Lorenz-Holder-Snowboarder-Mountain

Aksiyon Sanatı

Kariyerine yarı profesyonel bir kar kayakçısı olarak başlayan fotoğrafçı Lorenz Holder, geçirdiği kötü bir yaralanma sonucu kariyerini sonlandırdı ve eline bir fotoğraf makinesi alarak spor aktivitelerine dahil olmak yerine onları fotoğraflamaya başladı. Mesleğini konuşmak üzere CPN yazarı Steve Fairclough ile yaptığı özel röportajda fotoğraf çekmeye olan yaklaşımından ve neden Canon EOS DSLR'ler ve EF lensleriyle çalışmaktan keyif aldığını anlattı.

Lorenz Holder'ın gençlik yıllarında fotoğrafçılığa olan bir saplantısı yoktu. "Sanırım ilk fotoğraf makinemi 2000'li yıllarda, 20 veya 21 yaşındayken almıştım," diye belirtiyor. "Öncesinde biraz film çekiyordum, bir arkadaşımın 35 mm'lik bir film kamerası vardı. Bu film kamerasının büyük bir lensi vardı ve kameradan bakarken alan derinliğinin son derece küçük olmasına çok şaşırmıştım. Çok etkileyiciydi ve iyi bir bokeh efekti vardı. O an, 'film çekmekten vazgeçiyorum, fotoğrafçılık çok daha iyi görünüyor' diye düşünmeme neden olan andı!"

Lorenz ayrıca ekliyor: "O zamanlar yarı profesyonel bir kar kayakçısıydım. Günümüzdeki kişiler kadar iyi değildim ve bundan hiç para kazanmadım. Yalnızca kayak tahtasını ve ekipmanı bedavaya aldığım için dağlarda iyi vakit geçirebiliyordum. Ama kar kayakçılığından para kazanmayı hiçbir zaman planlamadım."

Lorenz Holder, Almanya'nın Bavyera Dağları'na yakın olan Münih şehrinde büyüdü ve 20'li yaşlarında yarı profesyonel bir kar kayakçısı olarak kariyer yaptı. Geçirdiği kötü bir yaralanma sonucu 2003 yılında kar kayakçılığını bırakmak zorunda kaldı ve bu noktadan sonra fotoğrafçılığın ne kadar keyifli olduğunu keşfetti. Atleti, büyük bir manzara veya kompozisyonun yalnızca küçük bir parçası haline getiren imza niteliğindeki fotoğrafik tarzını geliştirmek için aksiyon sporlarının arka planını kullandı. Şu anda kişisel projeleri üzerine ve Nitro Snowboards, Mini ve Adidas gibi ticari müşterileriyle çalışıyor. Lorenz Holder fotoğraflarıyla, ünlü Red Bull Illume Image Quest Award'ın 2013 ve 2016'da yapılan son iki yarışmasını da kazandı.

© Lorenz Holder - Canon Fotoğrafçısı. Kişisel proje; izleme platformu olarak kullanılan sürreal görünümlü metal merdivenin üzerinde bir BMX bisikletçisi. Bu fotoğraf, 24 mm'de EF24-70mm f/2.8L USM lensli Canon EOS 5D Mark III kullanılarak, f/6,3'da 1/400 saniye pozlama ve ISO 500 değeriyle çekildi.

Lorenz, "tam kare fotoğraf makinelerini her zaman çok sevmişimdir, bu benim için en önemli şey," diyor. "Genelde dış mekanlarda çekim yaptığım için yüksek ISO değerlerine gerek duymuyorum. 5D Mark III, fotoğrafçılığım için en mükemmel fotoğraf makinesi. Her zaman ön odaklama yaptığım için çok fazla otomatik odak noktasına ihtiyaç duymuyorum. Olimpiyatlarda hızlı otomatik odaklama gerektiren 100 metre çekimleri yapmıyorum. Bir atletin nasıl hareket edeceğini genellikle tahmin edebiliyorum ve bu nedenle otomatik odaklama tarafından "kandırılmadan" önce ön odaklama yapıyorum."

Canon'u Tercih Etmek

Yeni filizlenmeye başlayan kar kayakçılığı kariyeri yerine aksiyon sporlarını fotoğraflamaya karar veren Lorenz fotoğraf makinesi olarak Canon EOS SLR'leri seçiyor. "Sanırım ilk fotoğraf makinem saydam filmli bir EOS 30'du. Tüm lenslere sahipseniz ve fotoğrafçılığa özel bir markayla başladıysanız o markaya bağlı kalıyorsunuz. Bir EOS 30 ile başladım, ilk dijital fotoğraf makinesi olarak 20D, ardından 30D ve daha sonra 40D aldım. Şimdi de 5D Mark II ve 5D Mark III kullanıyorum," diye hatırlıyor Lorenz.

