Your photos, our favourites: Patterns and Textures

Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: Hızlı aksiyon

Işık hızında hareket eden vahşi yaşamdan kısa yaz anlarına kadar hızlı aksiyonlu fotoğraflarınızı sunmanızı istedik. Galerimizde paylaştığınız görüntüler arasından seçtiklerimizi burada görebilirsiniz.

Flight on the carousel, Sergey Yevstafyev

"Bu fotoğrafı Kazakistan'ın Aktobe kentinde bulunan hoş bir yerel parkta yürürken çektim. Güzel bir yaz günü, öğleden sonraydı; yani evde oturmanın imkansız olduğu günlerdendi! Atlı karıncada neşeli iki kız çocuk olduğunu fark ettim ve bu mutlu, kaygısız anı güvenilir Canon EOS 400D Dijital fotoğraf makinem ve son zamanlarda edindiğim Canon EF 70-300 L IS USM lensim ile çekmek istedim.

Zorlu bir seçimle karşı karşıyaydım: diyafram açıklığını kapama ve daha büyük alan derinliği elde etme. Yanımda tripod yoktu ve güneş batmaya başlıyordu. Altın saatler dediğimiz andaydım; fotoğraf çekmek için harika bir zaman ancak bir o kadar da zorlu.

Fotoğraf makinesinin RAW dosya formatı modunu ayarladım, f/10 değerinde "Diyafram Önceliği" moduna geçtim ve daha iyi kadrajlama için odak uzaklığını ayarladım. Odağı manuel olarak ayarladım ve kız çocukların yaklaşacağı anı bekledim. En iyi çekimi elde edebilmek için kesintisiz enstantane modunu kullandım. Sonuçlardan oldukça memnunum."

Kingfisher diving for fish, David Watkins

"Bu fotoğraf, İngiltere'de Birmingham'ın güneyinde, Droitwich civarındaki Worcestershire'da çekildi. Yalıçapkınları, Severn Nehri'ne akan akarsu kolunda yaşıyorlar, ben de o gün çok iyi gizlenmiştim. Bu fotoğraf 2016 ilkbaharında çekildi.

Bu fotoğraf, çevreyi tanıyarak ve farklı tekniklerle çekim yaparak geçirilen, sabırla beklenen on saatin sonunda çekilebildi. Aynı zamanda araştırma, planlama ve çekim günü gizleneceğim yeri belirleme nedeniyle yaklaşık altı ay bekledim. Kuşların tüneyip, balık tutmak için dalmalarını ve ardından avlarını yemelerini izlediğimiz bu muhteşem fırsat için beklemeye değdi.

Yalıçapkınları, benim gibi tutkulu bir hobi fotoğrafçısını oldukça etkiledi. Renkleri, utangaçlıkları ve hareketlerinin hızı onları ideal bir nesne haline getiriyor. Yürüyüşe çıktığımda bu kuşları görmüştüm ancak hiçbir zaman fotoğraflarını çekecek kadar hızlı olamadım.

Gizlendiğim yere saat 08:00'de vardıktan sonra birçok erkek ve dişi kuş gördüm. Yavrularını beslemekle meşgullerdi ve neredeyse kesintisiz şekilde bir içeri bir dışarı uçuyorlardı. Onları görmeden birkaç saniye önce yüksek tizli seslerini duydum.

İlk dört saat içinde balık tutmak için dalan kuşları çekmek için birçok fırsatım oldu. O kadar hızlılar ki iyi bir çekim yapmak çok zordu. Çok sayıda bulanık fotoğraf, kuyruk ve kafa çekimleri vardı; ancak kuşun tamamının odakta olduğu tam bir fotoğraf yoktu!

Normalde manuel modda çekim yaparım ve o gün de bu alışkanlığımdan vazgeçmedim. ISO 2000 ile f/10'da 1/3200 saniye enstantane hızı kullandım ve sürekli modda çekim yaptım. Kuşlar sabah oldukça aktifti ve bu zorlu çekimi elde etmek için farklı teknikleri ve ayarları denemek üzere çok fazla fırsatım oldu.

