burano-italia-estelle-moreau.jpg

Fotoğraflarınız arasından seçtiklerimiz: Seyahat

Büyüleyici yerlerle benzersiz perspektiflerinizi buluşturarak renkli Küba'dan hayat dolu Hindistan'a, dünyanın dört bir yanına yaptığınız yolculuklardan bu ay bize görüntüler gönderdiniz. Galerimizde paylaştığınız görüntüler arasından seçtiklerimizi burada görebilirsiniz.

Colors of India, Margarita Trull Bosch

"Bu fotoğraf, Hindistan'ın en renkli eyaletlerinden biri olan Racastan'da bulunan Jaipur yakınlarındaki Amber Fort'ta çekildi.

Kırmızı kumtaşı ve mermerden inşa edilen hisar, oldukça dik bir tepede yer alan dört katlı bir saray. Fillere binerek yorulmadan en yukarı çıkabiliyorsunuz.

Hisarda birçok harika alan ve geniş avlu bulunuyor. Bunlardan birinde, tümü renkli ve göz alıcı geleneksel Hint elbiseleri giyen, arkadaş canlısı bir grup kadın vardı. Kadınların, fillerin ve taş zeminin soluk renginin bir araya gelerek oluşturduğu manzarayı gerçekten çok sevdim. Racastan'ın alabildiğine canlı renkleri arasında bile Hint elbiseleri, filler ve kadınların güzel yüz ifadeleri göze çarpıyordu."

Cuba, Melina Surrano

"Bu fotoğrafı, bir deniz yolculuğunun ilk durağı olan Küba'da çektim. Binalar, eski ve yeninin dikkat çekici birleşimini gözler önüne seriyordu. Güneş ışığı çok hoşuma gitti ve Küba'da insanların hala kullandığı retro arabaların güzel renklerini de içine alan bir sahne çekmek istedim.

Eski ve yeninin güzel bir kombinasyonunu bulabileceğim sokakları arayarak biraz vakit geçirdim. Şehrin un ufak binalarıyla tamamen yıkık olan eski kısmında hala yerleşimin devam etmesi beni çok şaşırttı.

Güzel bir çekim yapabilmek için çokça seyahat eder ve her şeyi denerim. Manzaralara günün farklı saatlerinde bakmak ve ışığı hesaba katmak önemlidir. Böylesi spontane anlar için fotoğraf makinemi yanımda bulundururum.

Küba beni hoş bir şekilde şaşırttı. Tarihinde yeni bir döneme girdiğini ve muhtemelen birçok şehrinin yeniden inşa edileceğini bilsem de oraya tekrar gitme şansım olsa kaçırmam. Umarım büyüsünü hiç kaybetmez. Yoksa çok yazık olur."

Paris mon Amour, Lars Suechting

"Bu fotoğrafı Paris'te çektim. Eşimle tatildeydim ve şehrin alışıldık manzaraları yerine başka bir yüzünü görmek istedik. Beş yaşında ilk Canon fotoğraf makine aldığımdan beri ilginç şeylerin farklı açılardan fotoğrafını çekmeyi sevmişimdir.

Sokaklar boyunca bayağı yürüdük, birçok muhteşem ev ve park gördük, yardımsever ve arkadaş canlısı birçok insanla tanıştık. Nihayetinde kendimizi bu belediye binasının önünde bulduk. Sabun baloncukları yapan her yaştan bir sürü insan vardı. Herkes hareket halindeydi, mutluydu ve gülüyordu. Bulunduğumuz yerin yanında, harika evlerin önünde bu eski atlıkarınca vardı. Bu sahnenin hep hayal ettiğim Paris'e benzediğini düşündüm; güzel, eski, eğlenceli, renkli, büyülü ve her zaman hareket halinde.

Seyahat etmek, fotoğrafçılığımı geliştirmem için oldukça önemli. İçinde bulunduğum şehri oluşturan unsurları yakalamak için her zaman yeni yollar denerim. Bu özel kişiler, hava, manzaralar, mimari, çiçekler veya başka ayrıntılar olabilir. Fotoğrafçılık sayesinde bir ülke, insanları ve yaşadıkları hayat hakkında daha fazla şey öğreniyorum."

Bu ayki yarışmaya katılın

Bu fotoğrafçıların hepsi seyahatlerini bizimle paylaştı; biz de onlara tanıklık etmeyi çok sevdik. Neden siz de bir ana bakış açınızı yakalamıyorsunuz? Galerimizde bulabileceğiniz bu ayın temasından ilham alın, ardından görüntülerinizi paylaşın. Bir sonraki sayımızda siz de olabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı gönderin