Lorenz, "tam kare fotoğraf makinelerini her zaman çok sevmişimdir, bu benim için en önemli şey," diyor. "Genelde dış mekanlarda çekim yaptığım için yüksek ISO değerlerine gerek duymuyorum. 5D Mark III, fotoğrafçılığım için en mükemmel fotoğraf makinesi. Her zaman ön odaklama yaptığım için çok fazla otomatik odak noktasına ihtiyaç duymuyorum. Olimpiyatlarda hızlı otomatik odaklama gerektiren 100 metre çekimleri yapmıyorum. Bir atletin nasıl hareket edeceğini genellikle tahmin edebiliyorum ve bu nedenle otomatik odaklama tarafından "kandırılmadan" önce ön odaklama yapıyorum."

"Flaş kullanıyorsanız ve özellikle kullandığınız bir stüdyo flaşıysa yalnızca tek bir tıklama yeterli oluyor. Deklanşöre tık tık tık basıp art arda çekim yapan biri değilim... Daha çok "bir defa basıp çeken" bir fotoğrafçıyım. Bu fotoğraf makinesi benim fotoğrafçılığım için gerçekten çok uygun." diye ekliyor. "En çok sevdiğim özelliklerinden biri de çok güvenilir olması. Yağmurda, karda ve çok soğuk günlerde yarı yolda bırakmıyor. Fotoğraf çektiğim ortamlara uyumlu olması benim için son derece önemli bir özellik. Fotoğraf makinenize sadece biraz ıslandığı için güvenemiyorsanız yanlış fotoğraf makinesine sahipsiniz demektir."

İlham ve Fikirler

Kullandığı ekipmanın yanı sıra Lorenz'in görüntülerinin en çarpıcı yönü ise fotoğraflarındaki sporcuların neredeyse tesadüfen kadraja girmiş gibi görünmeleri. Lorenz, İsveçli fotoğrafçı ve sanat yönetmeni Peter Lundstrom için "çekim ve yaratıcı düşünme tarzı olarak en büyük ilham kaynağım," diye bahsediyor.

"Fotoğraflarımın ana noktası çekildikleri yerdir. Fotoğrafçılığa ilk başladığımda kar kayakçılığı çekimi yapmak üzere İzlanda'daydım. Orada tabiat çok güzel olduğu için iyi fotoğraf çekmek çok kolaydı ve dolayısıyla kötü fotoğraf çekmek imkansıza yakındı. Norveç de aynı şekilde çok güzel bir tabiata sahip. Bu durum bana çekim yaparken güzel bir ortama sahip olmanın ve iyi bir fotoğraf için konumun ne kadar önemli olduğunu öğretti. Bu nedenle çekim yapabileceğim ilginç ve yeni yerler aramaya başladım," diyor Lorenz.

"Her zaman son görüntüyü önceden düşünüp buna bağlı olarak fotoğraf makinesinde kadrajlamaya çalışıyorum. Perspektifte çok titiz olabilmek ve herhangi bir hareket olmadan mükemmel bir kompozisyon oluşturabilmek için genelde tripod kullanıyorum. Her şey ayarlandıktan sonra sadece orada durup doğru anı yakalamaya çalışıyorum" diye ekliyor.

© Lorenz Holder - Canon Fotoğrafçısı. Kişisel proje; Yeni Zelandalı bir sörfçünün Almanya'da Berlin sokaklarında sörf yaparken çoklu pozlanması. Bu fotoğraf, 24 mm'de EF24-70mm f/2.8L USM lensli Canon EOS 5D Mark III kullanılarak, f/7,1'de 1/640 saniye pozlama ve ISO 200 değeriyle çekildi.

Kar kayakçılığına büyük ölçüde dahil olması Lorenz için çok büyük bir avantajdı. "Bir spor çekimi yaparken o sporu en azından küçük bir seviyede anlamanız çok önemli. Bir sporu izlerken bir sonraki hareketin ne olacağını veya bir milisaniye sonra nasıl görüneceğini önceden tahmin edebilirsiniz."

"Bir fotoğrafın nasıl görünmesi gerektiğiyle ilgili bir yöntemim veya bir kural kitabım yok. Yalnızca sezgilerimi takip ediyorum. Kompozisyona gelince, fotoğraf kuralları hakkında biraz bilgim var, üçler kuralı ve buna benzer şeyler gibi, ama benim için daha önemli olan şey bir fotoğrafı gördüğümde kadrajı beğenip beğenmediğimdir. Ben sadece içgüdülerime güveniyorum ve bu işe yarıyor" diye ekliyor Lorenz.

Ödüller ve Ticari Çalışmalar

Lorenz, dünyanın en iyi aksiyon ve macera sporları fotoğrafçılığını ortaya çıkarmaya adanan uluslararası Red Bull Illume Image Quest Awards yarışmasının 2013 ve 2016'da yapılan son iki turnuvasını da etkileyici bir biçimde kazandı. 2016 yılı yarışmasında 120 ülkeden 5646 fotoğrafçı katıldı ve 34.624 fotoğraf arasından Lorenz'in fotoğrafları birinci seçildi.

Lorenz, "Jüri fotoğrafların kime ait olduğunu bilmiyordu, tamamen habersiz bir şekilde karar verdiler ve en beğendikleri fotoğrafı seçtiler. Belki onlar da bu duruma şaşırmışlardır! Fotoğrafları kimin çektiğine bakmadan oldukları gibi yargılamak en önemlisi" diyor.

