burano-italia-estelle-moreau.jpg

Sörfçülerle tanışın: Tao, Alex ve Karina

Münih'in merkezindeki bir nehirde dalga olduğu gerçeğinin ilk şokunu atlattığınızda her gün oraya sörf yapmak için gidenlere hayranlık duyuyorsunuz. Acemilerle tecrübelileri karşılaştırarak basitçe gözlem yapmanın ötesine geçtiğinizde, her bir sörfçünün dalgalara yansıttığı kişilikleri göze çarpıyor. En yeni "Come and See" hikayemiz olan Şehir Sörfçülerini anlatmak için Eisbach'ın nam salmış yerel sörfçülerinden üçüyle buluştuk.

Gündüzleri endüstriyel tasarımcı olarak çalışan 33 yaşındaki Tao'nun iki Avrupa şampiyonluğu bulunuyor ve kendisi Eisbach'ta göreceğiniz en hızlı şey. Tao, yaptığı her şeyin çok kolaymış gibi görünmesini sağlıyor. Sanki sörf tahtasının üstünde hiç ağırlığı yokmuş gibi, dalgalarla mücadele ediyormuş gibi değil de oynuyormuş gibi duruyor. Şöyle açıklıyor, "Dalgalarda sörf yaparken hiçbir şey düşünmemeye çalışıyorum. Her şey kendiliğinden oluyor. Sörf zaten böyledir; sörf yaparken kendinizden geçersiniz."

Tao sörften, spordan ziyade daha çok bir felsefe olarak bahsediyor ve sörfü bir dizi tekrar edilemeyen an olarak tanımlıyor. "Bence mükemmel an, o ana bağlıdır. Buraya gelirsiniz ve etrafta yalnızca birkaç kişi vardır, kar yağıyordur, gece yarısıdır, güneşlidir ama her şey aslında içinizdeki hisle alakalıdır." Her dalga farklıdır, her an farklıdır. Aynı anı yeniden yakalamak mümkün değildir."

Alex ve Karina, Eisbach'ın bir araya getirdiği bir çift. Karina, "Alex ile dalgaların üzerinde birlikteyken bu adeta bizim mücadelemiz oluyor çünkü bu bizim paylaştığımız, zevk aldığımız ve sevdiğimiz bir ortak noktamız." diye açıklıyor.

Yerel bir fotoğrafçı ve video yapımcısı olan 37 yaşındaki Alex, burada neredeyse on yıldır sörf yapıyor; ancak sörfe olan tutkusu Brezilya'da geçirdiği çocukluğundan geliyor. "Sörfe 5 yaşındayken başladım. Babam beni longboard'a oturttu ve o anda bağımlısı oldum." diyor. Sözlerine şöyle devam ediyor, "Şehirde sörf yapmak muhteşem, buradaki ortam benzersiz. Dünyanın başka hiçbir yerinde şehrin ortasında bu şekilde yükselen nehir dalgası göremezsiniz." Alex, bir şovmenin cesaretine sahip; ancak onun için olay izlenmek ya da hayran olunmak değil. "Bu spor, keyif almak için doğayla belirli bir ahenk yakalamayı gerektiriyor. Biraz bencil bir spor ancak iyi insanlarla ve arkadaşlarınızla da yapabilirsiniz. Benim en iyi halimi ortaya çıkarıyor çünkü bu sporu ait olduğum element olan suda yapıyorum."

25 yaşındaki Karina ise bambaşka. Bu hevesli spor bilimi öğrencisi, suda son derece korkusuz. Karina şöyle söylüyor, "Bit pazarında sörf tahtası gördüm. Hep sörf yapmak istiyordum ancak çok uzaklara gidecek kadar param yoktu, bu nedenle tahtayı 50 Euro'ya aldım ve ne olursa olsun Eisbach'ta bunu deneyeceğim dedim. Oraya gittim, tahtayı suya koydum. Bir yandan kar yağıyordu. Dedim ki, işte buradayım." Karina, sörf yapmaya başladıktan beş yıl sonra Avrupa Şampiyonu oldu.

Şehir Sörfçüleri etkileşimli deneyimimizi buradan keşfedin.