TAŞINABİLİR FOTOĞRAF MAKİNELERİ

Sonraki maceranızın ideal yol arkadaşı: Canon IVY REC

Küçük, hafif ve taşınabilir. Aktivitelere yönelik Canon IVY REC fotoğraf makinesinin zorlu bir kaya tırmanışı çekiminin üstesinden nasıl geldiğini keşfedin.
Kayanın üzerinde duran tırmanışçı Molly Thompson-Smith, aktivitelere yönelik Canon IVY REC fotoğraf makinesinin vizöründen bakıyor.

Maceralar; günlük hayattan uzaklaşma, olağanüstü dış mekanları deneyimleme ve anı yaşama fırsatı sunar. İster dağa tırmanın ister ormanda koşu yapın isterseniz de nehirde kanoyla gezintiye çıkın; kolay taşınabilir ve dayanıklı Canon IVY REC hiçbir aktivitede sizi yavaşlatmaz. Sırt çantasına, kemere veya kemer takımına asılabilecek şekilde tasarlanan, darbeye1 ve suya dayanıklı2 Canon IVY REC; bisikletçilerin, doğa yürüyüşçülerinin, dağcıların ve rafting yapanların hantal fotoğraf makinelerini ve pahalı akıllı telefonlarını evde bırakarak hareket halindeyken çekim yapmalarını sağlar.

Canon IVY REC'i 22 yaşındaki profesyonel tırmanışçı Molly Thompson-Smith'in güçlü ve hünerli ellerine bıraktık ve fotoğraf makinesini tırmanış zorluğuyla tanınan Birleşmiş Krallık'taki Peak District kayalarında denemesini istedik. Deneyimine göz atın.

Takın ve yola devam edin

Tırmanışçı Molly Thompson-Smith, tırmanıştan önce ellerini tozluyor.

Tırmanışçı Molly Thompson-Smith doğaya çıktığında ekipmanını minimumda tutuyor ve bu nedenle ona ağırlık yapmayacak ekipmanlara ihtiyaç duyuyor.

Yerdeki tırmanış ayakkabısı, ip ve karabinanın yanındaki kemer askısına takılmış aktivitelere yönelik Canon IVY REC fotoğraf makinesi.

Hafif Canon IVY REC'in klipsi sayesinde cihazı kemere ya da çantaya asabilirsiniz; yani cebe bile ihtiyacınız yok.

Molly, "Dışarıda uzun saatler geçirmek isteyen kişiler için küçük ve taşınabilir bir cihaza sahip olmanın git gide daha önemli hale geldiğini düşünüyorum," diyor. "Tırmanışa gittiğimde ayakkabı, tırmanış minderi, kemer takımı gibi çok fazla eşyaya ihtiyacım oluyor.

"Fransa'ya tırmanışa gittiğim bir gezide kayalıklara ulaşmak için bir saat yokuş yukarı yürümek gerekiyordu. İlk gün DSLR'ımı yanıma almıştım fakat ikinci gün çantamda kapladığı ekstra yüke ve alana değmediğini düşündüm. Ancak makineyi yanıma almamam çok kötü oldu çünkü manzaralar harikaydı."

Macera için üretilen Canon IVY REC, kullanışlılık esasına dayanarak tasarlandı. Yalnızca 110,5 mm genişliğindeki ve 90 gram ağırlığındaki fotoğraf makinesi, Molly'nin ekipmanlarına neredeyse hiç ekstra yük katmadı. Vizör görevi gören klipsi aynı zamanda kemerine de takabildi. "Yan tarafımda asılı duran bir dizi ekspres [tırmanış ekipmanı] ile birlikte tırmanıyorum. O nedenle arkamdaki küçük fotoğraf makinesi işimi hiç de zorlaştırmadı," diyor.

Küçük ama güçlü

Tırmanışçı Molly Thompson-Smith, aktivitelere yönelik Canon IVY REC fotoğraf makinesi kemerine takılıyken kayadan sarkıyor.

Molly, düşürmekten korktuğu için tırmanışları esnasında akıllı telefonunu yanında taşımamayı tercih ediyordu ancak maceralarının fotoğraflarını çekebilmek de istiyordu.

Tırmanışçı Molly Thompson-Smith, kayalıkları tırmanarak çıkıyor.

Molly, etkileyici başarılarını kaydedebilmek için doğa etkinliklerine uygun bir fotoğraf makinesi istiyordu; Canon IVY REC, ona hayallerinin çok daha fazlasını sundu.

Molly genelde zirveye ulaştığında ve özellikle de kayda değer bir başarı elde ettiğinde anı ölümsüzleştirmek istediğini ancak akıllı telefonunu yanında taşımanın onu tedirgin ettiğini belirtiyor. "Çok stresli," diyor. "Düşürmekten veya bir kayaya çarpıp kırmaktan çok korkuyorum."

Neyse ki Canon IVY REC sayesinde Molly'nin endişelenmesine gerek kalmadı. Kırılacak bir ekranı olmamasının yanı sıra, iki metrelik düşüşe1 dayanacak şekilde ve 30 dakika2 boyunca iki metre derinlikteki tatlı suda kalabilecek şekilde geliştirilmiştir. Bu sayede kano ve kürek sörfü gibi su sporları için idealdir.

Molly, "Canon IVY REC'i kemer takımıma veya toz torbama asıp, gelebilecek birkaç darbeye dayanıklı olduğunu bilmek güven vericiydi," diyor. "Zirveye ulaştığımda o son görüntüyü çekebilmek harikaydı."

