon ürünlerine sürekli olarak gösterdiğiniz bağlılık için teşekkür eder.

Sahte Ürün Örneği
(Orijinal ürünün adı: BP-511 pil paketi)Orijinal olduğunu nasıl anlayabilirim?
Daha önce bahsedilen belli eden göstergelerin yanı sıra, Canon orijinal pil paketlerinin üzerindeki benzersiz hologramı kontrol ederek pil paketinin orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Hologram yatay şeritlerde hareket ederek 'Canon' kelimesini göstermelidir. Aynı zamanda bu şeritler arasında helezon şekli üstünde 'Genıine' kelimesi görüntülenmelidir.

Ek olarak, hologramın rengi öne doğru yatay pozisyonda hareket ettirildiğinde altın sarısından yeşilimsi bir renge dönüşür. Bu renk dönüşümü olmazsa, hologram sahtedir.
Herzaman hologramlara dikkat edin.

Sahte piller hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen Kamera ve Görüntü Ürünleri Derneği'nin (CIPA) http://www.cipa.jp/battery/index_e.htmladresindeki "Sahte Pil Paketleriyle İlgili Uyarı" konusuna bakın Kullandığınız pil ile ilgili herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa, Canon Yardım masasına başvurun.