Paddling-Johnny-Haglund.jpg

İnsanın kompozisyona kattığı yeni dinamik

Norveçli fotoğrafçı Johnny Haglund'un vahşi, ıssız ve mistik yerlere karşı her zaman bir tutkusu olmuştur. Mühendislik eğitimi aldıktan hemen sonra hayatını dört duvar arasında çalışarak geçirecek biri olmadığını anladı.

1994 yılında balta girmemiş Yeni Gine ormanlarında 42 gün geçirdikten sonra ilk makalesini yayınladı. O zamandan itibaren başarıları gittikçe arttı. Şu anda 500 makale ve beş kitabı var ve tam zamanlı serbest fotoğrafçı ve yazar olarak çalışıyor.

Resimlerindeki samimi insan duyguları ve nefes kesen panoramalarında diğer insanların görmediği detaylara ve dokulara hayat veriyor. Fotoğraflarına bakanları bambaşka bir dünyaya davet ediyor. Burada bazı fotoğraflarının ardındaki düşünceleri ve fotoğraflarda insana yer vermenin nasıl yeni bir dinamiklik katabileceğini anlatıyor.

© Johnny Haglund - Canon Kaşifi. Bu fotoğraf, Canon EOS 5D Mark III kullanılarak EF 24-70mm f/2.8L II USM lens, f/13'te 1/250 saniye pozlama ve ISO 125 değeriyle çekildi.

“Berrak suyu ve mavi gökyüzüyle Akdeniz gibi görünüyor olabilir. Ancak, burası dondurucu soğuklarıyla ünlü Norveç'in Lofoten takım adaları. Bu resimde en küçük kızımı buz gibi suyu kucaklarken çektim."

© Johnny Haglund - Canon Kaşifi. Bu fotoğraf, Canon EOS 5D Mark III kullanılarak EF 24-70mm f/2.8L II USM lens, f/14'te 1/200 saniye pozlama ve ISO 500 değeriyle çekildi.

“MS Polarlys gemisinin bu resminde biraz dinamizm yaratmak istedim. Bu nedenle, fotoğrafa biraz yaşam katmak için en sola en küçük çocuklarımı koydum. Çocukların üzerinde uçuşan martıları fark edince kuşlardan birinin istediğim noktaya gelmesini bekledim ve fotoğrafı çektim. Norveç'teki Svolvær rıhtımında gemi manzarası tanıdık bir görüntüdür.”

© Johnny Haglund - Canon Kaşifi. Bu fotoğraf, Canon EOS 5D Mark III kullanılarak EF 24-70mm f/2.8L II USM lens, f/13'te 1/80 saniye pozlama ve ISO 800 değeriyle çekildi.

“Norveç Troms County'de güneş bütün gece gökyüzünde parlarken uyumak pek kolay değildir. Bu yüzden bir gece karımla balığa gittik. Bu resimde karım, oltasını atacak iyi bir yer bulmak için kayaların üzerinde yürüyor. Norveç'in ne kadar egzotik ve güzel olabileceğini göstermek için alçak gece yarısı güneşini fotoğrafın sağ tarafına aldım.”