Görüntü Kalitesi - EOS-1D X Mark II

Kalite, ayrıntı ve tolerans

Çözünürlük, hassasiyet ve tolerans. Artık hepsi bir arada.

hero.jpg
sensor

20,2 Megapiksel Tam Kare CMOS Sensör

Canon tarafından geliştirilen ve üretilen yüksek toleranslı 20,2 Megapiksel tam kare CMOS sensörü, yüksek ve düşük ISO hızlarında gürültüyü azaltır. Bu olağanüstü sensör, tüm çekim koşullarında yüksek kaliteli görüntü sağlamak için aralıksız mikro lenslere sahiptir. Aralıksız lensler sayesinde, sensöre düşen ışığın tümü alt taraftaki piksellere aktarıldığından pikseller arasında hiç ışık kaybı olmaz. Böylece ışık toplama özelliği gelişir ve sinyal - gürültü oranı artar.

EOS-1D X'e kıyasla daha fazla kayıt pikseline sahip olan 20,2 MP EOS-1D X Mark II, olağanüstü ayrıntı düzeyini korurken daha fazla kırpma olanağı sunar. Aynı zamanda, artan pozlama toleransı sayesinde kompozisyonlar ayrıntılardan çok fazla ödün verilmeden tamamlanır ve/veya pozlanır.

high_iso.jpg

ISO 51.200

Yüksek ISO Hassasiyeti

Hız, her profesyonel durum için büyük önem taşır ve daha yüksek ISO hassasiyeti özellikle düşük ışık koşullarında ve neredeyse karanlık yerlerde çekim yaparken kullanışlıdır. EOS-1D X MARK II'nin 51.200 değerindeki doğal ISO hızı, çok karanlık yerlerde çekim için ISO 409.600'e kadar çıkarılabilir. Esneklik sağlayan özellikler bununla bitmez. Manuel modda pozlama telafisine ve 1/8000 saniyeye kadar Otomatik ISO modu enstantane hızlarına bile olanak tanınmıştır.

eos-1d-x

Fotoğraf Makinesinde Lens Sapması Düzeltme

Orijinal EOS-1D X piyasaya ilk çıktığında çevresel parlaklık düzeltme ve kromatik sapma düzeltme özelliklerine sahipti. Ardından EOS 7D Mark II'ye bozulma düzeltme özelliği de eklendi. Fotoğraf makinesinde işleme seçeneklerini geliştiren EOS-1D X Mark II, tüm bunların yanı sıra çekim sırasında JPEG görüntülere uygulanan yeni bir kırınım düzeltme özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde fotoğrafçılar daha dar diyafram kullanarak çalışabilir ve kırınım sebebiyle ortaya çıkan düşük görüntü kalitesi konusunda endişe etmezler.

Geçmişte lens düzeltme verilerini EOS Utility1 yazılımıyla kaydetmek gerekiyordu. Ancak EOS-1D X Mark II'de çevresel parlaklık, kromatik sapma düzeltmesi ve kırınım düzeltme lensi verileri fotoğraf makinesinde halihazırda saklandığından2, JPEG dosyalardaki lens sapmalarını bilgisayarda düzeltme ihtiyacı ortadan kalkar. Bu özellik aynı zamanda gelecekte kullanılacak olan dahili sapma düzeltme verilerine sahip lens verilerini de kabul eder ve verilerin EOS Utility kullanılarak kaydedilmesine gerek kalmaz.

1 Kırınım düzeltmede lens düzeltme verileri gerekli değildir

2 Bazı lenslerde lens sapması düzeltme verileri bulunmamaktadır

Dahili Dijital Lens Optimizasyonu

eos-1d-x

EOS-1D X ile birlikte Canon’un Digital Photo Professional yazılımı, çeşitli lens ve görüntü sapmalarını düzeltmek için çözümler sunar. EOS-1D X Mark II'de bulunan bu düzeltme işlevleri, özel bir Dijital Lens Optimizasyonu işleviyle birlikte fotoğraf makinesine entegre edilmiştir.

Dijital Lens Optimizasyonu; optik rotayı takip eden ışığın yolculuğunun her aşamasını yeniden üreten çeşitli matematik fonksiyonlarıyla lens performansını taklit eder. Bu bilgileri kullanan Dijital Lens Optimizasyonu özelliği; görüntüyü sahnenin çıplak gözle görülen haline yakın bir hale getirmek için her bir çekim üzerinde ters fonksiyon uygulayarak, fotoğraf makinesinin düşük geçiş filtresinden kaynaklanan tipik optik sapmaları ve çözünürlük kayıplarını düzeltir. Böylece sapma ve kırınımları dert etmeden geniş veya dar diyaframlarla çalışma konusunda fotoğrafçılara büyük esneklik sağlayan, yüksek kaliteli görüntüler oluşturulur.

Görüntüler çekilirken JPEG dosyalarında lens sapması düzeltmeleri uygulanabilir. Aynı zamanda, fotoğraf makinesinde RAW işleme sırasında da Dijital Lens Optimizasyonu uygulanabilir.

Hassas Ayrıntılı Resim Stili

menu

menu

Başlangıçta EOS 5DS ve EOS 5DS R için geliştirilen "Hassas Ayrıntılı" Resim Stili, fotoğraf makinesinin 20,2 Megapiksel sensörünün yakaladığı ayrıntı miktarını en üst düzeye çıkarmak için EOS-1D X Mark II'ye eklenmiştir. Bu ayar, tonlama geçişine öncelik verir ve hassas ayrıntıları vurgular. Hassas Ayrıntılar, görüntülerin üretim sonrasına kalmadan doğrudan fotoğraf makinesinden kullanılması için geliştirilmiştir.

Hassas Ayrıntılı Resim Stili, JPEG dosyaları için fotoğraf makinesinde gerçekleştirilen keskinleşme işleminde daha fazla kontrol imkanı sunan üç tane ayarlanabilir keskinleştirme parametresine sahiptir. Parametreler, Adobe Photoshop'ta ve Canon'un DPP yazılımında bulunan Bulanıklık Maskesi filtresinin parametrelerine benzer.

"Güç" kaydırıcısı, görüntünün köşelerinin ne kadar keskinleştirileceğini ayarlar. "Hassasiyet" kaydırıcısı, keskinleştirilen ayrıntıların boyutunu belirler. Daha küçük ayrıntıları keskinleştirmek için kaydırıcıyı sola hareket ettirin. "Eşik" kaydırıcısı, resmin bir kısmının kenar olarak algılanıp keskinleştirilmeden önce ne kadar kontrasta sahip olması gerektiğini belirler. Düşük ayarlarda belirsiz kenarlar bile keskinleştirilebilir.

AWB: Ortam Önceliği/Beyaz Önceliği

2.1.6 part 1

2.1.6 part 2

EOS-1D X Mark II, yapay ışıkta farklı yaklaşımlar sunan çeşitli Otomatik Beyaz Dengesi (AWB) ayarları içerir. "Ortam Önceliği" özelliği; diğer EOS fotoğraf makinelerine benzer şekilde, sahnenin atmosferinin bir kısmını korumak için yapay ışık kaynaklarındaki sıcak renk tonlarının bazılarını korumayı hedefler. "Beyaz Önceliği" özelliği de, tungsten ışıktaki sıcak renklerin çoğunu ortadan kaldırarak mümkün olduğunda renk bakımından nötr görüntüler sunmaya çalışır.