Wilder Story by Loraraine Poole

Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: İnsanlar ve Portreler

Bu ay bize Baltık sahillerindeki düşünceli ifadelerden deniz kenarında çalışan işçilere kadar farklı farklı insanlara uzaktan ve yakından ışık tutarak çağrışım yaratan portreler gönderdiniz. Galerimizde paylaştığınız görüntüler arasından seçtiklerimizi burada görebilirsiniz.

Dreams of the Sea, Nikolai Pogodin

"Bu fotoğrafı modern Rusya ve Doğu Prusya'nın en batısında bulunan, Baltık Denizi kıyısındaki Vistula Spit'te çektim. Sanki modern yaşamdan hiç etkilenmemiş bu bölgede tarihi gerçekten hissedebilirsiniz.

Kıyıda körfez boyunca gezinirken kısmen harap olmuş Luftwaffe uçak hangarını geçtiğimde su kenarındaki bir tuğla duvarın üzerinde oturan bir erkek çocuk gördüm. Bölgenin geçmişini düşünüp kendi geleceğini sorguluyormuşçasına turkuaz denize dalgın dalgın bakıyordu. Bu zıtlık ve fotoğrafın rüya benzeri bir görüntü olup aslında gerçekliğin içinde boğulması çok hoşuma gitti. Bana kendi çocukluğumu anımsattı.

Bu fotoğrafı, Canon EOS 6D fotoğraf makinemi ve EF 24-105 L IS USM lensimi kullanarak çektim. Çoğunlukla Diyafram Önceliği modunda RAW formatında fotoğraf çekiyorum. Bu fotoğraf; f/9, ISO 100'de 35 mm odak uzaklığıyla çekildi."


Mr Potter, Lorraine Poole

"Fotoğraflarımdan biri sergide olduğu için geçen Ağustos'ta Dorset, İngiltere'de bulunan Lyme Regis'e seyahat ettim. Oraya vardığımda fotoğrafımın çoktan satıldığını ve artık sergilenmediğini öğrendim. Kalan boş vaktimde deniz kenarındaki bu harika kenti keşfetmeye ve orada yaşayan insanlarla turistlerin fotoğraflarını çekme fırsatını değerlendirmeye karar verdim. Kapısı sonuna kadar açık, küçük karanlık bir kulübeye benzeyen bir yapının önünden geçiyorduk ve içeride ne olduğunu merak edip içeriye girdim. Yerli bir çömlekçi, satacağı kupaların son işlemlerini yapıyordu. Üzerinde kil lekeleri bulunan önlüğü, yıpranmış görüntüsü ve harika sakalıyla eski deniz çömlek ustası resmine benziyordu. Etrafta kil, kaseler, tenekeler vardı ve çömlek eşyalar eski beyaz duvarlarda asılı duruyordu ve çömlekçi bir başına tamamen işine yoğunlaşmıştı. Orada durup ustalığını sergileyen çömlekçiyi izledim, bir dizi fotoğraf çekip sakin duruşunu ve sanatını yakalamaya çalıştım.

Ayrıntılarla kontrast yaratan bir fotoğraf çekmek için ISO 800'ü kullandım. Oradaki ışıktan yararlanmak istedim, flaş kullanmayı sevmem. Diyafram f/4,5'e ayarlıydı. Bu portreyle ilgili en çok sevdiğim özellik ise çömlekçiyi doğal ortamında fotoğraflamış olmam. Kişiliğine ve sanatına harika bir bağlam sağlıyor.

Bu fotoğraf, Canon EOS 6D fotoğraf makinem ve Canon EF 24mm-105mm L lensle çekildi."

Görüntülerinizi paylaşın

Fotoğrafınızın burada yayınlandığını görme fırsatını yakalamak ister misiniz? Önümüzdeki ayın teması ışıkla oynamak. Gün doğumunu yakalayın, alacakaranlığın büyüsünü fotoğraflayın veya cesur olup flaşınızla denemeler yapın. Işıkla denemeler yapın ve fotoğraflarınızı Galerimizde paylaşın.

Fotoğraflarınızı gönderin