VLOG ÇEKİMİ

İçerik üretmek için en uygun kit hangisidir?

Kaliteli fotoğraf makinesi ekipmanları, çevrimiçi içerik üreticilerini ön plana çıkarma konusunda büyük önem taşır. Crew Create sanatçılarımızın neler kullandığını ve içeriklerini benzersiz kılmaya nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.
Elde kullanıma yönelik gimbal'in takılı olduğu, birkaç sprey boya kutusunun yanında duvarda duran bir Canon PowerShot G7 X Mark III.

Tanınmış bir fenomenseniz veya sosyal medya gönderilerinize daha fazla zaman harcıyorsanız muhtemelen gönderileriniz için yalnızca akıllı telefonunuzu kullanmayı bırakacaksınız. Yaratıcılığınıza ayak uydurabilecek fotoğraf makinesi ekipmanları kullanmanız büyük önem taşır. Çevrimiçi platformlarda çok çeşitli içerik üreticileri olduğu için göze çarpmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Mükemmel bir kit sayesinde içeriklerinizin kalitesini artırmak, içeriklerinizi öne çıkarmak için harika bir yöntemdir.

Canon'un Crew Create kampanyası, Canon kiti kullanan dört yenilikçi çevrimiçi sanatçıyı bir araya getirdi. Bu sanatçıların amacı, iş birliği yaparak insanları yaratıcılıklarının sınırlarını zorlamaya teşvik etmektir. Burada sanatçıların kullandığı vlog çekimi ve fotoğrafçılık ekipmanlarını, bunları neden sevdiklerini ve içeriklerini diğerlerinden ayırmaya nasıl yardımcı olduğunu inceliyoruz.

EOS M50 Mark II ile hareket halinde kalın

Canon EOS M50 Mark II'nin dokunmatik ekranında görüntülenen, pembe eşofman giyen mavi saçlı bir kadının otoportre görüntüsü.

Canon EOS M50 Mark II kullanan ve değişken açılı dokunmatik ekranının hayranı olan Nifè, "Fotoğraf makinem kolay anlaşılabilir ve kullanılabilir olmalı. Ancak, aynı zamanda hakkında daha fazla bilgi edinebilmem ve yeni numaralar öğrenebilmem de gerekiyor," diyor.

Genellikle elde çekim yapan veya hareket halinde vlog çeken Nifè, hem ev hem de sokak koşullarına uygun, hafif bir fotoğraf makinesine ihtiyaç duyuyor. İçerikleri daima güncel ve benzersiz olmalıdır. Bu yüzden akıllı telefonlar ona yeterli gelmiyor. Nifè'nin ekipmanları yüksek kalite ve üstün yaratıcı kontrol sağlamalıdır.

"Canon EOS M50 Mark II'yi kullanıyorum. Bu makine çok hafif, çantamda kolayca taşıyabiliyorum," diyor Nifè. "Kalitenin önemi gittikçe artıyor. Herkes organik, telefonla çekilmiş videoları seviyor ancak insanların dikkatini asıl çeken şey hareket kalitesini kaliteli videolarla birleştirmek."

"Yüksek kaliteli, net görüntüler istediğimde fotoğraf makinemi kullanıyorum. Bu sayede farklı lensler kullanarak videolarımın nasıl göründüğünü değiştirebiliyorum. Örneğin bulanık bir arka plan istiyorsam belirli bir lens kullanabiliyorum. Çekimde daha fazla insan olmasını istiyorsam; mesela vlog çekiyorsam, daha geniş açılı bir lens tam aradığım şey."

Pembe eşofman giyen mavi saç örgülü bir kadın, üzerinde Canon fotoğraf makinesini bulunan bir tripod tutuyor.

Nifè

Londralı Afrobeat dansçısı ve vlogger.

