Filmmaker advice from Nehemias Colindres

Nehemias Colindres'ten film yapımcılığı tavsiyesi

Fotoğrafçı ve film yapımcısı Nehemias Colindres, film çekimi için en faydalı üç yardımcı bilgiyi paylaşıyor: vinyet çekimi, film yapımcılığı tavsiyesi ve lensin arkasından.

Tıpkı diğer sanat formları gibi film yapımcılığı da tekrar yaptıkça gelişir. İyi olmak, temelde neyin iyi olduğunu ve neyin iyi olmadığını anlayabilmektir. 

Hepsinden önemlisi, zevkimizi geliştirmeyi öğrenmemiz gerekir. Bunu yapmanın tek yolu da ışıklar kapanana kadar dur durak bilmeden çekim yapmaktır. 

Başlarda etrafımdaki kişilerin benden beklentileri yüksek değildi ve ben de başarılı olacağımı ummuyordum. Eski bir akıl hocamla yaptığım ufuk açıcı konuşmadan sonra bu durum değişti. Bu konuşma ile içimde bir kıvılcım çaktı; en iyi olmayı istemeye başladım. Her zaman en yetenekli kişi olmayabilirim ama iyi bir zevkim var ve başarıya açım. Bu da önemli bir faktör. 

Çalışmalarıma seviye atlatan başka bir ayrıntı da ekipman bilgimin yüksek olması ve planlama yapmam oldu. 

Genellikle her çekimi kafamda oluşturuyorum, kağıda döküyorum ve çekim yapacağım lensi de belirliyorum. Her şeyden önemlisi, her lensi ve lensle yapabileceklerinizi bilmeniz gerekir. 

Zevk sahibi olmanın dışında, güçlü lens seçimi de çalışmanıza seviye atlatabilir. Harika bir ekibe sahip olmak da işinize yarar. Deyim yerindeyse onlar sizin suç ortaklarınızdır ve her çekimde aynı görüşte olmanız gerekir.

Portre çekiyorsam insanları kendi ortamlarında yönlendirmeyi çok severim. Bunun izleyicilerle karakterler arasında bağ kurduğunu hissederim. Portrelerimi her zaman 50 mm lensle çekerim. Sığ alan derinliği güzel sonuçlar yaratır. 

Hepsinden önemlisi, ne seviyorsanız onu çekmenizi ve bunun aksini söyleyenleri dinlememenizi öneririm. Bolca sıkı çalışma ve biraz şansla gerisi gelecektir.