Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: "Şehir Portreleri"

Genellikle şehirde yaşayanların anlatacak bir hikayesi olur. Sizden şehir ortamında insan portreleri çekmenizi istemiştik. Bize ulaşan sayısız fotoğraf arasında, Londra'daki Camden Town'da Jimmy Marr tarafından çekilen etkileyici "Vespa Eddie" öne çıktı. Jimmy, çekimi yaparken karşılaştığı zorlukları anlatıyor, diğer fotoğraflarından bazılarını paylaşıyor ve bunların hikayelerini açıklıyor.

Şehrin modasını ve kültürünü yakalamak

1970'lerde ve 1980'lerde büyüyen bir çocuk olarak, kendine has tarzları olan çeşitli gençlik kültürleriyle çevrelenmiştim. Moda ve müzik büyük önem taşıyordu ve insanların görünüşü çok farklıydı; çoğu zaman da aşırıydı. Dantelleri ve fırfırlarıyla 1980'lerin yeni romantiklerini, kotları ve zincirleriyle sivri saçlı punkları, jilet gibi takım elbiseleriyle reggae dinleyen serseri tipleri, baştan aşağı deriye bürünmüş rockçıları ve makyajlı gotikleri görürdünüz.

Bugün bu manzaralarla çok fazla karşılaşmıyoruz. Gençler daha düz sokak kıyafetleri giyiyor gibi görünüyor ve farklı tarz sahibi bireyler azınlıkta kalıyor.

Şehir portreleri çekmek için Camden'a gittiğimde, amacım ana akım modaya uymak yerine kendi tarzını koruyan insanları bulmaktı.

Jimmy Marr tarafından çekilen portreler

Zorlukların üstesinden gelmek

Yabancıların yanına gidip portreleri için poz vermelerini istemek, başlangıçta garip bir deneyimdi. Çoğunun beni reddedeceğinden emindim. Ama şaşırtıcı biçimde, insanların büyük çoğunluğu bu tekliften memnun oldu. Bana sabırlı ve destekleyici davrandılar.

Ayrıca nesnelerimi bulduğum yerde fotoğraflamam gerekiyordu. Bu, benim için çok eğitici oldu. Şimdiye kadar fotoğraf makinemi yalnızca kaliteli doğal ışıkta kullanmıştım ve fonlara hiç dikkat etmemiştim. Ama bu sefer arka plandaki dikkat dağıtıcı öğelere daha fazla dikkat etmek zorunda kaldım; aydınlatma ve kompozisyonu öğrendim ve bana modellik yapmayı kabul eden kişileri yönlendirdim.

Vespa Eddie çekimi

Camden'da Vespa Eddie, Jimmy Marr

Vespa Eddie portresinin çekildiği akşam, hava neredeyse tamamen kararmıştı. Eve dönmek için arabama gidiyordum. O sırada bir Vespa scooter'ın kendine özgü sesini duydum. Şansıma scooter yanımdan geçti ve bir benzin istasyonuna girdi. Bir an için sürücüyü gördüm ve daha iyi görmek üzere yolun karşısına geçtim.

Eddie'nin güven veren bir görünüşü vardı. Portresinin çekilmesini kabul etti ve fotoğrafını dilediğim gibi kullanmama izin verdi. Onunla geçirdiğim sürede fotoğrafçılığa yabancı olmadığını keşfettim. Harici flaşı ayarlamamı sabırla bekledi.

Fotoğraf hava kararırken, benzin istasyonunun önündeki düşük ışıklı bir alanda çekildi. Harici flaş kullandım. Bana yardım etmeyi kabul eden kişi, nesnemin sağında, yaklaşık bir buçuk metre uzağında durdu. Flaşı yarım güce ayarladım ve ışığı küçük, el tipi bir softbox ile dağıttım. Birkaç deneme çekimi yaptım ve LCD ekranı kullanarak histogramı görüntüleyip ayarlarımı değerlendirdiğim için çok az ayar yaptım.

Bu fotoğrafın zamana meydan okuyan bir havası olduğunu düşünüyorum. Kozmopolit bir şehirde yaşayan, farklı bir bireyin portresini yakalıyor.

Fotoğraflarınızı paylaşın

Fotoğrafınızın paylaşılmasını istiyorsanız çekimlerinizi galeriye gönderin. Belki de sizinle irtibata geçeriz! Her ay yeni bir yarışma yapıyoruz. Fotoğraf makinenizi alın (türü fark etmez) ve fotoğrafınızı herkesin görmesi için yükleyin.