reward depth of field

Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: Alan derinliği

Franco Moro'nun Skijoring macerasından ilham alarak, keskin odaklı fotoğrafları nasıl çektiğinizi ve alan derinliği denemelerini nasıl gerçekleştirdiğinizi bize göstermenizi istemiştik. Gönderilen fotoğraflar arasından en beğendiğimiz üç fotoğrafı seçtik ve sahiplerinden bu fotoğrafların hikayelerini anlatmalarını istedik.

Reflejos, Beatriz Marzo

"Bu fotoğraf benim için çok önemli. Hayatımın zor bir anındaydım ve bir gün, içinde bulunduğum depresyonda debelenmeyi bırakıp hayatıma devam etmeye karar verdim. Bu yüzden, kaçırdığım hayatı yakalamak için yeni 50 mm lensim ile fotoğraf makinemi çıkardım. İspanya Madrid'deki Gran Via caddesinde yürüyor ve en iyi çekimi arıyordum. Kendi yansımamın ruh halimi gösterebileceğinin farkına vardım. Ben durmaya devam etsem bile etrafımdaki hayat akıyor."

Kerstmarkt Keulen, Toon Straetmans

"Bu, kız arkadaşımın fotoğrafı. Makyajsız poz vermeyi gerçekten seviyor. Bence bu fotoğrafa doğal bir görünüm veren de bu. Bu fotoğraf, hoş Noel atmosferiyle bilinen Köln, Almanya'da çekildi. "Bokeh" ile yeniden sıcak bir atmosfer yaratmayı da denedim. Ayın pek fazla ışık vermediği, çok soğuk ve bulutlu bir gün olduğunu hatırlıyorum."

Csond, Agnes Mezősi

"Bu fotoğraf Kiskunfelegyhaza, Macaristan'da Yılbaşı Günü çekildi. Sabahtı ve güneş ışıldıyordu. Her yer buz tutmuştu. Etraf sessiz ve sakindi. Sığ bir alan derinliği (f/2) kullandım ve "bokeh" (bir fotoğraftaki odaksız bulanıklığın hoş veya estetik kalitesi) oluşturmak istedim. Salıncak her gün gördüğüm bir şey ve çocukluğumdaki anıları canlandırır. Güneşin zincirin üzerinde parladığı hoş bir kompozisyon oluşturmak istedim."

Bu ayki yarışmaya katılın

Üç fotoğrafta da alan derinliği kullanılarak fotoğrafı çeken kişinin benzersiz perspektifinden ilginç kompozisyonlar oluşturulmuştur. Dünyanızı sizin nasıl gördüğünüzü görmek istiyoruz; bu yüzden neden aylık fotoğraf yarışmalarımıza katılmıyorsunuz? Bu ayki temayı Galerimizde bulabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi alın (türü fark etmez), bir hikaye bulun ve ardından dünya perspektifinizi herkesin görmesi için paylaşın!