Sosyal medya: 1,5 milyon takipçili TikTok hesabı @itsjustnifee
En sevdiği kit:
Canon EOS M50 Mark II
Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR
Canon EF-M 11-22mm f/4-5.6 IS STM
Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM

Her ne kadar fotoğraf makinesinin 24,1 megapiksel sensörü göz kamaştıran sonuçlar verse de Nifè'nin istediği tek şey net videolar değildir. Çekimde titreme olursa net videolar öne çıkmaz. "Sabit çekimlerde çok iyi olduğum söylenemez," diyor. "Lenslerimde dahili sabitleme özelliği olması; vlog çekerken, dans ederken veya birilerini çekerken çok işime yarıyor. Böylece mükemmel çekim yapmak gibi bir endişem olmuyor."

Nifè, sökülebilir Bluetooth kumandası sunan ve sağlam bir tripod veya vlog çekimi tutacağı olarak kullanılabilen Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR'ı kullanıyor. Bunu fotoğraf makinesinin değişken açılı dokunmatik ekranıyla bir araya getirince, Nifè mükemmel esnekliğe sahip oluyor.

"Fotoğraf makinemi ayarladıktan sonra kumandayı çıkarıp olduğum yerden çekimi başlatabiliyorum. "Bu çok işime yarıyor çünkü farklı çeşitlerde içerik üretiyorum," diyor. "Müzikle oldukça çok çalıştığım ve dans ettiğim için otomatik zamanlayıcı sayesinde fotoğraf makinesinden uzaklaşmak, yerime geçmek ve harekete başlamadan önce nasıl göründüğüme bakabilmek faydalı oluyor."

EOS RP ile yaratıcılığınızı konuşturun

Evindeki kayıt stüdyosunda bir masanın önünde oturarak Canon EOS RP fotoğraf makinesini gözüne tutan, siyah bir üst giyen bir adam.

"Kesinlikle profesyonel bir fotoğrafçı değilim. Canon EOS RP kullanıyorum ve bu fotoğraf makinesiyle çekim yapmanın ne kadar güzel bir his olduğunu çabucak keşfettim," diyor sezgisel ve kullanımı kolay fotoğraf makinesi sayesinde yaratıcılığını genişletebilen Jack Garratt.

Bir içerik üreticisi olarak fark yaratmak için sınırlarınızı aşmalısınız. Bir müzisyen olarak daima kendi yaratıcılığının ötesine geçmeye çalışan Jack Garratt, karşısına çıkan sanatsal zorlukları aşmak için bir enstrüman veya fotoğraf makinesi kitine ihtiyaç duyuyor. Canon EOS RP, sezgisel düzeni ve kablosuz özelliği sayesinde Jack'in sanatını zenginleştirecek kadar kolay kullanımlı ve aynı zamanda Jack'in beklentilerini karşılıyor.

"Çok içgüdüsel bir tasarımı var," diyor Jack. "Fotoğraflarımı tam hayal ettiğim gibi çekebiliyorum. Bu da öz güvenimin ve özellikler hakkındaki merakımın artması açısından çok güzel bir şey." Fotoğraf makinesinin sezgisel yapısı, Jack'i fotoğraf makinesinin özelliklerini daha yakından incelemeye ve fotoğraf makinesini yaratıcı bir cihaz olarak kullanmaya itiyor.

Fotoğraf makineniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için Canon Fotoğraf Rehberi Uygulamasını indirin.

Canon EOS RP vizöründen bakan, yüzü sola dönük kahverengi kıvırcık saçlı bir adamın arkadan görünümü.

Jack Garratt

Brit Ödüllü müzisyen ve prodüktör.

Sosyal medya: 90,9 bin takipçili Instagram hesabı @jackgarratt
Canon kiti:
Canon EOS RP
Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Canon RF 50mm F1.8 STM
Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM
Canon RF 24-105mm F4-7.1 IS STM

"Fikirler kısa sürede güncelliğini kaybettiği için hızlı olmak önemlidir. Çektiğim fotoğrafları hemen telefonuma gönderip oradan da paylaşabiliyorum. Bu sayede her şey canlı kalıyor ve anı biraz daha uzun yaşayabiliyorum."

Canon Camera Connect Uygulamasını kullanarak akıllı telefonunuzdan fotoğraflarınızı paylaşabilirsiniz ve Canon'un medya aktarma ve bulut depolama sistemi image.canon'u kullanarak fotoğraflarınızı saklayabilirsiniz. image.canon, fotoğraflarınızı fotoğraf makinenizden alıp bütün cihazlarınız ve bulut paylaşım platformlarınız tarafından erişilebilir kılar.

