Dual Pixel CMOS AF

Dual Pixel CMOS AF, filmlerde sorunsuz, yüksek performanslı odak izleme ve Live View modunda fotoğraf çekerken hızlı otomatik odaklama elde etmek için tasarlanmış sensör tabanlı, faz algılamalı bir Otomatik Odaklama (AF) teknolojisidir.

Profesyonel görünümlü odaklama efektleri oluşturmada ve keskin odaklamada nesneyi kullanıcıya yaklaştırırken arka planın flu kalmasını sağlamada (EOS Filmlerinin en önemli özelliklerinden biri) ideal olan Dual Pixel CMOS AF benzersiz bir Canon teknolojisidir.

Bu çığır açan ilerleme sayesinde nesneyi yakalamak ve nesne hareket ederken bile keskin odaklamayı korumak artık hiç olmadığı kadar kolay.

Dual Pixel CMOS AF neden geliştirildi?

Nesneleri sınırlı bir alan derinliğiyle ön plana çıkarabilme özelliği, ana nesnenin hareket etmesi ya da odak noktasının değişmesi durumunda odaklama denetimi gerekliliğini de beraberinde getirir. Dual Pixel CMOS AF film yapımı sırasında odaklama denetiminin daha kolay ve sorunsuz hale getirilmesi için geliştirildi. Böylelikle DSLR'ın film modunu yalnızca profesyonellerin kullanabileceği düşüncesi ortadan kaldırılmış oldu. Bunun yanı sıra Dual Pixel CMOS AF, Live View ile çekim yapmanın kullanışlılığını artırmak amacıyla geliştirildi ve bu sayede, vizör kullanılırken elde edilen performansı yakalama konusunda ilerleme kaydedildi.

Nasıl çalışır

CMOS görüntü sensörünün yüzeyindeki tüm etkin pikseller iki ayrı fotodiyottan oluşur. Bu fotodiyotlar faz algılamalı otomatik odaklama için ayrı, görüntüleme için birlikte okunur. Dual Pixel CMOS AF live view karesinin yükseklik ve genişliğinin yüzde 80'inde kullanılabilir ve görüntü kalitesinden ödün vermeden yüksek hassasiyet sağlar.

Otomatik odaklamayı veya görüntüleme işlevlerini sensördeki belli piksellere atayan diğer sensör tabanlı otomatik odaklama yöntemlerinin aksine Dual Pixel CMOS AF'li bir sensördeki pikseller, görüntüleme pikselleri ve faz algılamalı AF pikselleri olarak kullanılabilir. Sonuç olarak, AF'ye özel piksellerde ek görüntüleme işlemi yapılmasına gerek kalmaz, böylelikle fotoğraf ve film çekimlerinde hem hızlı odaklama hem de maksimum görüntü kalitesi elde edilir.

Görüntü düzleminde faz algılama gerçekleştirmek için sol ve sağ fotodiyotlar ayrı ayrı okunur ve elde edilen paralaks görüntüler faz farkının hesaplanmasında kullanılır.

Bu faz farkı AF tekniği kullanılarak lensin odak konumu hesaplanabilir.


Ancak geleneksel olarak kullanılan kontrast AF yöntemi, lensi ileri-geri hareket ettirirken odak konumunu arar. Bu nedenle AF hızı daha yavaş olur ve yeterince pürüzsüz bir çekim elde edilemez.

Yüz ve nesne izleme özellikli Movie Servo AF nesne hareket ederken veya siz bir çekimi yeniden düzenlerken seçilen nesneyi takip eder. Bunun yerine kayıt sırasında dokunmatik ekrana dokunarak kolayca farklı odaklama alanları da seçebilirsiniz.

Başlangıçta Dual Pixel CMOS AF; sabit odak uzunluklu, geniş açılı ve telefoto lensler olmak üzere 103 Canon EF ve EF-S lensi ile uyumludur. Sistem artan AF hızlarıyla otomatik odaklama performansında büyük bir ilerleme kaydeder.