Sepia-Station-Nelson- Lourenço

"Gülümseyen ruhları" ve sessizliğin gücünü yakalama

Lizbon, Portekiz'de doğan Nelson Lourenço mühendislik ve pazarlama alanlarında yüksek lisans yaparken aynı zamanda amatör bir fotoğrafçıydı. Fotoğrafçılık, Nelson'ın her zaman ilgi duyduğu bir alandı. Bir arkadaşı Canon fotoğraf makinesini bir hafta sonu için ödünç verdiğinde deklanşöre bastığı ilk an tutkusunun alevlendiği o andı. Çektiği ilk acemi fotoğrafla beraber keşfedilmeyi bekleyen yepyeni kocaman bir dünya olduğunu fark etti.

Rush hour © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/60s, f/5,6, ISO 100

Fotoğrafçılığı neden seviyorsunuz?

"Fotoğrafçılık sayesinde dünyayı kendi gözümden yansıtabiliyorum. Fotoğraf makinemi alıp bir şeylerin "ruhunu" arıyorum... ancak ruhlar utangaçtır ve onları gülümsetmenin yollarını aramanız gerekir. Her şey bir gülümsemeyle daha kolay. O anı yakaladığımda harika bir fotoğraf çekeceğimi biliyorum. Kendimi o şekilde ifade edebilmek özgür hissetmemi sağlıyor."


Shadows will always follow us © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1,6 sn, f/4,0, ISO 100

Seçtiğiniz fotoğrafları çekmek için nelerden ilham alıyorsunuz?

"Aslında hepsinin tek bir ortak yönü var: bekleyiş. Genellikle beni harekete geçirecek bir mod bulabilmek için etrafta gezinirim. Mekanı bulduğumda kendimi onlardan biri gibi hissedene kadar etraftaki insanları izlerim. Sonra, beklerim. Her şey bir araya geldiğinde çekime başlarım."


The surfer © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/125s, f/16, ISO 100

Fotoğraflarınızla bir hissi aktarmayı nasıl başarıyorsunuz?

"Hisleri, çektiğim fotoğraflara bakan kişilerde belirli bir enerjiyi uyandırma yetisi olarak düşünürüm. Bunun gerçekleşmesi için fotoğrafın içerisinde sizi o hikaye boyunca yönlendirecek faktörlere ihtiyacınız var. Bununu gerçekleştirmeye çalıştığım yollardan birisinin; fotoğraflarıma arka planda olsa bile bir insan faktörü eklemek olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca, ışığa özellikle dikkat ederim. Işığı, ana karakterlere odaklanmak için kullanırım."


A splash of joy © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/2000s, f/5,6, ISO 100

Zamanda herhangi bir şeyin fotoğrafını çekebilseydin bu ne olurdu ve neden?

"Sessizlik. Kalabalığın ortasında olsa bile bir kişinin dünyadan soyutlandığı zaman. O sessizliğin içinde korku, keyif, göz yaşı, umut; hatta yalnızca anlamsız bir boşluk bulabilirsiniz. Yakalamaya çalıştığım sessizlik bu. Diğerlerinin sessizliğini anlamak biz insanları daha zengin varlıklar haline getiriyor."


Ready to shoot © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/15s, f/6,3, ISO 100

Fotoğrafları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Nelson'ı buradan takip edin