Vlog çekimi ve fotoğrafçılık için en iyi fotoğraf makinesini seçerek içeriklerinizin standardını en üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Zengin özellikli Canon EOS RP'yi ve büyük tam kare sensörünü kullanırken asla kısıtlanmış hissetmeyeceksiniz. "4K çekim yapma seçeneğinin olduğunu bilmek sınırlanmış hissetmeme engel oluyor," diyor Jack.

"Yayın yaparken çok hareket ediyorum," diyor. "Yüz ve göz AF takibi, istediğim içerikleri üretmemi sağlıyor."

EOS R6 ile yüksek hızlı spor

Bir futbol topunun yanındaki kit çantasından Canon EOS R6 çıkaran bir kişi.

Ewan Baggot, Canon EOS R6'nın içeriklerine kattığı inanılmaz kaliteyi çok seviyor. "Görüntü kalitesi benim için kilit önem taşıyor. Çevrimiçi platformlarda çok fazla içerik üreticisi var. Öne çıkmanız gerekiyor."

"Canon EOS R6 kullanmayı çok yönlülüğü yüzünden seviyorum," diyor. "240 mm'ye kadar zum yapabilen Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM lensi kullanıyorum. Bu mükemmel bir özellik. Fotoğraf makinesini orta saha çizgisine koysam bile kaleye zum yapabiliyorum. Çok yakına veya çok uzağa gidebiliyorum.

"Görüntü kalitesi muhteşem. 60 kare/sn'de 4K videolar güzel, akıcı ve net oluyor. 120 kare/sn'de süper ağır çekim yapabilmek de harika bir his," diye devam ediyor. Otomatik odaklamanın takip özelliği çok başarılı. Futbol oynarken çok hızlı hareket ettiğim için sürekli odaktan çıkma riskiyle karşı karşıyayım. Ancak otomatik odaklanma çok hızlı. Gözlerimi, ayaklarımı, bacaklarımı, kısacası nereyi istersem onu takip edebiliyor."

Sol kolunun altında bir futbol topu, sağ elinde bir Canon fotoğraf makinesi tutan, beyaz kapüşonlu giyen bir adam.

Ewan Baggott

Serbest stil futbolcu, sunucu ve prodüktör.

Sosyal medya: 107 bin takipçili Instagram hesabı @eabskills
Canon kiti:
Canon EOS R6
Canon RF 35mm F1.8 MACRO IS STM
Canon RF 50mm F1.8 STM
Canon RF 85mm F2 MACRO IS STM
Canon RF 24-240mm F4-6.3 IS USM

Canon EOS R6'yı Ewan için özel kılan şey yalnızca görüntü özellikleri değil. İçerik üretirken kullanım ve tutuş da çok önemlidir. Fotoğraf makinesi bu alanlarda da tam puan alıyor.

Ewan, hayranlıkla "İstediğim zaman ekranı çevirip ne yaptığımı görebiliyorum," diyor. "Bir harekete çalışırken bunu hemen görmek istiyorsunuz.

"Canon'un hangi fotoğraf makinesini kullanırsam kullanayım benzer bir menüsü olmasını çok seviyorum. Elime başka bir fotoğraf makinesi aldığımda fotoğraf makinesinin arayüzünü tanıyabilmenin kazandırdığı çok yönlülüğe bayılıyorum. Neyin ne olduğunu bildiğiniz için sadece çekim yapmaya odaklanabiliyorsunuz."

PowerShot G7 X Mark III ile eforsuz sanat

Canon PowerShot G7 X Mark III fotoğraf makinesinin arkasında, grafitli bir duvarın önünde çömelen bir adam.

Fat Cap Sprays, çevrimiçi ortamda paylaştığı nefes kesici içerikleri fotoğraf makinesi sayesinde zahmetsizce üretebilmek istiyor. "Sadece sanatımı icra etmeye odaklanmak istiyorum," diyor. " Canon PowerShot G7 X Mark III sayesinde artık endişelenmiyorum. Fotoğraf makinemin harika içerikler kaydedeceğini biliyorum, bu yüzden sadece resim yapmaya odaklanabiliyorum."

