hero-header.jpg

Nehemias Colindres'in Gözünden Berlin

Fotoğrafçı ve film yapımcısı Nehemias Colindres, film çekimi için en faydalı üç yardımcı bilgiyi paylaşıyor: vinyet çekimi, film yapımcılığı tavsiyesi ve lensin arkasından.

Bu proje hakkında düşünmeye başlar başlamaz içimi bir heyecan kapladı. Kamera lensinin arkasından Berlin'i 24 saat izleyerek şehrin kalbini ve ruhunu yansıtacaktım.

Methini çok duyduğum Canon EOS C300'ü denemek istiyordum. Reklamlarda bu modelin Canon EOS 5D Mark III'ten daha gelişmiş olduğu söyleniyordu. Daha fazlasını öğrenmek istiyordum ama sıradan eğitici Vimeo videolarıyla yetinmek istemiyordum. Bu modelin çekim stilime uygun olup olmadığını görmek istiyordum.

Bu yüzden çekimleri Canon EOS C300 ve Canon EOS 5D Mark III ile gerçekleştirdik. Ayrıca Canon K-35 prime lensler kullandık. Genellikle eski lensleri kullanmayı severim, bu yüzden camın kalitesi ve elde ettiğimiz görüntüler bizi çok etkiledi.

Konser sahnesinde olayların akışına müdahale etme şansımız yoktu, dolayısıyla olan biten her şeyi yakalamaya hazır olmak zorundaydık. Üyelerle birkaç önemli portre çekebildik; bu da filme daha iyi bir his kazandırdı.

Dansı belirli bir koreografiye bağlı olmaktan ziyade doğaçlama havasında gerçekleştiren dansçıyı çekerken de tetikte olmamız gerekiyordu. Bazı çekimleri ve hareketleri yakalamak için dansçıyı durdurmayı başardım ama çoğunlukla onunla birlikte hareket ediyor ve ona ayak uydurmaya çalışıyorduk. Kamera bu anlardan alnının akıyla çıktı.

Kamera bu sahneyi 50 kare/saniye hızında çekerken çok işimize yaradı; dansçının bazı hareketleri o kadar hızlıydı ki çekimi başka bir şekilde yapsaydık izleyicilerin bu hareketleri kaçıracağını düşünüyorum. Ayrıca çekim yöntemimizin dansçının stiliyle çok uyumlu olması sayesinde düzenleme aşamasında duyguları daha fazla ön plana çıkarabildik.

Filmin tamamını bir günde çektik. En başta, son sahnedeki iş adamı Steve Ellery ile oturduk ve işini zorlaştıracak bir karar aldım. Filmin nasıl bitmesi gerektiğini düşündüğümü söylemedim.

Filme seviye atlatacak güzel hatalara yer bırakmayı her zaman severim. Punk çocukların normalde ne yapıyorlarsa onu yapmalarını istedim. Genelde saçlarını birbirlerine kestiriyorlar, bu yüzden bunu çekmeye karar verdim. Çok fazla müdahil olmadan onları ve yaşam tarzlarını gözlemlemek istedim ve buna iyi tepki verdiklerini düşünüyorum.

Sonuç olarak Canon EOS C300'ün kesinlikle ileriye doğru atılmış bir adım olduğunu düşünüyorum. Fakat esnek olmanız gerekiyorsa ışığın az olduğu koşullarda hala harika esneklik sunan Canon EOS 5D Mark III ile çekim yapmanızı da öneririm.