burano-italia-estelle-moreau.jpg

Dalganın hikayesi

Gece yarısı, şehrin merkezindesiniz ve sörf zamanı!

Münih'te ilk defa Eisbach ile karşılaşmak gerçekten garip bir his. Şehrin gece koşuşturmacasının içinde, birden suyun sesini duyarsınız, insanların köprüden bakarak güzel vakit geçirdiğini görürsünüz ve resmen içine çekilirsiniz. Kenardan göz atarsınız ve işte orada sörfçüleri görürsünüz.

1972 yılında Arthur Pauli, Floßlände'de ilk defa sörf yaptığından beri Almanya'nın Münih kenti, nehir sörfçülüğünün adeta memleketi haline geldi. Münih'te birkaç sörf noktası olsa da her gün sörfçüleri kendine çeken ve tüm dünyadan izleyicileri büyüleyen Eisbach (Almanca "buz deresi") oluyor. Bu nedenle en yeni "Come And See" hikayemiz Şehir Sörfçülerini anlatmak için buradayız.

2 kilometre uzunluğundaki bu nehir, Isar'dan ayrılarak Münih'in en büyük parkı Englischer Garten'in içinden geçer. Nehrin durmak bilmez dalgası, nehir yatağına beton bloklar batırılmasıyla oluşturulmuştur. Derme çatma tahta ve ip sistemi ise sörfçülerin dalgayı şekillendirmesine olanak tanır. Sörfçülerden biri olan Alex'in dediği gibi, "Okyanusta sörf yapmak ile nehirde sörf yapmak arasındaki fark, okyanusta suyun sizi itmesi, nehirde ise dalganın sizi çekmesidir. Yani sörf tahtası üzerindeki ağırlık dağılımınız farklı olur." Kulağa tehlikeli geliyor, değil mi? Gerçekten de öyle. Burası, acemi sörfçüler için uygun bir yer değil; hatta 2010 yılına kadar Eisbach'ta sörf yapmak yasal değildi ve yerel halk imza toplayıp kurtarana kadar dalga tertibatı yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.

Buradaki topluluk birbirine oldukça bağlı ve bu nehirde sörf yapanların nehri koruma tutkusu apaçık ortada. Akıntının birkaç yüz metre aşağısındaki daha küçük dalgalarda kendilerini kanıtlamadıkları sürece acemilere müsamaha gösterilmiyor. Sörfçülerden bir diğeri olan Karina, ortamı şöyle anlatıyor: "Gruba dahil olduğunuzda tam dahil olursunuz; ancak gruba girmek çok zordur."

Sörfçülerin demokratik ve düzenli şekilde sıraya girmeleri ve yalnızca iyi bir sörf sonrası sevinirken tahtalarını sertçe vurduklarında bozulan sessiz yarış gerginliği gibi Eisbach'ın yazılı olmayan kurallarına tanıklık etmek muhteşem bir şey. Her bir sörfçü dur durak bilmeden sörf yaptıkları nehrin üzerinde tek başına dursa da, nehir onları birbirine bağlıyor.

Şehir Sörfçüleri etkileşimli deneyimimizi buradan keşfedin.