Dünyanın en ekstrem kış sporlarından biri

Bir zamanlar kış aylarında uzak yerlere seyahat etmek için kullanılan skijoring, bugün dünyanın en ekstrem rekabetçi sporlarından biri haline geldi. Bu sporda bir kişi, dizginlerini tuttuğu özel olarak eğitilmiş, sürücüsüz yarış hatlarının çektiği kayakla kayar. Katılımcılar, yarışta 50 km/saat gibi nefes kesici hızlara çıkar.

Skijoring, 1928 Kış Olimpiyatları'nda bir gösteri sporuydu. Bugün ise ABD, Kanada, Fransa ve İskandinavya'nın bazı bölgeleri gibi birçok ülkede yarışlar düzenleniyor. Çoğu yarışın uzunluğu beş kilometre ile 20 kilometre arasında değişiyor. Atlar, yarış koşullarında sakin kalacak ve dizginlerden ve arkalarındaki yarışçıdan rahatsız olmayacak şekilde yetiştiriliyor ve eğitiliyor.

Skijoring'in heyecanını ve adrenalinini daha yakından hissetmek için dünya şampiyonu olan 55 yaşındaki hız ve kar tutkunu Franco Moro'nun Arjantin'deki çalışmalarını takip ettik. 31 yıldır skijoring yapan Moro, otuz yıldan uzun süredir St Moritz, İsviçre'deki White Turf etkinliğine katılıyor. Bu spora duyduğu tutku, yılın en soğuk günlerini sıcak iç mekanlar yerine karlı doğada yaşamak için farklı bir yol sunuyor. Gelin ve görün.

Görüntüler © Richard Walch. Canon Elçisi