hero header

Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: Benzersiz kış perspektifleri

Franco Moro'nun hikayesinden ilham alıp sizi benzersiz kış perspektiflerinizi paylaşmaya davet etmiştik. Çok zorlansak da bize ulaşan birbirinden güzel fotoğraflar arasından en sevdiğimiz üçünü seçtik ve fotoğrafçılardan bu fotoğrafların hikayelerini anlatmalarını istedik.

Fruset Vatten, Stefan Demerwall

"Bir gün öğle yemeğinden sonra İsveç'in Hammarö kentindeki Lilängshamnen Limanı'nda yürüyordum. Göle baktığımda, sazlıkların gölgesinin arka plandaki güneş tarafından oluşturulan buz üstündeki güzel desenini fark ettim ve bu sahneyi çekmeye karar verdim. İlk başta buzdan, kardan ve güneşten yansıyan güçlü ışık nedeniyle görüntü yetersiz pozlandı. Ben de fotoğraf makinesini yere eğdim ve güneşi fotoğrafın dışında bırakarak pozlama ölçerle ölçüm yaptım. Sonra pozlamayı kilitledim ve fotoğraf makinesini kaldırarak istediğim çekimi yaptım."

Borders, Ján Villím

"Bu fotoğrafta arkadaşlarım, Slovakya'nın Košice kentindeki Cassovia Seals kulübündeler. Kışın yüzmeye bayılırlar! Felsefeleri sınırları aşmaktır. İlk sınır zihindedir: Buz gibi suya girmeleri gerekir, bu aşamada zihin maddeden üstün gelmelidir. İkinci sınır fizikseldir: Bu kadar soğuk bir suda çok fazla duramazsınız! Bu fotoğrafı sudan çıktıktan sonra, hem kafalarındaki hem de doğadaki sınırları aşan insanlara bakarken çektim. Ellerim soğuktan titrediği için fotoğraf makinemin görüntü sabitleme özelliği çok işime yaradı."

Dziadek Mroz, Agnieszka Jasinska

"Uyandığında her yerin karla kaplandığını görmek mutluluk vericidir. Şehirden uzaklaşıp doğanın güzelliğinin tadını çıkarmak için fotoğraf makinemi yanıma alıp yaşadığım yerin yakınındaki ormanda yürüyüş yapmaya karar verdim. Fakat ormana giderken hararetle kar küreyen yaşlı bir kişi gördüm ve bu sahneyi yakalamaya karar verdim. Karlı manzara ile çalışan insan figürünün yan yana gelmesini seviyorum."

Bu ayki yarışmaya katılın

Üç fotoğraf da fotoğrafı çeken kişinin benzersiz perspektifini yansıtan, günlük hayattan anlar gösteriyor. Dünyanızı sizin nasıl gördüğünüzü görmek istiyoruz; bu yüzden neden aylık fotoğraf yarışmalarımıza katılmıyorsunuz? Bu ayki temayı bulabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi alın (türü fark etmez), deklanşöre basın ve favori fotoğraflarınızı herkesin görmesi için yükleyin!