side of helicopter

Lensin Ardında: Richard Walch, Canon Elçisi

Canon Elçisi ve Alman fotoğrafçı Richard Walch, kariyerine 25 yıl önce snowboard ve kayak çekimleri yaparak başladı. Günümüzde kendisi kayak ve su sporlarında çarpıcı hareketli çekimler yapmakta uzmanlaşmış biri. Her zaman hareket halinde olan Walch, teknolojinin sunduğu yenilikleri ve bu yeniliklerin onun fotoğrafçılığını ve film çekimlerini nasıl pozitif anlamda etkileyebileceğini öğrenmenin peşinde.

Richard yakın zamanda, en yeni Come and See hikayemiz olan, skijoring çekimlerini yapmak için Arjantin'in güneyine seyahat etti. Onunla bir helikopterden çekim yapmanın ve hareketli çekimin zorlukları hakkında konuştuk.

Richard Walch fotoğraf çekimi için hazırlanırken

Sizi fotoğrafçılığa başlatan şey neydi?

"16 yaşındayken ilgilendiğim iki şey vardı: fotoğrafçılık ve snowboard yapmak. Sponsorluk alacak kadar profesyonel bir snowboardçu olamayacağımı fark ettim ve bu yüzden fotoğraf makinemle dağa çıkıp, yeni trend olan snowboard sporunu fotoğraflamaya karar verdim. Yaklaşık 10 yıl boyunca, bir sporu sonuna kadar yaşadım ve dünyadaki en iyi snowboardçuların peşinden giderek uluslararası snowboard ailesinin bir parçası haline geldim. Yalnızca kalbimi dinledim ve doğal olarak da bu benim kariyerime dönüştü."

Richard Walch’un çektiği Patagonya Dağları

Dış mekanlarda çalışmayla ilgili neleri seviyorsunuz?

"Dışarıda olmayla ilgili her şeyi seviyorum. Soğuğu, serin havayı, tırmanışları ve de tepeye ulaşılan o anı seviyorum. O kadar gerçek ki, ben de bu gerçekliği çekmeyi seviyorum. En iyi ışık için sıklıkla günün en uç noktalarında, ya sabahın ya da akşamın başlangıcında çekim yaparsınız. Tüm geceyi bir dağda geçirmek durumunda kalabilirsiniz.

Snowboard ve yelken çekimleri yapmam aynı zamanda benimle aynı tutkuları paylaşan insanlarla bağlantı kurmamı sağladı. Sabahın beşinde iki ortak hedefle uyanıyoruz: eve sağ salim dönmek ve muazzam fotoğraflar çekmiş olmak."

Richard Walch’un çektiği bir Patagonya nehri

Hareketli çekimler yapmanın zorlukları neler?

"Doğa ve sporcular sizin çekim yapmanız için beklemezler; o yüzden her zaman organize olmanız ve kitinizin her an hazır olması gerekir. Sporcuları çekerken onlarla çalışmanız gerekir. Onlarla konuşmanız ve mükemmel fotoğrafı nasıl oluşturabileceğinizi önermeniz gerekir, sonrasında onlar da size bunu nasıl gerçekleştirebileceklerini anlatırlar. Snowboardçuları ya da kayakçıları çekmeyi öğrendiyseniz hareketli çekim yapmayı çözdünüz demektir."

Arjantin seyahatimiz sırasında helikopterden çekimler yaptınız. Bunu yapmak ne kadar zordu?

"Skijoring çekiminden önceki gün araziyi biraz tanımak istedim. Helikopter, bir fotoğrafçı için coğrafyayı anlamak ve güzel fotoğraflar çekmek için mümkün olan en iyi araçtır. Ancak, en iyi çekimleri yapabilmek için helikopter kapısının tamamıyla sökülmesi ve geride bırakılması gerekir! Bunu yaptığınızda da güvende olmak için tırmanma kayışıyla kendinizi bağlamanız gereklidir. Elbette korkutucu bir durum bu; ancak benim sırrım kalkıştan önce %100 hazırlanmaktan ve sonrasında sadece görüntülere odaklanmaktan ibaret. Bu yüzden kendinize ne yaptığınızı, nerede olduğunuzu sormaya vaktiniz kalmıyor (zaten artık çok geç olmuş oluyor). Ben de, uçmaya karar verdim öyleyse işin keyfini çıkaralım ve pilota güvenelim diyorum. Bir terslik hissediyorsanız - kalkış yapmayın."

Richard Walch helikopterde çekim yaparken

Richard Walch’un çektiği Patagonya Dağları

Bu kariyerinizde yaptığınız en riskli şeylerden biri miydi?

"(Gülüyor) Hayır!

Aslında, skijoring çekimlerini yapmak, yaptığım riskli şeylerden biriydi. Saatte 45 km ile giden bir kar arabasında uzanmış durumdaydım. Benimle at arasındaki mesafe 2 metreden kısaydı ve karnına paralel bir şekilde yatıyordum. "Ya at kar arabasına çarparsa ya da tersi olursa?" diye düşündüm ama çok kısa bir sürede kendimi rahatlamaya ve bu inanılmaz anı yakalamak için odaklamaya zorladım. Olası tehlikeye rağmen, hayatımda bir hayvandan hiç bu kadar güçlü ve pozitif bir enerji hissetmemiştim. En sonunda ise çok memnundum çünkü tutunmayı ve çekimi yapmayı başarmıştım!"

Richard Walch kar arabasında Skijoring çekimini yaparken

Canon ürünlerinin bağlantıları size işinizde nasıl yardımcı oluyor?

"Bir fotoğrafçı olarak, sürekli insanlara ne yaptığınızı göstermek durumundasınız. Bazı insanlar fotoğraflarını telefonlarıyla paylaşıyorlar; ancak bu benim çektiklerim için oldukça kısıtlayıcı. Benim yaptığım işte, birinci sınıf fotoğrafları çekip hemen paylaşabilmeyi istiyorum. Özellikle seyahat ediyorsam ve bazı özel çekimlerimi paylaşmak istiyorsam çok kullanışlı olan bir PowerShot G7 X'e sahibim. Tek bir tuşla akıllı telefonumdaki Canon uygulamasına bağlanabiliyorum. Sonrasında işlem ve paylaşım yapmak yalnızca birkaç tık uzaklıkta."

Patagonya’da EOS M3’üyle Richard Walch

Bundan sonrası için planlarınız neler?

"Yeniden kar yağmasını bekleyelim ve aynısını yeni baştan yapalım! Noel Baba'dan hala istekte bulunabiliyorsak belki Nisan'da Alaska'ya bir başka helikopter gezisi yapabiliriz."

Richard Walch'un çekimlerinin daha fazlasına buradan ulaşın.