Kullanım kolaylığı

Molly Thompson-Smith, aktivitelere yönelik gri Canon IVY REC fotoğraf makinesini tutuyor.

Canon IVY REC'deki klips aynı zamanda vizör işlevi görerek çekimlerinizi kadrajlamanızı kolaylaştırır. Ayrıca kirlendiğinde temiz suyla durulayabilir ve silerek temizleyebilirsiniz.

Aktivitelere yönelik gri Canon IVY REC fotoğraf makinesi ve akıllı telefon tutan bir kadın.

Canon IVY REC'in Wi-Fi ve Bluetooth özellikleri sayesinde akıllı telefonunuzu kullanarak uzaktan çekim yapabilir ve fotoğraflarınızı sosyal medyada anında paylaşabilirsiniz.

Konu fotoğrafçılık olunca kendisini "acemi" olarak nitelendirse de 60 fps'ye kadar full HD 1080p video ve fotoğraf çekebilen 13 MP Canon IVY REC ile çekim yapmakta hiç zorluk çekmedi. "Nasıl kullanacağınızı kolaylıkla anlayabileceğiniz kullanımı çok basit bir fotoğraf makinesi," diyor. "Üzerinize asıp tek elinizle kadranı kullanabilirsiniz. Simgeler arasından seçim yapmak kolay, karışık dokunmatik ekranı olmayan, tozlu veya çamurlu ellerinizle kullanmaktan çekinmeden silerek temizleyebileceğiniz bir fotoğraf makinesi."

Molly sözlerine, "Doğadaki tırmanış alanları, antrenman amacıyla spor salonlarında yapay olarak yeniden oluşturuluyor," diyerek devam ediyor. "Bu fotoğraf makinesinden önce, tırmanış esnasında ipe oturup bir kaya tutamağına bakarak 'keşke bunun fotoğrafını çekebilsem, böylece tekrar oluşturabilirdim' diye düşündüğüm çok oldu. Özellikle de tırmanışın bel kemiğini oluşturuyorlarsa 40 metreden fazla yükseklikte durup tutamakların gerçek fotoğraflarını çekebilmek harika. Gerçekten çok kullanışlı bir fotoğraf makinesi."

Mükemmel selfie'ler dahil daha da yaratıcı çekimler için Canon IVY REC'in Wi-Fi ve Bluetooth özelliğini kullanarak makineyi akıllı telefonunuza bağlayabilir ve ücretsiz Canon Mini Cam uygulamasını3 uzaktan kumandalı deklanşör olarak kullanabilirsiniz. Uygulama, tırmanıştan hemen sonra görüntü ve videolarını akıllı telefonuna aktarıp sosyal medyada paylaşmasına imkan sunarak Molly'nin takipçilerini mutlu etmesini de sağladı.

Uygun fiyatlı Canon IVY REC dört çarpıcı renk seçenekleriyle sizlerle: gri, pembe, yeşil ve mavi. Böylece seçtiğiniz arazide (kayalık alanda, çamurda, kumda veya suda) dikkat çekecek bir rengi tercih edebilirsiniz. Molly, "Gittiğim her yere götürebilirim," diyor.


Natalie Denton tarafından yazıldı

 1. İki metreye kadar darbeye dayanıklıdır. Darbe dayanımı test yöntemleri bu ürüne özgüdür ve ürünün hasar görmeyeceğine veya arızalanmayacağına dair bir garanti vermez.
 2. İki metre derinlikte 30 dakikaya kadar suya dayanıklıdır. Yalnızca temiz suda test edilmiştir. Kirli suya maruz kalması durumunda temiz su ile anında durulanması önerilir.
 3. Opsiyonel Canon Mini Cam uygulamasını kullanmak için uyumlu cihazın, Bluetooth® ve Wi-Fi® ile Canon IVY REC'e bağlanması gerekir. Canon Mini Cam uygulaması, App Store ve Google Play'den ücretsiz olarak indirilebilir. Veri ücreti alınabilir. iOS 11 veya üzeri işletim sistemine sahip mobil cihazlarla ve Android 5.1 veya üzeri işletim sistemine sahip Android cihazlarla uyumludur.

İlgili makaleler

 • Bir sörfçü, IVY REC'i yukarı tutarken vizörden bakıyor.

  TAŞINABİLİR FOTOĞRAF MAKİNELERİ

  Canon IVY REC ile tanışın

  Kıyafetlerinize takabileceğiniz uygun fiyatlı, taşınabilir fotoğraf makinesiyle hareket halindeyken çekim yapın.

 • Yün şapkalı genç bir kız ormanda ailesiyle oturuyor. Babası Canon PowerShot ZOOM kullanıyor ve üçü birden karenin dışındaki bir şeye bakıyor.

  TAŞINABİLİR FOTOĞRAF MAKİNELERİ

  Daha uzağı görün: PowerShot ZOOM

  Bu cep boyu kompakt fotoğraf makinesinin aile maceraları için neden ideal olduğunu öğrenin.

 • Sırt çantalı iki adam donmuş gölde kayıyor.

  MACERA FOTOĞRAFÇILIĞI

  Macera fotoğrafçılığı ipuçları

  EOS M6 Mark II ile dış mekan maceralarınızı fotoğraflamanız için beş ipucu.

 • Aksiyon çekimleri için 5 önemli ipucu

  DIŞ MEKAN FOTOĞRAFÇILIĞI

  Dış mekan etkinliklerinin çekimine yönelik 5 önemli ipucu

  Profesyonel fotoğrafçı Tom Bing'in ipuçlarından yararlanarak günlük maceralarda nasıl daha yaratıcı aksiyon çekimleri yapabileceğinizi keşfedin.