hero

Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: Düşük ışıkta kış

Bu ay, sıkı giyinip kış mevsiminin düşük ışık koşullarından en iyi şekilde yararlanarak muhteşem fotoğraflar çekmenizi istemiştik. En beğendiğimiz üç fotoğrafın sahiplerinden bu fotoğrafların hikayelerini anlatmalarını istedik.

Crepusculo - Javier Pavia Barajas

"Bu fotoğrafı Norveç'in Bergen şehrine bakan Floyen adındaki bir dağda çektim. Burası şehrin en popüler turistik yerlerinden birisi. Kar yağarken Canon fotoğraf makinemle dışarı çıkmayı severim, ama daha önce hiç bu kadar uzağa gitmeye cesaret etmemiştim. Fotoğraf makinemle birlikte daha yükseğe, güneşe doğru tırmanırken biraz şaşırmıştım.

Böyle gezileri yalnız başıma yapmayı seviyorum, böylece fotoğraflarıma odaklanabiliyorum. Soğuk havaya rağmen, kış ışıklarında harika görünen bu şehrin fotoğrafını çekebilmek için yaptığım bu gezi kesinlikle çabalarıma değdi."

Wolf in de mist - Marga Straver

“Bu fotoğraf, Almanya'da, Vehlingen köyünün yakınlarındaki Biotop Vahşi Yaşam Parkı'nda çekildi. Gölün çevresindeki park, kurt, geyik, bizon ve vaşak gibi Avrupa'da kendi doğal habitatlarında yaşayan birçok vahşi hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Ocak ayıydı ve hava kötüydü. Yağmur yağıyordu ve hava oldukça sisliydi. Ağaçların arasında beş kurt vardı. Aniden bir tanesi devrilmiş, yaşlı bir ağacın üzerine atladı. Neyse ki, doğru fotoğrafı yakalayabilmek için tüm gün beklediğim saklanma yerimden bu anın fotoğrafını çekebilmiştim.

Düşük ışıktan dolayı normalden daha uzun bir enstantane hızı ve daha yüksek ISO değeri kullanmak zorunda kaldım. Umarım bahar geldiğinde buraya tekrar gelebilirim çünkü hava ve ışık daha iyi olacak. Kurtlardan birisi hamileydi, belki onları tekrar gördüğümde yavruları da olur!”

Mountain Church - Guillermo Garcia

“İzlanda, gece fotoğrafçılığını sevenler için bir cennet. Kutup ışıklarını doğal haliyle görebilmek ve fotoğrafını çekebilmek hiç unutamayacağım bir deneyim. Bu fotoğrafı, ışıkların görüleceğinin tahmin edilmediği bir Kasım gecesi çektim. Bu fotoğraf, Grundarfjörður Lake kasabasına yakın, Kirkjufell dağının eteklerinde çekildi.

Dolunay yaklaşıyordu ve gökyüzü açıktı. Ön planda kırık buzların, ortada ise dağın bulunduğu basit bir kompozisyon düşünmüştüm. Gece 11 civarında, gökyüzünde gittikçe belirginleşen yeşil bir nokta gözüme çarptı. Işık Kirkjufell dağının üzerinde mükemmele yakın bir yay şekli oluşturarak yoğunlaşmaya ve büyümeye başlayınca çok heyecanlandım.

Işığın hareketini yakalayabilmek için manuel mod, f/2,8 açıklıkta 2,5 saniyelik pozlama ve ISO 3200 kullandım."

Bu ayki yarışmaya katılın

Guillermo, Marga ve Javier fotoğraflarında düşük ışığın güzelliğini yakaladılar. Dünyayı sizin lensinizden görmek istiyoruz, bu ayki fotoğraf yarışmasına katılmaya ne dersiniz? Fotoğraf makinenizi alın, şehrinizi keşfedin ve fotoğrafınızı buraya yükleyin.