Andrey-Golovanov-Sergey-Kivrin-fencing

Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin ile aksiyon fotoğrafçılığı

© Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin.

 

Londra Maratonu ve Londra-Paris Bisiklet Yarışı yaklaşırken dünyanın en deneyimli spor fotoğrafçılarından Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin ile biraz sohbet etmek istedik. Çok özel bir röportajda, Canon'a ekip olarak çalışmanın getirilerinden ve mükemmel aksiyon fotoğrafları çekebilmek için ne tür bir yaklaşım sergilediklerinden bahsettiler.

Fotoğrafçılığı bir takım sporuna dönüştürmek

Birbiriyle bu kadar yakın çalışan yaratıcı fotoğrafçı ekibi karşınıza kırk yılda bir çıkar. Ancak Rus fotoğrafçılar Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin, bundan farklısını düşünemiyor bile. Sovyetler Birliği'nde bir dergide çalışırken 1986'da tanışan ikili, o zamandan beri hiç ayrılmamış.

Sergey, nadir bulunan ortaklıklarının avantajlarından şöyle bahsediyor: "Böylesi bir işbirliğinin yalnızca getirisi olabilir diye düşünüyorum. Öncelikle çekim sırasında, birlikte çalışırken her zaman iki bakış açımız oluyor. Etkinliğe iki farklı yönden bakabiliyoruz. Buna ek olarak, birimiz bir anı kaçırsa diğerimiz yakalayıp imdada yetişiyor. Üstelik bu sayede hiçbir işi geri çevirmiyoruz; birimiz hastalansa diğerimiz idare ediyor. Özellikle Olimpiyatlar gibi aynı anda birden fazla etkinliğin olduğu zamanlarda birlikte çalışmak oldukça işimize yarıyor!"

© Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin.

Yalnızca bir andan daha fazlası

Andrey ve Sergey, birinci sınıf spor fotoğrafçısı unvanlarını geleneksel yollardan kazandı; yani verimli çalışarak ve dünya çapındaki dev spor etkinliklerinde binlerce fotoğraf çekerek. Yıllar içinde kendilerine neyin uygun olup neyin olmadığını öğrendiler. Spor fotoğrafçılığı ilk bakışta kolay görünebilir: "Işık, arka plan, sporcunun ifadesi, duruşun güzelliği ve canlılık unsurlarının tümü önemlidir". Ancak esas farkı yaratan, çekimi yaptığınız nokta ve türü iyi anlayabilmektir.

Sergey: "Çekimi yaptığımız noktayı seçerken araya reklam, tasarım standı ve ışık direklerinin girmemesine özen gösteririz. Etkinlik fotoğrafçılığında, karelere estetik bir güzellik kazandırmaya çalışırız, yalnızca anı 'yakalamakla' yetinmeyiz." diyor.

Doğal olarak hazırlık, olmazsa olmazdır. "Çekim yapmadan önce mutlaka hazırlanmanız gerekir. O sporda nelerin sevildiği ve sevilmediğini araştırın, mekanı önceden ziyaret edin ve nereden en iyi çekim yapabileceğinizi bulmaya çalışın. Sporcuların özelliklerini ve genel davranışlarına da mutlaka aşina olmalısınız. Böylece daha çekim yapmadan aklınızda bir kare şekillenir, siz de çekime hazır olursunuz. En önemlisi, neyi yansıtmak istediğinizi bilmektir. Şansınızın yaver gitmesini ummak değil."

Tahmin edersiniz ki öngörülemeyen eylem çekimleri için elinizin altında her duruma uyum sağlayacak bir kit çantası olmalıdır. "Yanımızda her zaman Canon EF 16-35mm f/4L IS USM, EF 70-200mm f/2.8L IS II USM, EF 300mm f/2.8L IS II USM ve EF 400mm f/2.8L IS II USM lenslerinin tam bir seti olur. Genellikle Canon EOS-1D X Mark II kullanırız."

Olimpiyat Gazileri

En az on iki Olimpiyat gördüğünü söylemek, her profesyonelin harcı değildir. Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin içinse bu, hayatlarının bir parçası haline gelmiştir.

Rio De Janeiro, Andrey'in 15'inci, Sergey'inse 12'nci Olimpiyatıydı. Tecrübelerine bu kadar çok Olimpiyatı sığdıran ikilinin işini bildiği tartışılmaz. Ancak son zamanlarda işlerinin biraz zorlaştığını söylüyorlar. "Maalesef başarımız, büyük ölçüde Olimpiyat Oyunları organizatörlerine bağlı. Ulaşım, konum, fotoğrafçı sayısı, spor tesislerinin birbirine uzaklığı, iyi internet bağlantısı gibi unsurların tümü başarımızı etkiliyor."