Sürekli hareket halinde sanatını icra eden ve videolar çeken Fat Cap Sprays gibi içerik üreticileri için kitin fiziksel formu büyük önem taşıyor. Canon PowerShot G7X Mark III gibi hafif ve taşınabilir bir fotoğraf makinesi olmadan hareket halinde mükemmel içerikler üretmek zor olabilir.

"Sanatımı icra etmek için çok fazla malzeme taşıyorum ve hiçbir rengi geride bırakmak istemiyorum. Bu yüzden fotoğraf makinemin çantamdaki diğer malzemelerin yanına sığabilecek kadar kompakt olması benim için önemli," diyor.

Yanında sprey boya şişeleriyle grafitili bir duvarın önünde çömelmiş koyu renkli giysilere sahip bir sokak sanatçısına bakan, tripod üzerine yerleştirilmiş bir Canon fotoğraf makinesi.

Fat Cap Sprays

Parıldayan neon renkli tasarımları ile tanınan Doğu Londralı sokak sanatçısı.

Sosyal medya: 5,3 milyon takipçili TikTok hesabı @fatcapsprays
Canon kiti:
Canon PowerShot G7 X Mark III
Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR
Canon Stereo Mikrofon DM-E100

"Bir elimle resim yaparken diğer elimle yakın plan çekim yapabilmek için Canon Tripod Tutacağı HG-100TBR'ı kullanıyorum. Boyutunu, hafifliğini ve kompakt olmasını seviyorum. Bir elimde sprey kutusu tuttuğum için diğer elimde dengemi bozacak, çok ağır bir şey olmamalı."

Elbette video çekebilen, ultra taşınabilir cihazlardan çok var ancak Fat Cat Sprays'in fotoğraf makinesi, aynı zamanda videoyu net bir şekilde ve daha da önemlisi gerçekçi renklerle kaydedebilmelidir.

"Süreç videoları hazırlarken çektiğim videoların süper net olması gerekiyor. Bu yüzden Canon PowerShot G7 X Mark III'ün dahili sabitleme özelliği çok işime yarıyor," diyor. "Görüntü kalitesini de çok seviyorum. Çok fazla canlı renkle çalışıyorum ve fotoğraf makinem renkleri tam istediğim gibi yakalıyor. Sokak sanatı yaparken insanlar ne yaptığımı gördüğü için sanatımı videoya doğru bir şekilde yansıtabilmem önemli."


Yazan: Peter Wolinski

İlgili Ürünler

İlgili makaleler

 • Canon EOS R10'un filme alınan iki flamenko dansçısını gösteren LCD ekranının, fotoğrafçının omzunun üzerinden çekilmiş görüntüsü.

  TEKNOLOJİ

  DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri karşılaştırması

  Aynasız fotoğraf makinesine geçmeyi mi düşünüyorsunuz? Karar vermenize yardımcı olmak için farklılıkları inceliyoruz.

 • Bir tren hattının önünde elindeki tutacaktaki fotoğraf makinesiyle kendini çeken, saçı mavi örgülü genç bir kadın.

  VLOG ÇEKİMİ

  Çevrimiçi içeriklerinizi ileriye taşıyın

  Sosyal medya içeriklerinizin başkalarının paylaşımları arasında öne çıkmasını sağlamak için altı uzman ipucu ve teknik.

 • Mutfak tezgahında oturan vlogger Matt Adlard, EOS M50 Mark II ile video çekiyor.

  VLOG ÇEKİMİ

  Vlog çekimi için en iyi Canon fotoğraf makineleri

  PowerShot G7 X Mark III'ün, günlük yaşamda yaratıcı yönünüzü açığa çıkarmaya nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin.

 • VLOG ÇEKİMİ

  Ultra geniş açılı bir lensle seyahat vlog'u çekimleri

  Seyahat vlogger'ı Chloe Gunning, Canon RF 16mm F2.8 STM lens ile şehirde yaptığı bir gündüz gezisini çekiyor.