Yüksek Hız - EOS-1D X Mark II

eos-1d-x

Saniyede 14-16 kare

Yüksek hızlı performansla aksiyon filmlerinin kahramanlarına taş çıkarın.

Tam AF/AE Takibi ile 14 fps, Canlı Kontrol Çekiminde 16 fps

Profesyonel fotoğrafçıların eline asla ikinci bir şans geçmez. Bu yüzden gol sevinci veya bitiş çizgisini geçme anı gibi önemli anları yakalama şansını artırmak ve bunları üstün netlikle hassas bir şekilde yakalamak son derece önemlidir. Bu durumun farkında olan Canon mühendisleri, tam AF/AE takip özelliğiyle 14 fps'lik1 maksimum ayna sürücü hızını elde etmişlerdir.

Canlı Kontrol modunda çekim sayesinde performans düzeyi daha da artarken, odak ve pozlama ilk çekimde sabitlendiğinde 16 fps1 sürekli çekim olanağı sunulur. Bu kare hızı önceki EOS-1D X'in maksimum ayna kilitleme hızını aşmaktadır. Aynı zamanda çekim sırasında sahneyi Canlı Kontrol modunda görebilme avantajı sağlanır.

1Tamamen şarj edilmiş LP-E19 pil paketi, 1/1000 sn veya daha yüksek enstantane hızı, 51.200 veya daha düşük ISO ve maksimum diyafram (lense bağlıdır) ile maksimum yüksek hızlı sürekli çekim hızı

eos-1d-x

İkili "DIGIC 6+" İşlemciler

EOS-1D X Mark II, yüksek hızlı sinyal okuma işlemini gerçekleştirmek amacıyla 20,2 Megapiksel CMOS sensör için yüksek hızlı sinyal işlemeye yönelik İkili "DIGIC 6+" işlemcilerle birlikte bir ön uç işleme devresi kullanmaktadır. Bu işlemcilerin olağanüstü gücü; hem yüksek hem düşük ISO aralığında geliştirilmiş gürültü azaltma ve daha yüksek tolerans özelliği sunulmasını, görüntülerin Canon'un ününe yakışacak şekilde doğal cilt tonlarıyla işlenmesini, Canlı Kontrol modunda yaklaşık 16 fps'de çekim yaparken bile çeşitli lens düzeltmelerinin JPEG görüntülerine gerçek zamanlı olarak uygulanmasını ve filmlerin 60 fps'ye kadar DCI 4K'da veya 120 fps'ye kadar Full HD'de kaydedilmesini sağlar.

Hızlı Dönüş Sağlayan Ayna Teknolojisi

EOS-1D X Mark II'nin yakalayabildiği yüksek kare hızlarına erişmek ve hızlı, hassas AF sunabilmek için sıfıra yakın ayna yansıması sağlamak ve aynaların konumlarına mümkün olan en hızlı ve en hassas şekilde dönmesi çok önemlidir. Bunu elde etmek için EOS-1D X Mark II, ayna ve deklanşör yönetimini kullanmak üzere yüksek torklu iki bağımsız motor sistemine sahiptir. Bu tasarım, yüksek hız sağlarken bu iki farklı aşamanın birbirini etkilemesini de önler. Ayna sürücü motoru ve deklanşör yönetimi motoru, elastik malzemeden üretilen bağımsız bir desteğe sahiptir. Bu destek, çalışma gürültüsünü azaltır ve çekim sırasında minimum titreşim sağlar.

eos-1d-x

CFast 2.0™ Ortamı

EOS-1D X Mark II, CompactFlash kart yuvasına ek olarak CFast 2.0™ kart yuvasını sunan ilk EOS fotoğraf makinesidir. CompactFlash ile aynı boyuta sahip olan CFast 2.0™'in gömülü kontaklara sahip olması kartı daha sağlam hale getirir ve eğilen pim sorunlarının daha az ortaya çıkmasını sağlar. CFast 2.0™ şu anda 440 MB/sn'ye kadar yazma hızına sahiptir ve bu değer en hızlı CompactFlash hızının (150 MB/sn) üç katıdır. Bu yüksek yazma hızları, 170 tam çözünürlüklü görüntünün sürekli RAW seri çekimle kaydedilmesine olanak sağlar. Ayrıca exFAT formatı desteği2 sayesinde 4 GB dosya boyutu sınırı ve film kaydederken dosyaları birleştirme gereksinimi ortadan kalkar.

2128 GB veya daha düşük kapasiteli CF kartlarda eski FAT32 formatının desteklenmesi için 4 GB dosya boyutu sınırı geçerli olmaya devam eder.

eos-1d-x

Yüksek Çözünürlüklü Dokunmatik Panelli LCD Ekran

EOS-1D X Mark II ile çekilen yüksek kaliteli fotoğrafları, çekildikleri anda yüksek kaliteli LCD monitör üzerinde görmek gerekir. EOS-1D X Mark II bunu sağlamak için 3:2 değerinde en boy oranına ve 3,2 inçlik değişmeyen monitör boyutuna sahip olan Clear View LCD II'yi içerir. EOS-1D X ile kıyaslandığında ekranın piksel yoğunluğu yaklaşık 1,25 kat artmış ve nokta sayısı 1,62 milyona yükselmiştir.

