Long exposure lights

Düşük ışık fotoğrafçılığında parlak bir bakış açısı.

Renkli şehir manzaralarının enerjisini yakalamada uzmanlaşmış düşük ışık fotoğrafçısı Nige Levanterman'la konuştuk. Uzun pozlama ve parlak ışıklarla karşıtlık yaratmada uzman olan Nige, dinamik ve aydınlık hikayeler yaratıyor.

Seni biraz tanıyalım, Nige. Fotoğraf tutkun nereden geliyor?

Londra'da yeni bir işe başladığımda şehri keşfetmek istemiştim. Ben de çevremi fotoğrafçılıkla tanımaya karar verdim. O zamanlar fotoğraf çekmeye cep telefonumla başladım. Ancak düşük ışık fotoğrafçılığı ve uzun pozlamayı denemek istiyordum. Cep telefonu bu konuda istediğimi veremedi. Ben de DSLR'a geçtim.

Resmi bir eğitim almadım. YouTube videolarından temel bilgileri öğrenerek içimdeki sese kulak verdim. Pratik yaptım, kendi kendime öğrendim ve şimdi bulunduğum noktaya ulaştım.

Düşük ışık çekimlerinde seni cezbeden nedir?

Gece çekimlerinde hareketi ve parlak ışıkların kontrastını yakalamaya bayılıyorum. Bu yüzden trafik, insanlar ve renklerin enerjisiyle sahnelere hayat vermeye çalışıyorum.

Uzun pozlamayla çalışmayı seviyorsun. Bunu nasıl yaptığını bize biraz anlatabilir misin?

İyi bir yer bulmak çok önemli. Hem trafikten korunacağınız kadar uzakta, hem de hiçbir hareketin karenizi bulanıklaştırmaması için sabit durabileceğiniz, güzel bir açı yakalamalısınız. Ünlü veya ikonik yerlerde çekim yapıyorsanız gelip geçenleri de hesaba katmanız gerekir.

Sıra fotoğrafı çekmeye geldiğinde de fotoğraf makinesini tripoda yerleştirin, mümkün olan en küçük diyafram açıklığına sahip lensi takın ve karenin ortasına odaklanın. Ardından, manuel moda geçin ve daha uzun pozlama için yavaş enstantane hızı (5-30 saniye) kullanın.

Uzun pozlamaya yeni başlayan fotoğrafçılara "Diyafram Önceliği" ayarını kullanmalarını öneririm. Bu ayarda işin yarısını fotoğraf makinesi yapar. Bu durumda diyafram açıklığını F14 ve ISO'yu 100'e ayarlayıp enstantane önceliğini kullanın. Pozlama uzunluğunu fotoğraf makineniz belirler. Pozlama, 30 saniyeden kısa olduğunda güzel bir sonuç elde edersiniz.

@Nige Levanterman

Düşük ışık çekimlerin için hangi Canon kitini kullanıyorsun?

Şu an üç tane kitim var. Zaman atlamalı çekim için Canon EOS 5DS R'yi kullanıyorum, çünkü 50 MP fotoğraflar 8k videoya dönüştürülebiliyor. Canon EOS 5D Mark IV ve yeni Canon EOS R kitlerim de var. Lense gelecek olursak F2,8'i öneririm. Bu lenslerin düşük ışık performansı oldukça iyi olduğu için gece çok daha net kareler çekebiliyor. Ayrıca F2,8 lensle, hatta F1,4 lensle bile tripod kullanmadığınız uzun pozlamalı fotoğraflarda güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Çektiğin karelere pek çok efekt ekliyorsun. Görüntü düzenlemeye yeni başlayanlara ne tavsiye edersin?

Ben de dahil herkesin ilk hatası renkleri fazla doygunlaştırmak. Düzenleme sırasında bundan kaçınarak fotoğrafın gerçekçi kalmasını sağlayabilirsiniz.

Düzenleme becerileri maalesef bir anda geliştirilemiyor. Düzenleme programlarını daha önce hiç kullanmadıysanız biraz kurcalayın. YouTube'da her seviyeye uygun tonlarca ücretsiz eğitim videosu var.

En önemli olan, kendi tarzınızı yaratmak. Başkalarından ilham alabilirsiniz ama sakın kimseyi taklit etmeyin.

Gece çekimlerinde en sevdiğin yerler neresi ve neden?

Canlı, pek çok insanın, trafiğin ve ışığın olduğu yerler beni cezbediyor. Bu yüzden Noel dönemini çok seviyorum. Aydınlatmalar, Noel pazarlarının hareketliliği ve gezici mağazalar düşük ışık fotoğrafçılığı için mükemmel sahneler hazırlıyor.

@Nige Levanterman

Düşük ışık fotoğrafçılığında ustalaşmak isteyenlerin işine en çok yarayacak 3 ipucu verebilir misin?

İyi bir tripoda yatırım yapın. Net bir kare yakalamak için fotoğraf makinenizin tamamen sabit durması gerekir. Fotoğraflardaki bulanıklığın sebebi kazara gerçekleşen hareketlerdir.

Nesnenizi seçtikten sonra manuel odaklamaya geçin. Bu sayede fotoğraf makineniz, yürüyen insanlar veya geçen arabalar gibi hareket eden diğer nesnelere odaklanmaya çalışmaz. Bunun için bir odak noktası belirleyin, deklanşöre yarım basın ve lensinizi manuel odaklamaya geçirin.

Düşük ışık fotoğrafçılığının temellerini oturttuktan sonra lenslerinize yatırım yapın. Yeni bir lens, tarzınızı baştan aşağı değiştirir ve kendinizi gelişmenize yardımcı olur. İkinci DSLR'ıma geçmeden önce yaklaşık dört lens kullandım.

Fotoğraf yolculuğunda bir sonraki durak neresi, Nige?

Sürekli yeni fikirler üretiyorum. Amacım farklı olmak. Pek çok ünlü binayı kendi tarzımda bu yüzden çektim. Bu yüzden sürekli ilerlemek, zamanın ve sosyal medyanın değişimine ayak uydurmak istiyorum.

@Nige Levanterman


Önerilen Kit

Canon EOS 2000D

Canon EOS M50Yazan: Sasha Newbury