Sergey, her şeyin toz pembe olmadığını hatırlatarak bizi gerçeğe geri döndürüyor: "Basın fotoğrafçıları, en ideal koşullarda bile günde en fazla dört saat uyur. Yani oldukça sıkı çalışıyoruz."

Fotoğrafçılığın Evrimi

Beraber on yıllara bedel deneyime sahip olan Sergey ve Andrey, fotoğrafçılıktaki değişimlere bizzat şahit oldu. Fotoğraf ekipmanlarının evriminden dijital dünyaya geçişe kadar birçok değişimi ışık hızında yaşayan sektöre ayak uydurup kendilerini geliştirdiler.

Henüz filmlerle çekim yaparken kendilerini kanıtlayan ikilinin, o zamanlarda daha da seçici olması gerekiyordu. "Filmle çekim yaparken başarımız yüksek oranda fotografik materyallerin sayısına ve niteliğine bağlıydı. Sovyetler Birliği'nde bu bağ özellikle daha güçlüydü. Dijital teknolojinin gelişmesiyle fotoğrafçılara fırsat eşitliği sağlandı diyebiliriz."

Birçok kişi gibi, onlar da artık herkesin fotoğrafçı olduğunu düşünmenin ortak bir yanılgı olduğu kanısında. "Mesleğimiz büyük ölçüde değişti, mesleğe bakış farklılaştı. Artık kamerasız telefon kalmadı ve herkes kendini fotoğrafçı ilan ediyor."

© Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin.

Bu Rus ikili için sırada neler var?

Spor fotoğrafçılığına bayılsalar da fotoğrafçılarımızda heyecan uyandırmayan pek bir şey yok gibi. "Dergi, kitap ya da fuar çalışmaları her zaman ilgimizi çekmiştir. Biraz daha farklı şeyler. Her durumda yalnızca mekanın yıldızını değil, havasını da ölümsüzleştirmeniz gerekir."

Ancak tahmin edersiniz ki bu işlerde kıyasıya rekabet var ve gün geçtikçe daha da kızışıyor. Sergey: "Maalesef gelen işler gün geçtikçe azalıyor." diye açıklıyor. "Basın artık doğrudan internete başvurmayı seçiyor. Kaliteye artık kıymet verilmiyor, hız önemli olan tek unsur haline geldi."

Neyse ki aksiyon spor fotoğrafçılığında kaliteye rağbet hala var. "Bir sonraki durağımız, önce Rusya'daki Federasyon Tenis Turnuvası, ardından da Kazakistan'daki Uluslararası Tenis Federasyonu turnuvası olacak. Yazın Moskova'daki Konfederasyonlar Kupası'nda ve Bakü'deki İslam Ülkeleri Spor Oyunları'nda çalışacağız. Durum böyle." diyor Sergey ve gülümseyerek ekliyor: "Kendimizi meşgul ediyoruz."

Ödül ve mükafatlar

Şöhretli kariyerleri boyunca ikili, Fransa, Hollanda, Belçika, İsviçre, Almanya, Japonya ve vatanları Rusya da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından sayısız ödül kazandı. Özellikle 2012 Londra Olimpiyatları'ndaki çekimleri, koltuklarını kabartıyor. Rusya 2014 Soçi Kış Olimpiyatları'na adaylığını koyarken çektikleri fotoğraflardan da yararlanıldı. Ayrıca oyunlara hazırlık sırasında ikiliden diğer spor fotoğrafçılarına kısa bir eğitim vermeleri rica edildi.

© Andrey Golovanov ve Sergey Kivrin.

Sergey ve Andrey'in kit çantası:

Fotoğraf Makineleri:

EOS-1D X

EOS-1D X Mark II

Lensler:

EF 16-35mm f/2.8L III USM

EF 70-200mm f/2.8L IS II USM

EF 200-400mm f/4L IS USM Extender 1.4x

EF 300mm f/2.8L IS II USM

EF 400mm f/2.8L IS II USM

EF 600mm f/4L IS II USM

EF 800mm f/5.6L IS USM

Aksesuarlar:

Canon EF Extender 1.4x III

Canon Zamanlayıcılı Uzaktan Kumanda TC-80N3Röportaj: Martin Fleming tarafından yazıldı