Bir süre sonra düşünmeye ve biraz daha plan yapmaya başladım. Yalıçapkınlarının balık tutmak için daldıktan sonra gireceği ve çıkacağını düşündüğüm bir noktaya odaklandım. Riskli bir stratejiydi çünkü hiçbir şeyi kaçırmak istemiyordum. Şansım yaver gitmeye başlayana kadar bir üç saat daha geçti ve sonunda bu çekimi elde ettim. Çok heyecanlanmıştım ama başka bir fırsatı kaçırmamak için çekim yapmayı durduramıyordum!

On saat, tek bir yerde oturmak için uzun bir süre ama o gün hava güzeldi. Çok şanslıydım ve her saniyesinden keyif aldım. Bu gezi için özel olarak edindiğim olağanüstü bir ekipman ve muhteşem bir lens kullandığım için şanslıyım. Genel olarak çok başarılı bir gün geçirdim. Çok sevdiğim ve çekmekten mutluluk duyduğum bir görüntü elde ettim."

Jakes focus op de bal, Pieter Bezuijen

"Fotoğraftaki köpeğin adı Jake (border collie cinsi). Bu fotoğraf çekildiğinde yalnızca sekiz aylıktı. Ne yazık ki epilepsi teşhisi o zamanlar yeni koyulmuştu. İlaç kullanmaya başladı; ancak daha yan etkiler bile etkisini göstermeden sahipleri (arkadaşlarım Ingrid ve Michiel), renklerinin güzel görüneceği (kendisi üç renkli bir border collie cinsi) bir konumda fotoğraflarının çekilmesini istediler. Domburg ve Oostkapelle arasında bulunan bir köpek plajına gitmeye karar verdik.

Tüm yavru köpekler gibi o da enerji dolu. Birkaç hızlı portre fotoğrafından sonra Jake'in en sevdiği kısma geldik: koşu! Saat hala erken olduğu için plaj neredeyse boştu ve etrafta özgürce koşabiliyordu. Jake, top çantadan çıkar çıkmaz tamamen ona odaklandı. Arkadaşlarımdan topu doğrudan bana attıktan sonra hızlıca sola doğru gitmelerini istedim. Böylece arka plan oldukça temiz görünecekti.

Fotoğraf makinem (bir EOS 70D) yüksek enstantane hızı (1/2500 sn) ile manuel ayardaydı; böylelikle aksiyon donacaktı. Ayrıca odağı vurgulamak için geniş diyafram açıklığı (lensimdeki maksimum açıklık olan f/4) kullandım. Mevcut ışık ile ISO'nun 400 olması gerekiyordu.

Tam hızda doğrudan bana doğru koşan Jake'i iyi bir şekilde odaklamak, bu fotoğraf makinesinin muhteşem otomatik odağına rağmen oldukça zorlayıcıydı. Genelde yandan veya çaprazlamasına bazı fotoğraflar çekerim çünkü bu fotoğrafları çekmesi daha kolay; ancak pek etkileyici sonuçlar vermez. Bu nedenle her zaman tek bir odak noktası ve AI servo kullanırım, bu sayede odak alanını daha iyi kontrol edebiliyorum. Fotoğraf oldukça alçaktan, kum hizasından çekildi. Fotoğraf makinemi mümkün olduğunca alçakta tutmak için fotoğraf makinesinin değişken açılı vizörünü kullanıyorum. Köpek fotoğrafçılığında, maksimum köpeğin göz seviyesinde olacak şekilde düşük bir açıda kalmak önemlidir."

Bu ayki yarışmaya katılın

Fotoğraflarınızı görmek ve fotoğrafçılığınıza ilham kaynağı olan hikayeleri duymak istiyoruz. Bu ayın fotoğraf yarışmasını görmek için Galeri'ye göz atın, fotoğraf makinenizi kapın ve fotoğraflarınızı bizimle paylaşın.

Fotoğraflarınızı gönderin