Genelde kişisel projeleri olan ödül kazanmış fotoğraflarının yanı sıra Lorenz bazı ticari çalışmalar da yapıyor. "MINI ve BMW gibi araba markaları ve biraz da Adidas için bazı çalışmalar yapıyorum. Ayrıca Nitro Snowboards adlı bir snowboard şirketiyle son on yıldan beri çalışıyorum. Bu firmayla olan ilişkim, yaptığım işler ve verdiğim kararlarda bana daima güvendikleri bir noktaya erişti. İstediğim hemen hemen her şeyi yapabiliyorum. Her sene yeni kayak tahtaları, botlar, giysiler ve buna benzer şeyler için çekim yapıyoruz."

© Lorenz Holder - Canon Fotoğrafçısı. Kişisel proje; Almanya, Raisting'de bir uydu anteninin yanına düşen bir kar kayakçısı. Lorenz Holder bu fotoğrafla 2013 Red Bull Illume Ödülü'nü kazandı. 18 mm f/3,5 lensle birlikte Canon EOS 5D Mark II kullanılarak, f/3,5'de 4 saniye pozlama ve ISO 1000 değeriyle çekildi.

Mükemmel Aksiyon Sporu Fotoğrafı

"Biri bana en mükemmel aksiyon sporu fotoğrafının benim için ne olduğunu sordu. Ben de 'bana göre içinde bir atlet olmasa bile insanların duvarlarına asmak isteyeceği bir manzara veya mimari fotoğraf' diye cevap verdim. Bu, çok hoşuma giden temel bir yapı ve bu resmin içine bir atlet de sığdırabilirsem benim için neredeyse mükemmel bir aksiyon sporu fotoğrafı haline geliyor," diyor Lorenz.

"Bazen atletler fotoğrafın içinde çok küçük oluyor ve insanlar ilk bakışta atleti bile fark etmiyor. Bir keresinde çok komik bir deneyim yaşadım. Almanya'da bir sergim vardı ve fotoğraflarımdan birindeki atlet fotoğrafın sağ üst köşesindeydi. Bir kız o resmin bir tuvalini satın aldı ve bir hafta sonra bana sonunda fotoğraftaki kar kayakçısını bulduğunu söyleyen bir e-posta yolladı," diye ekliyor.

"İnsanlar bir fotoğrafı içinde atlet olmamasına rağmen duvarlarına asmak istiyorlarsa o fotoğraf mükemmelliğe çok yakın demektir. Kızın kar kayakçısını görmediği halde iyi bir fotoğraf olduğunu düşündüğü bu deneyimim buna iyi bir örnek oluşturuyor. Buna aslında 'güzel sanatlar aksiyon sporu' diyorum. Açıkçası güzel sanatlar aksiyon fotoğraf serisi yapmak gibi bir planım yoktu. Belli bir noktadan sonra fotoğraflarımın aksiyon sporu fotoğrafları yerine daha çok manzara fotoğrafları olduğunu fark ettim ve 'belki de benim tarzım bu ve böyle devam etmeliyim' diye düşündüm" diyor Lorenz.

En İyi Öneri

Hevesli genç aksiyon sporu fotoğrafçılarına ne tür öneriler verebileceği sorulduğunda Lorenz, "Fotoğrafçılığa başlayıp fotoğraflarınızı satmaya çalıştığınızda veya hiçbir yanıt alamadığınız e-postalarınızla kendinize bir isim oluşturmaya çalıştığınızda sadece sabırlı olun ve hiçbir zaman vazgeçmeyin. Sadece kendinize ve fotoğrafçılığınıza güvenin. Ortaya çıkardığınız işin iyi bir fotoğraf olduğuna inanıyorsanız büyük ihtimalle iyi bir fotoğraftır. Diğer insanların fotoğraflarınızla ilgili ne söylediğine değil, her zaman kendinize odaklanmalısınız," diye cevap veriyor.

"Her fotoğrafçının amacı kendi tarzını geliştirmek olmalıdır. İnsanlar isminizi taşımayan bir fotoğrafınıza baktığında onun size ait olduğunu fark edebilmeli. Bu sadece spor fotoğrafçılığı için değil her türlü fotoğrafçılık ve hatta moda için bile geçerlidir. İnsanların üzerinde isim olmayan bir fotoğraf görüp "aa evet bu o kişi" diyebilmeleri, sizin kendi fotoğrafçılık tarzınızı fotoğraflarınızda görünür kılmak için başarmanız gerek temel amacınız olmalıdır" diye ekliyor.

Lorenzo’nun kit çantası:

Fotoğraf Makineleri:

EOS 5D Mark III

Lensler:

EF 8-15mm f/4L Fisheye USM

EF 24-70mm f/2.8L USM

EF 70-200mm f/2.8L IS USM

Aksesuarlar:

2x Broncolor Move dış mekan kitleri

Broncolor Siros 800 L ışıkRöportaj: Steve Fairclough tarafından yazıldı