Otomatik Odaklama - EOS-1D X Mark II

Kilitle, takip et ve çek

Kristal netliğinde görüntüler.

eos-1d-x

360.000 RGB+IR Ölçüm Sensörü

Fotoğraf makinesinde 360.000 etkin piksel kullanımlı RGB+IR ölçüm sensörü bulunur (736 x 496 yaklaşık WVGA çözünürlük). Değerlendirmeli ölçüm ve değerlendirmeli flaş ölçümü, sensör tarafından algılanan bilgilere dayalı olarak gerçekleştirilir. Sensörde bulunan ve kızılötesi (IR) ışığı algılayan IR pikselleri, EOS Sahne Algılama Sistemi'nin sahneleri algılamasına ve AF hassaslığını geliştirmesine yardımcı olur. IR pikselleri ayrıca RGB pikselleriyle birlikte parlaklık, renk ve sahnedeki yüzlerin algılanmasında kullanılır. Algoritma, mesafe bilgilerinin dikkate almanın yanı sıra yüz algılama ve renk bilgilerini kullanarak nesneyi algılayabilir.

Bu ölçüm sensörü, özel bir DIGIC 6 işlemciyle desteklenir. Bu işlemci, tüm renk bilgilerini ve yüz algılama verilerini işleyerek çekilen tüm nesneleri olağanüstü hassasiyetle tanır.

eos-1d-x
eos-1d-x

EOS iTR Sistemi

360.000 piksel RGB+IR sensörünün yüz algılama ve renk takip etme özellikleri, EOS Akıllı Takip ve Tanıma sisteminde de bulunur. EOS-1D X MARK II'nin EOS iTR AF sistemi, genel nesne takip performansını önemli ölçüde iyileştiren, EOS 7D Mark II'de bulunan gelişmiş algoritmalara sahiptir.

Yüz önceliği moduna ek olarak, yüzün her zaman görünmediği ve ana nesnenin insan olmadığı anlar için nesne takip modu eklenmiştir.

eos-1d-x

AI Servo AF III+

Canon AI servo AF III+, EOS Akıllı Takip ve Tanıma (EOS iTR) sisteminin yanı sıra nesnenin ani hareketler yaptığı sahnelerde takip hassasiyetini artıran, odaklamanın zor olduğu durumlarda bile hassas ve doğru odaklama sağlayan bir AF algoritması sunar.

EOS-1D X Mark II'de nesnenize en uygun seçeneği belirlemenize yardımcı olan altı adet AF Örnek olay ayarı bulunmaktadır. Bu örnek olaylar; Takip Hassasiyeti, Hızlı/Yavaş takip ve AF Noktasını Otomatik Olarak Değiştirme ayarı olmak üzere üç farklı AF tercihi ayarı için farklı kurulumlar sağlar. Bu parametreler, kişisel tercihlere göre daha da özelleştirilebilir.

61 Noktalı Genişletilmiş Otomatik Odak Alanı

eos-1d-x

AF noktalarının kapsadığı alanın artırılması, hem amatör hem profesyonel fotoğrafçıların çok istediği bir özelliktir. EOS-1D X Mark II'deki AF noktaları geniş bir alana yayılmıştır: Merkez alanda yüzde 8; çevresel alanda ise yüzde 24 oranında daha fazla dikey genişleme özelliği, kompozisyon sırasında nesneleri yerleştirme konusunda daha fazla özgürlük sunar.

41 çapraz tip ve 5 ikili çapraz tip AF1 noktası, EOS-1D X Mark II'nin odak özelliklerinin kapsamını daha da genişletir. Çapraz tip AF noktaları, karenin geniş bir alanında daha iyi otomatik odak hassasiyeti sağlayarak doğru odaklamaya olanak tanır. Bu, hızlı hareket eden nesneler için önemli bir özelliktir. 61 adet AF ve 41 adet çapraz tip AF noktasının her biri, ayrı ayrı seçilebilir.

