Caroline’s children eating

DAHA FAZLASI İÇİN ÇEKİM YAPMAK

Lensational, dünyanın dört bir yanındaki kadınlara gündelik hayatlarını anlatmaları ve hikaye anlatımını yaratıcı bir gelire dönüştürmeleri için fotoğrafçılığı öğretiyor. Hayır kurumunun yaptığı işleri öğrenmek için kurucusu Bonnie Chiu'yla görüştük. Pek çok kişinin hayatını fotoğrafçılık yoluyla değiştirmesindeki ilham kaynağının ne olduğunu öğrenmeye hevesliydik. Aynı zamanda Lensational'ı kurduğundan beri son 5 yılda edindiği olağanüstü deneyimler hakkında da bilgi sahibi olmak istedik.

Fotoğrafların neden bu kadar güçlü hikayeler yarattığını düşünüyorsunuz?

Bir fotoğraf bin kelimeye değerdir. Fotoğrafçılık, kültürler ve diller üstü evrensel bir dildir. Bir hikaye anlatabilir, duyguları açığa vurabilir ve bakış açınızı genişletebilir. Ama buna rağmen gelişmekte olan dünyamızda birçok kişi fotoğraflara erişemiyor.


Fotoğrafçılık insanların hayatını nasıl değiştiriyor?

Fotoğrafçılık; zamanı dondurma, iletişim kurma, ifade etme ve genel olarak neye baktığımızın, hatta daha da önemlisi kendimizi nasıl gördüğümüzün bir portresini çizebilme yeteneğine sahip. Görüntüler zamanın ötesinde olduğu gibi sınırların da ötesinde olabilir; bir görsel her birimiz için farklı anlamlara gelebilir.

Toplumsal sorunlara ışık tutabilecek eşsiz bir şeyi yaratmakta sınırsız olanaklar sunuyor. Bu süreç, feminist söylemi tam olarak yansıtmaktadır: Kişisel olan politiktir. Bu aynı zamanda da değişim ve anlayışa giden yolda ilk adımdır.


Kadınların fotoğraf çekmesini sağlama fikri aklınıza nasıl geldi?

2011 yılında seyahatlerim esnasında dört Türk kızı ile tanıştım. Her turist gibi fotoğraflar çektim ve onlara da nasıl çekileceğini gösterdim. Çevreyi onların gözünden görmek ilham vericiydi. Medyanın Müslüman kadınları nasıl resmettiği ortadayken olan biteni farklı ve genel yanlış anlaşılmalara zıt bir yönden görmek ilginçti. Bu da fotoğrafçılığın bariyerleri aşan evrensel bir dil olduğunu fark etmemi sağladı.

© Francis Kokoroko


Lensational yoluyla bu kadınlara nasıl güç veriyorsunuz?

Lensational'ın hedefinde, ötekileştirilmiş kadınlara kendi kendini devam ettiren bir yöntemle erişebilmek var. Öğrencilerimizin katettikleri aşamaları takip ediyoruz ve eserlerini küresel olarak izleyiciye sunuyoruz. Kadınlar görüntülerini, sergiler ve Getty Images gibi kurumsal ortaklarımız vasıtasıyla çevrimiçi fotoğraf platformumuzda paylaşabiliyorlar. Edinilen kazancın yarısı gelir olarak kadınlara giderken öbür yarısı da Lensational'a aktarılarak işimizi yapmaya devam etmemizi sağlıyor.

Kendilerine ilham verecek güçlü kadın rol modeli sayısı bu kadar azken, genç kızlar ve kadınlar ellerinde olan imkanların farkında olmayabiliyorlar. Lensational'daki fotoğraflarımızla bunu değiştirmeyi amaçlıyoruz.


Lensational yoluyla kaç kadınla çalıştınız?

25 ülkede dağılmış 100'den fazla gönüllüye sahip bir topluluk kurduk ve Asya ile Afrika'daki 20 ülkede 700 kadın ve genç kızı eğittik.


© Lucy Tabu


Size en çok ilham veren fotoğraf hangisiydi?

"A Touch of Pink - Pembe Dokunuş" (sayfanın en üstünde) - 2015 yılında Bangladeş, Dhaka'da Yasmin Islam Eva isimli bir tekstil işçisi tarafından çekildi. Giyim sektörü, Bangladeş'teki kadınlara en çok iş imkanı sağlayan sektör ve belki de kırsal kesimdeki eğitimsiz kadınların çalışabileceği tek iş kolu. Sektör işçilerinin %80'i kadınlardan oluşuyor. Ancak tekstil işçilerine az maaş veriliyor ve aileleri veya toplum tarafından pek kabul görmüyorlar. Ayrıca 2013 yılındaki Rana Plaza fabrikasının çökmesi gibi iş kazaları ve işçi tacizleri de sektör çalışanlarının hafızasına kazınmış durumda. Bu yüzden projemize hikayelerini anlatmaları için işçileri eğiterek başladık. Bu benim için oldukça kişisel bir durum çünkü büyükannem çok zor koşullar altında 20 yıl tekstil işçisi olarak çalışmış.

Bu fotoğraf, parlak güller ile Dhaka'nın beton silüeti arasında sağlanan kontrast sayesinde beni gerçekten etkiledi. Sanki fotoğrafı çeken benmişim gibi beni anında bu fabrikanın çatısına götürdü. Tüm zorluklara rağmen insanlar her yerde güzellik arıyor. Bazense anlam bulmak için küçük güzel şeylere tutunuyoruz.


Fotoğraflar aracılığıyla kadınların hayatları hakkında neler öğrendiniz?

Dünyanın en ötekileştirilmiş kadınlarıyla çalıştığımız için yapılacak ilk çıkarım hayatlarının umutsuzluk ve hüzünle dolu olduğu yönünde. Ama bu doğru değil. On yıllardır süren "yoksulluk pornosunun" bize inandırdığı monolitik basmakalıp bir inanış bu. Hayatları renklerle dolu ve çeşit çeşit deneyimlere sahipler ancak hepsi tek bir temaya sahip; o da dirayet.


Bir insana dışarı çıkıp fotoğraflarıyla hikayesini anlatması için ilham vermek adına ne söylersiniz?

Kadınlara fotoğrafçılık aracılığıyla güç verme fikrimi ilk başta bir Facebook sayfası olarak 2013'teki Dünya Kadınlar Gününde başlattım. Sadece 20 yaşımdaydım ve fikrin dünya çapında bu denli bir ses getireceğini beklemiyordum. Umarım bu, insanlara dışarı çıkıp fotoğraflarıyla hikayelerini anlatmaları için ilham verir. Başlangıçta ne kadar ufak görünürse görünsün yaratacakları etkiyi asla bilemezsiniz.


Gelecekle ilgili görüşünüz nedir?

Lensational'da, dünyanın dört bir yanındaki kadınların fotoğrafçılık yoluyla kendilerini özgürce ifade edebilecekleri, hayallerini gerçekleştirebilecekleri ve saygın bir şekilde temsil edilebilecekleri bir dünya hayal ediyoruz.


© Alison Joyce


Bonnie Chiu'nun Çantasındakiler:

Fotoğraf Makineleri:

Canon EOS 600D

Lensler:

Canon EF-S 18–55mm f/3.5-5.6 IS STM Lens

Canon EF 50mm f/1.8 STM LensRöportajcı: Ross Cockrill ve John Coomber