hero header

Sizin Şehriniz…

Sokaklarda dikkatinizi genelde dükkanlar, mimari, sokak sanatları ve insanlar çeker. Bir şehre hayat katan öğeler bunlardır ancak ayaklarımızın altında, alışılmış yerlerin dışında, haritalarda bulunmayan ve keşfedilmeyi bekleyen gizli bir dünya saklı. Harabeye dönmüş, terk edilmiş, çürümekte olan, unutulmuş ama içleri hayat ve bir o kadar da hikaye dolu o saklı ve değerli binalara sahip bir kayıp şehir.

Şehrinizde keşfe başlamanız için şehirde nasıl keşif yapacağınız konusunda bir rehber sağlamak üzere Canon olarak Avrupa’da altı farklı şehirde keşif fotoğrafçısıyla konuştuk: Alina Rudya, Holly-Marie Cato, Nicanor Garcia, Ivo Kaijser, Alistair Wheeler ve Riccardo Zanutto. Yazının devamında verilen bilgilerde, saklı kalmış bölgelerdeki konumları keşfetme hakkında popüler ipuçlarını, şehirde keşif sahnelerini kendi bakış açınızla yakalamanız için püf noktaları ve olmazsa olmaz kaşif kiti hakkında tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Şehirde keşif, şehrin ana hatlarının ardında gizli kalmış ücra köşeleri arayıp bulmanın sanatını ve macerasını kucaklar. Terk edilmiş metro istasyonlarından, çalışmayı bırakmış fabrikalara kadar büyüleyici tüm bu konumlar bildiğimiz anlamdaki şehirlere bambaşka perspektifler sunuyor.

Son yıllarda, şehirde keşif trendi oldukça hızlı bir şekilde patladı ve dış mekan arayışlarını kırsal alanlardan şehirlere taşıyan macera meraklıları için de bu trend büyümeye devam ediyor. Şehirde keşfin kalbinde fotoğrafçılık yatıyor ve fotoğraflar bu gizli dünyalar fark edilmeksizin yıkılmadan önce onları belgelemekte, kutlamakta ve paylaşmakta kullanılıyor.

Paris metrosu tüneli

Fotoğraf: Nicanor García

Şehirde Keşif için Popüler İpuçları

Şehirde keşif maceralarınıza başlamadan önce neleri görmek istediğinizi belirlemek için zaman ayırın. Potansiyel konumları ve alanları araştırmak ve belirlemek için internet harika bir başlangıç noktasıdır. Ayrıca, daha fazla ilham almak için arkadaşlarınızla ve instagram kullanıcılarıyla kesinlikle gidilmesi gereken şehirde keşif konumları hakkında konuşabilirsiniz. Ziyaret edeceğiniz konumları belirledikten sonra tam adreslerini tespit etmeyi ve giriş için izin almayı unutmayın.

Şehirde keşif alanlarına ulaştığınızda alanı tamamıyla değerlendirdiğinizden emin olmak için rotanızı iyi belirleyin. Yerde kalmış kağıtlardan duvarlardaki yazılara ya da geride bırakılmış parçalara kadar konumun tarihini anlamlandırmanıza yardımcı olacak tüm parçaları toplayın. Her alanın anlatacağı bir hikayesi vardır. Göreviniz bu hikayeyi bulup ortaya çıkarmak.

Son olarak, fotoğraf makinenizi unutmayın. Şehirde keşif yolculuğunuzda vardığınız andan ayrıldığınız ana dek inanılmaz tüm detayları yakalamak ve belgelemek isteyeceksiniz. Hikayenizi kapı aralıkları, tüneller ve döner merdivenlerin fotoğraflarıyla anlatabileceğiniz gibi duvar yazıları, dökülen boyalar, çürüyen mobilyalar ya da geride kalmış parçalar gibi ufak detaylarla da anlatabilirsiniz.

Yanınızda Olması Gerekenler

Fotoğraf Makinesi: Şehirde keşif maceralarınızı başından sonuna belgeleyin. Her detayı keşfettikçe paylaşmak ve saklamak için yakalayın

Gorilla pod: Birçok şehirde keşif konumu, terk edilmiş ve düşük ışıklı ortamlar olacaktır. Bu sebeple dar alanlarda çekimleri ayarlamak ve net fotoğraflar çekebilmek için esnek bir tripod çok önemlidir

Bir şişe su: Keşif yaparken kendinizi ana kaptırmak çok kolaydır ama bol bol su içmeyi unutmamak önemlidir

Rahat ayakkabılar: Rahatlıkla keşif yapabilmeniz ve ayaklarınızın altındaki birçok dolguyu hissedebilmeniz için hafif ayakkabılar giyin

El Feneri: Küçük ama kuvvetli bir ışık, fotoğraflarınıza parlaklık katmakta ya da keşfettiğiniz yerler karanlıksa size önünüze göstermekte kullanılabilir

Şehirde keşif ve fotoğrafçılıkta yanınızda olması gerekenler

Şehirde Keşif Kuralları...

Ürün Bilgisi

Şehirde keşif maceralarınızda çekeceğiniz sahneleri saklamak, paylaşmak ve başkalarına ilham vermek için aşağıdaki fotoğraf makinelerini kullanmayı deneyin:

İlham aldınız mı? Fotoğraflarınızı paylaşın

Yukarıdakiler size keşif yapmak için ilham verdiyse Galeriyi kullanarak kendi saklı kalmış konumlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Eserlerinizi tüm dünyaya sergilemenin yanında, diğer fotoğrafçılık sevenlerin fotoğraflarına göz atabilir ve aylık fotoğraf yarışmamıza katılabilirsiniz.