1 Odaklama noktaları, çapraz tip odaklama noktaları ve ikili çapraz tip AF noktalarının sayısı kullanılan lense göre farklılık gösterir

eos-1d-x

AF Nokta Seçimi

61 AF noktasının tamamını birlikte kullanın veya merkezin dışındaki nesneleri kapsayan taşınabilir bölgeler oluşturmak için bunları gruplayın. Alternatif olarak, doğrudan sahnenin belirli bir kısmına odaklanmak için tek bir AF noktası da seçebilirsiniz.

EOS 7D Mark II'deki çok sevilen Geniş Alan özelliği EOS-1D X Mark II'ye de eklenmiştir. Bu özellik, hareketli nesnelerin takibini sağlar ve nesne hızlandığında net kompozisyonlar oluşturma konusunda oldukça etkilidir.

61 AF Noktası ve f/8'de 21 Çapraz Tip AF Noktası

eos-1d-x

Vahşi yaşam ve spor fotoğrafçıları, nesnelerine yaklaşmak için sık sık uzatıcılarla birlikte süper telefoto lensler kullanmak zorunda kalırlar. Ortaya çıkan f/8 diyafram ayarı yüzünden AF kullanılabilirliği kısıtlanır. 1D X'teki 1 noktalı f/8 AF uyumluluğu, EOS-1D X Mark II'de önemli ölçüde artırılarak 21 çapraz tip noktayla birlikte maksimum 61 noktaya ulaşmıştır2. Nesne takibini kolaylaştıran Alan AF özelliği ve EOS iTR AF, süper telefoto ve uzatıcıyla yapılan çekimlerde bile güçlü nesne takibi desteği sunar.

2 Odaklama noktalarının ve çapraz odaklama noktalarının sayısı, kullanılan lense göre farklılık gösterir

eos-1d-x

EV-3'te Otomatik Odaklama

AF sistemi sayesinde zorlu ışık koşullarında bile nesneyi odakta tutmak artık daha kolay. AF düşük yoğunluk limiti, EV-3'e3 yükseltildi, böylece karanlık mekanlar gibi otomatik odaklamanın önceden imkansız veya çok yavaş ve yanlış olduğu sahnelerde çekim yapmak kolaylaştı.

3f/2,8, 23°C/73°F ve ISO 100 değerleri karşılandığında, tek bir merkezi AF noktasından odaklamada EV-3

Kırmızı aydınlatmalı AF Noktası Gösterimi

İlk olarak EOS-1D Mark IV'ün sahip olduğu, kırmızı renkle gösterilen AF karesi özelliği, EOS-1D X kullanıcılarının geri bildirimleri temel alınarak yeniden eklendi. Aydınlatılmış kare ekranıyla birlikte EOS Akıllı Sahne Analiz Sistemi ve kırmızı renkli süper konumlandırma ekranı optik sistemi, EOS-1 serisine eklenmiştir. AF noktası karanlık yerlerde kolayca belirlenip anında seçilebildiğinden, düşük ışık koşullarında kadrajlama artık daha kolay hale gelmiştir.

eos-1d-x

Titreme Algılaması

Floresan gibi titreyen ışıklı ortamlarda yapılan çekimlerde yüksek enstantane hızının kullanılması, ışığın titreşim frekansına bağlı olarak istenmeyen sonuçlar ve renkler ortaya çıkabilir. EOS-1D X Mark II; EOS 7D Mark II, EOS 5DS R ve EOS 5DS ile benzer şekilde, ışık kaynağının titreşim frekansını algılar ve titreme efektini azaltmak için görüntü yakalama zamanlarını en yüksek parlaklık anlarıyla uyumlu hale getirir. Bu işlev 100 Hz ve 120 Hz titreşim frekansıyla çalışır ve titreyen ışığın hatalı algılanmasını önlemek için gelişmiş bir algoritmaya sahiptir.

0%