Canon cameras

Canon'un hikaye anlatımı yolculuğunu keşfedin.

@Cecilie Harris

Canon olarak 80 yıldan uzun süredir insanların hikayelerini anlatmasına yardımcı oluyoruz. 11 yılı aşkın deneyime sahip Ürün Uzmanımız Mike Burnhill'den daha fazla yenilik ve değişim gören çok az kişi vardır. Canon'un geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında konuşmak için Mike ile sohbet ettik.

Biraz kendinden bahseder misin Mike? Canon'daki görevin nedir ve ne kadar süredir bu görevdesin?

11 yıldır Canon'da görev yapıyorum ve profesyonel fotoğraf makineleri alanında Ürün Uzmanıyım. EOS 1D serisi, EOS 5D serisi, L Serisi lensler üzerinde çalıştım ve şimdi de yeni EOS R sisteminin üzerinde çalışıyorum.

Görevime genel ürün uzmanı olarak başladım ve Avrupa'nın tamamındaki profesyonel ürünlerin sorumluluğunu üstlenmeye kadar yükseldim. Sürekli seyahat etme ve CPS (Canon Profesyonel Hizmetleri) olarak boy gösterdiğimiz dünyadaki tüm öncü spor etkinlikleri gibi büyük etkinliklere katılma fırsatım oluyor. Kış Olimpiyatları için Kore'deydim, F1 için Monako'da ve Dünya Kupası için Rusya'da birkaç hafta geçirdim. Profesyonel fotoğrafçılara temizleme, kontrol ve onarım gibi destek ve hizmetler sunuyoruz. Ürün uzmanı olarak onlara fotoğraf makinelerini ve özelliklerini kullanmanın yeni yolları hakkında tavsiyelerde bulunuyor ve onları eğitiyorum. Böylece fotoğrafçılar neyin yanlış gidebileceği hakkında endişelenmek yerine harika hikayeler yakalamaya odaklanabiliyor.

@Alessandro Trovati

Canon'da görev aldığın sürede birçok değişikliğe şahit olmuş olmalısın. Sence en önemli değişimler ne zaman gerçekleşti?

En önemli diyebileceğim iki değişiklik var. Birincisi 2008 yılında Canon EOS 5D Mark II'nin piyasaya sürülmesi. İlk kez bir DSLR fotoğraf makinesiyle video kayıt yapabilme özelliğini sunmuştuk. Bu sayede vlog dünyası oluşmaya başladı. Canon EOS 5D Mark II'den önce bu tür içerikler üretebilmek için çok pahalı video kameralara ihtiyaç duyuluyordu. Gerçekten de video endüstrisini bir gecede değiştirdi. Birçok şey öğrendiğimiz heyecan verici bir süreçti. Şu an Canon PowerShot G7 X serisi Avrupa'nın en popüler vlog kamerası.

İkincisi ise 2014 yılında Dual Pixel AF teknolojisinin Canon EOS 70D ile piyasaya sürülmesiydi. Canon'a özel bu teknoloji, sensörün fotoğraf çekerken odaklama yapabilmesini sağlıyor. Bu fikri ilk kez 1981 yılında ortaya atmıştık ancak teknoloji yeteri kadar gelişene dek piyasaya süremedik.

Mike, sen de meraklı bir fotoğrafçısın. Hangi fotoğraf makinesini kullanıyorsun ve sebebi nedir?

Şu anda en sık kullandığım fotoğraf makinesi Canon EOS 5D Mark IV. Yüz takipli AF teknolojisine sahip EOS R sistemi ile de ilgileniyorum. Bu teknoloji sayesinde odak noktasının nerede olduğu hakkında endişelenmenize gerek kalmıyor. Bu benim çok işime yarıyor çünkü bir bebeğim var. Yani vizöre bakmak yerine aşağı yukarı bir kare yakalayıp komik yüzler yaparken istediğim yüz ifadesini almaya odaklanabiliyorum.

@Mike Burnhill

Bugün mevcut kit serisini göz önünde bulundurarak yeni başlayanlar ve ileri seviye fotoğrafçılar için birer fotoğraf makinesi önerisinde bulunabilir misin?

Yeni başlayanlar için önerim Canon EOS 200D olacaktır. Küçük, hafif ve basit bir arabirime sahip. Yeni başladıysanız fotoğraf makineleri çok fazla teknik detaya sahip gibi görünebilir. Ancak Canon EOS 200D, işleri kolaylaştırmak için basit bir menü sistemiyle tasarlandı. Birçok insan neyi yakalamak istediğini biliyor ancak bunu nasıl yapacağını bilmiyor. Canon EOS 200D, nasıl farklı sonuçlar elde edebileceğinizi açıklayan bir arabirime sahip ve arabirimi anlamaya başladığınızda menüyü diğer EOS sistemlerine benzeyen daha gelişmiş bir yapıya da dönüştürebiliyorsunuz.

İleri seviye fotoğrafçılar için ise önerim Canon EOS 6D Mark II olacaktır. Bu model birçoğu için yeni bir fotoğraf anlayışına adım atmak anlamına geliyor. Geniş sensör, profesyonel fotoğrafçılar arasında popüler olan sığ alan derinliğine sahip hikayeler yakalayabiliyor.

Canon için bir sonraki hedef nedir?

1987 yılına kadar olan tüm Canon EF lensler ile uyumlu yeni EOS R sistemini yakın zamanda duyurduk. Lansman için fotoğraf çekmek ve fotoğraf makinesini her türlü ortamda test etmek amacıyla elçilerimizle altı ay çalıştık. Örneğin Daniel Etter bir kömür madeninde önceleri başarılması imkansız olan bir projeyi tamamladı. Daniel bu projeye daha önceden başlamıştı ancak istediği fotoğrafları yakalayamıyordu çünkü ortam çok karanlıktı ve fotoğraf makinesi odaklama yapamıyordu. Yeni EOS R sistemi ile fotoğraf makinesi yalnızca madencilerin kask ışıklarını kullanarak odaklama yaptı. Bu yeni teknolojinin piyasaya çıkacak olması bize heyecan veriyor.

Maalesef şimdilik size söyleyebileceklerim bu kadar. Fakat bizi takip etmeye devam edin; heyecan verici şeyler geliyor.

@Daniel EtterYazan: Sasha Newbury