Kapasitif dokunmatik ekran sayesinde AF noktaları kolayca seçilir veya değiştirilir. Ayrıca Canlı Kontrol veya Film çekimi modlarında büyütülmüş görünüm sağlanır.

Akıllı Vizör II

eos-1d-x

Bir profesyonel olarak yapmak istediğiniz son şey, gözünüzü aksiyondan ayırmaktır. Gözünüzü vizörden ayırdığınız zamanlarda önemli anları kaçırma riskiniz vardır. Bu yüzden Canon mühendisleri EOS topluluğunun geri bildirimlerini dikkatlice dinlemiş ve fotoğrafçıların ihtiyaçlarının karşılanması için özelleştirilebilen EOS-1D X Mark II vizöre daha fazla bilgi katmıştır. Artık gözünüzü vizörden ayırmadan ayarları değiştirmek ve fotoğraf makinesinin durumunu kontrol etmek kolaydır.

Çekim modu, ölçüm modu, beyaz dengesi, sürücü modu ve Titreme algılaması uyarısı dahil olmak üzere, vizördeki tüm ayarları kontrol edin ve değiştirin.

Yaklaşık yüzde 100 vizör görüşü sayesinde çekim sırasında tüm kareyi görebilirsiniz. Ayrıca 20 mm'lik göz noktası, fotoğraf makinesinin önünde gerçekleşen aksiyonun canlı bir şekilde görülmesini sağlayarak görüntüyü tam istediğiniz şekilde kadrajlamanızı kolaylaştırır.

İkili Eksen Elektronik Seviyeleme

eos-1d-x

Çift Eksenli Elektronik Seviyeleme, fotoğrafçıların çekim sırasında fotoğraf makinesi seviyesini korumalarına yardımcı olarak düz bir ufuk çizgisi istendiğinde veya mimari çekimlerinde avantaj sağlar. 1˚ artışlarla hem ileri geri hem de iki yana hareket algılanır ve düzey hem vizörde (odaklama noktalarının üstünde) hem de LCD ekranda gösterilir. Bu araç, referans noktalarını vizörde görmenin zor olduğu gece çekimlerinde faydalıdır.

Özel Hızlı Kontrol Ekranı

Çekim bilgilerini ve parametrelerini kontrol etme ve değiştirme söz konusu olduğunda her fotoğrafçının farklı bir çalışma biçimi ve özel gereksinimleri vardır. İş akışının kolaylaşması için fotoğraf makinesinin Özel Hızlı Kontrol ekranında simgelerin türünü, boyutunu ve konumunu hızlı ve kolay biçimde değiştirmek, böylece sık kullanılan ayarları rahatça bulabilmek mümkündür.

eos-1d-x

Gelişmiş Dayanıklılık ve Güvenilirlik

Üstün bir profesyonel model olan EOS-1D X Mark II, tasarım ve test standartları söz konusu olduğunda diğer EOS DSLR'lerin iki adım ötesindedir. EOS-1D X Mark II'nin enstantanesi yaklaşık 400.000 döngülük çalışma için tasarlanmıştır. Böyle yüksek bir performans düzeyiyle birlikte ayna ve ilgili kontroller de bu yetenek düzeyine uyacak şekilde tasarlanmıştır.

İç tahrik mekanizmaları, profesyonel modelin bir bütün olarak dayanıklı olmasını sağlayacak şekilde tasarlanıp değerlendirilmiştir. Bunun yanında fotoğrafçının kullandığı düğmeler ve kontroller de aynı dayanıklılık düzeyi için test edilmiştir.

Magnezyum Alaşımlı Yapı, Hava Şartlarına Karşı Üstün Dayanıklılık

EOS-1D X Mark II, önceki EOS-1 serisi fotoğraf makineleriyle aynı şekilde, zorlu ortamlarda sürekli profesyonel kullanım için tasarlanmıştır. EOS-1D X ile aynı şekilde, toz ve su geçirmez yapıya sahiptir. Ayrıca iç bileşenleri sudan ve tozdan korumaya yardımcı olmak için düğmelerde ve gövde parçalarında toplam 76 adet conta bulunur. Fotoğraf makinesine Canon L serisi EF lensler ve Speedlite 600EX-RT flaşlar eklendiğinde, bağlantı noktalarındaki kauçuk contalar sayesinde hava şartlarına karşı dayanıklılık korunur. Magnezyum alaşımlı dış gövdesi ve iç yapısıyla bu fotoğraf makinesi, zorlu profesyonel kullanım için güçlü, sağlam ve hazır durumdadır.

eos-1d-x
eos-1d-x

Isı Dağıtımı

Uzun süre ara vermeden yüksek hız modunda devamlı film çekerken veya görüntü yakalarken CMOS sensör ve İkili "DIGIC 6+" işlemciler, çok büyük miktarda veri işler. Bunun sonucunda da önemli miktarda ısı açığa çıkar. Bu ısı; sensör ve işlemcilerden pil bölmesinin üst kısmına iletilir, ardından özel bir ısı borusu yardımıyla dağıtılır. Böylece fotoğraf makinesi daima kullanıma hazır durumda kalır.

Güçlü işlemcilerle birlikte EOS-1D X Mark II'nin ısı dağıtım sistemi, 29 dakika 59 saniyeye kadar sürekli 4K video çekimine olanak tanır.