Calcio Fiorentino adıyla da bilinen çetin Calcio Storico (tarihi futbol) oyunu, Haziran ayında, sadece Floransa'da ve şehrin dört mahallesini temsil eden dört takım tarafından oynanır.

Oyunun geçmişi 15inci yüzyıla gitmektedir ve başlangıçta aristokratlar, hatta bazen o zaman hüküm süren Papa tarafından oynanmıştır. Doğasında var olan şiddet, şiddetin hüküm sürdüğü zamanlardan kalmadır. Ortaçağ Floransa'sındaki (kötü şöhretli Medici'lerin memleketi) aile çatışmaları, çoğu kez kaosa dönüşmüştür.

Modern çağdaki karşılaşmalar, iki yarı finali izleyen final karşılaşmasından oluşmaktadır ve 14üncü yüzyıldan kalma Santa Croce kilisesinin kum kaplı piazza'sında (meydan) yapılmaktadır.

Kurallar basittir. Bir topun ateşlenmesinin ardından elli dakika boyunca, yirmi yedi kişiden oluşan iki takım bir topu sahanın iki tarafındaki 4 ayaklık (1,2m) bir çitin üzerinden geçirerek bir gol (caccia) atmaya çalışır: kaçırırsa rakip takıma yarım caccia verilir.

Oyuncular, topu paslamak için hem ellerini hem ayaklarını kullanabilirler, rakiplerini güreş hileleriyle - ya da uygun gördükleri neredeyse her yolla - hareketsiz kılmalarına izin verilir. Kaçınılmaz olarak kan dökülür. Öfkeler kabarır. Yine de vakar ve saygı bir şekilde korunur.

Kazanan takım büyük gümüş bir ödül almaz, bunun yerine ödül olarak bir inek verilir.

Calcio Storico, biraz daha ileriyi keşfetmek, farklı bir köşeden dönmek, genellikle sağa giderken sola gitmek istemeniz durumunda dünyanın size sunacağı ilham verici, alışılmamış, nefes kesici fırsatlardan sadece bir tanesi. Canon sizi, bu fırsatları keşfetmeye ve fotoğraflarını ya da filmlerini çekmeye davet ediyor. Come and see.