Aksiyona Yaklaşmak

Fotoğrafçılıkta kompozisyon önemlidir ve bir fotoğrafa neyin dahil edilip neyin edilmeyeceğini bilmek esastır. Aksiyon çekerken, fotoğraflarınızda yüksek bir drama seviyesi sağlamanın en iyi yollarından birisi, çerçeveyi nesne ile doldurmaktadır. Bu, kendinizi aksiyona daha bağlı hissetmenizi sağlar.

Mümkün olduğunca fiziksel olarak yaklaşmaya çalışın. Bu, çerçeveyi aksiyon ile doldurmanızı kolaylaştırır. Bir spor sahasında çekim yapıyor olmanız durumunda, oyuncuların göz hizasına yakın olmanızı ve daha yüksek bir bakış açısıyla çekim yapmanız durumunda elde edemeyeceğiniz güzel bulanık arka planı da sağlayacaktır.

Çoğu kez, aksiyona fiziksel olarak ne kadar yaklaşabileceğinize ilişkin bir sınırlama vardır. Bu durumda, nesneye olan mesafeyi azaltmak için daha uzun bir lens ya da daha yüksek zuma sahip bir fotoğraf makinesi kullanın.

Özellikle yüksek odak uzaklığında zum yaparken o kadar yakınlaşırsınız ki, nesneyi kaybetmeniz çok kolaylaşır. Canon, bu sorunu çözen dahiyane bir yeni teknoloji buldu.

Zum Çerçeveleme Yardımı, nesne çerçevenin kenarına geldiğinde uzaklaşarak nesneyi çerçevenin içinde tutmanıza yardımcı olur. Ardından, nesneyi çerçevenin ortasına yerleştirdiğinizde tekrar yakınlaşır.

Bu, perspektifinizi ya da nesneyi kaybetmeden zum yapma gücü verir.

Aksiyon Fotoğrafçılığı - Zum