N1 header

Yan yana: Canon fotoğraf makineleri ve akıllı telefon kameraları

Son zamanlarda gerçekleşen Münih Şehir Sörfçüleri çekimi sırasında, hevesli amatör bir fotoğrafçıdan en yeni Canon fotoğraf makineleri ile Apple iPhone 6S ve Samsung Galaxy S7 akıllı telefon kameraları kullanılarak yapılan çekimleri kıyaslamamıza yardım etmesini istedik. Sonuçlara aşağıdan göz atın.

Adil bir yarış olması için her bir fotoğraf birkaç dakika içinde, aynı ışık koşullarında, manuel ayarlar kullanılarak ve fotoğraf makinesi ve akıllı telefon donanımıyla (aşağıda gösterildiği gibi) çekildi. Karşılaştırmaları yapmak için en yeni Canon tüketici fotoğraf makineleri serisini kullandık.

Zumlarken

Burada, PowerShot G3 X'in optik zumunun avantajlarını, test edilmiş akıllı telefon dijital zumuyla karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz. Dijital zuma sahip bir kamerayla (test edilen iki akıllı telefon gibi) zum yapmak için yakınlaştığınızda önünüzde olan biteni kırpmış oluyorsunuz. Bu, ayrıntıdan yoksun veya bulanık bir sonuç verebilir. Nesnenizi net olarak göremeyebilirsiniz ve fotoğraf, sahneyi hatırlamak istediğiniz şekilde yakalayamayabilir.

PowerShot G3 X ile çekilen görüntüde görebileceğiniz gibi, kaliteli optik zum lens, akıllı telefonların dijital zumlarına kıyasla çok daha fazla ayrıntı, netlik ve daha keskin renkler sunar.

Canon PowerShot G3 X

Apple iPhone 6S

Canon PowerShot G3 X

Samsung Galaxy S7

Düşük ışıkta çekim

Test edilen akıllı telefon kameraları düşük ışıkta memnun edici sonuçlar sunmada zorluk çekmiştir. Bunun nedeni, görüntü sensörlerinin (görüntü oluşturmak için ışığa tepki veren kısım), Canon'un gelişmiş kompakt fotoğraf makineleri, aynasız fotoğraf makineleri ve DSLR'lerinde bulacağınız sensöre kıyasla düşük ışıkla başa çıkma konusunda daha yetersiz olmalarıdır. Buna ek olarak, test edilen akıllı telefon kameraları ISO ayarlarını (fotoğraf makinenizin mevcut ışığa karşı hassasiyet seviyesi) kontrol etmenize olanak tanımaz; yani görüntüler karanlık olur.

Bu yan yana görüntüler, PowerShot G7 X Mark II'nin geniş sensörünün ve daha yüksek ISO ayarı kullanma becerisinin doğru renkler, daha net ayrıntılar ve gözle görülür ölçüde daha parlak sonuçlar ile nasıl daha üstün bir görüntü sunduğunu gösteriyor.

Canon PowerShot G7 X Mark II

Apple iPhone 6S

Canon PowerShot G7 X Mark II

Samsung Galaxy S7

Düşük ışıkta hızlı aksiyonu çekmek

Bu karşılaştırmada, PowerShot G7 X Mark II ile çekilen görüntüde aksiyonun nasıl net bir şekilde dondurulduğunu açıkça görebilirsiniz. Test edilen akıllı telefon çekimleri ise aynı netliğe sahip değildir ve renklerden yoksundur. Canon fotoğraf makineleri, baskısını almak ve paylaşmak isteyeceğiniz net, ayrıntılı görüntüler sunmak üzere düşük ışıkta enstantane hızını ayarlar, ISO ayarlarını ve diğer ayarları yapar.

Bu çekimin amacı, nehrin ve sörfçünün hareketini dondurmaktı. Test edilen akıllı telefon kameraları, tatmin edici oranda net bir görüntü üretmek için mevcut ışığa karşı yeteri kadar yüksek enstantane hızı veya hassasiyet sunamadı.

Canon PowerShot G7 X Mark II

Apple iPhone 6S

Canon PowerShot G7 X Mark II

Samsung Galaxy S7

Portre fotoğrafları çekmek

Burada kullanılan EOS 80D gibi geniş sensöre sahip bir fotoğraf makinesi kullanmanın avantajlarından biri, sığ alan derinliği (görüntünün ana nesnenin arkasındaki kısmı) yaratma becerisidir. EOS 80D çekiminde görebileceğiniz gibi arka plan güzel bir bulanıklığa sahip; yani nesne, görüntüde öne çıkıyor. Akıllı telefon kamerasıyla çekilen görüntü daha düz ve gölge kısmında daha karanlık çünkü akıllı telefon, EOS 80D gibi başarıyla ışıktaki kontrastın üstesinden gelemiyor. Akıllı telefon kameraları görüntünün tamamına odaklanır, bu nedenle arka plan, çekilen kişi kadar çekimin bir parçasıdır. Buna ek olarak EOS 80D ile takılı olan lensin zumu kullanılarak çekim yapıldı. Bu sayede daha hoş bir bakış açısı kazanılır ve yüz hatları daha doğal görünür. Test edilen akıllı telefon lensleri daha geniş olduğundan yüz hatları da genişler. Buna benzer daha geniş bir lens kullandığınızda muhteşem bir portre çekimi yapmanız için nesnenize çok daha yakın olmanız gerekir. Bir DSLR ve zum lens ile nesnenizden çok uzakta durabilirsiniz. İki fotoğraf da flaş kullanılmadan, doğal ışıkta çekildi. DSLR görüntüsünde aynı zamanda daha derin, daha doğru ve dengeli renkler bulunuyor.

Canon EOS 80D

Apple iPhone 6S

Canon EOS 80D

Samsung Galaxy S7

Sonuçların karşılaştırması

Sonuçlarda görüldüğü gibi Canon fotoğraf makineleri, koşullar altında ayrıntılı, iyi pozlanmış görüntüler üretme konusunda akıllı telefon kameralarından istikrarlı bir biçimde çok daha yüksek performans sergilemiştir.

Arkadaşlarınızla ve takipçilerinizle paylaştığınız fotoğrafları geliştirmek istiyorsanız en yeni fotoğraf makinelerimize göz atın ve size uygun olanı bulun.

Fotoğraf makinesi seçicimize göz atın

Şehir Sörfçüleri etkileşimli deneyimimizi buradan keşfedin.