hero header

Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: Yüksek hız fotoğrafçılığı

Franco Moro'nun Skijoring macerasından ilham alarak, dramatik görüntüler oluşturmak için yüksek hızlı nesneleri nasıl çektiğinizi göstermenizi istemiştik. En sevdiğimiz iki fotoğrafı seçtik ve fotoğrafçılarından bu fotoğrafların hikayelerini anlatmalarını istedik. Her iki fotoğrafta da biri doğal ortamında, diğeri yapay bir ortamda bulunan hareketli nesneyi yakalamak için yüksek enstantane hızları kullanıldı.

Mavi baştankaranın uçuşu, Paul Phillips

"Yakın zaman önce Canon 5D Mark III ve 70–200mm f/4 USM lens satın aldım. Kılavuzu okuduktan sonra yüksek enstantane hızı özelliğini denemek için sabırsızlanmaya başladım. Yaşlı bir adamın her gün kuşları beslediği bir yer biliyordum.

Kuşların yeme gelme sahnesi, fotoğraf makinesi ve lens kombinasyonunu yakından tanımak için mükemmel bir fırsat olacaktı. Özellikle görüntü sabitleme seçeneklerini test etmek istiyordum.

En büyük zorluk, nesneyi en iyi şekilde yakalayacak ayarlardan emin olmadığım için çekim ayarlarını yapmak oldu. Enstantane hızı ve otomatik odak ayarlarının küçük ve ne yapacağı belli olmayan kuşa uygun olması gerekiyordu, bu yüzden hareketli nesneler için ön ayarları kullandım. Ayrıca nesneye yaklaşmam gerekiyordu, dolayısıyla yemliklerin iki buçuk metre uzağında yere oturdum. Bir süre sonra kuşlar varlığıma alıştı ancak deklanşörün sesini duyunca kaçıyorlardı. Sabırla bekledim, istediğim çekim için fotoğraf makinemi hazırladım ve peşinde olduğum sonucu yakaladım. Sonunda lensi 200 mm ayarında kullandım. Enstantane hızı 1/1000 ve ISO 200'dü.

Kuşluk vakti renkleri, bu konumda nesneyi mükemmel biçimde aydınlattı. Muhtemelen bu görüntüyü bir daha asla çekemeyeceğim; çünkü tüm ilgili değişkenlerin yeniden bir araya gelmesi, piyangoyu iki kez kazanmak gibi olur!"

Düşen limon, Filippo Fania

"Şaşırtıcı ama bu fotoğraf mutfağımda çekildi. Suya düşen limon gibi yüksek hızdaki nesnelerin, doğru anda yakalandığında ne kadar güzel olabileceğini göstermeye çalışıyordum. Bu iş için eski bir akvaryum kullandım, fotoğraf makinemi tripoda yerleştirdim ve dalgalanan suyu iki yandan aydınlatmak için iki ışıklı flaş deklanşörü kullandım.

Diyafram Önceliği (Av) moduna ayarladığım Canon EOS 550D'mi ve 50mm f/1.8 lensimi kullandım."

Bu ayki yarışmaya katılın

Dünyanızı sizin nasıl gördüğünüzü görmek istiyoruz; bu yüzden neden aylık fotoğraf yarışmalarımıza katılmıyorsunuz? Bu ayki temayı Galerimizde bulabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi alın (türü fark etmez), bir hikaye bulun ve ardından dünya perspektifinizi herkesin görmesi için paylaşın.