Jorg-kyas-freckles

Jorg Kyas ile portre fotoğrafçılığı

Bu en çok çektiğimiz fotoğraflardan biridir ve kolay gözükse de portre fotoğrafına kendi dokunuşunuzu eklemek son derece zordur. Ünlü fotoğrafçı ve Canon Kaşifi Jörg Kyas ile portre çalışmaları hakkında ve kişisel ve profesyonel fotoğrafçılık çalışmalarını nasıl devam ettirdiği konusunda konuştuk.

İlk Yılları

İnsanların fotoğrafçı olmak için seçtiği pek çok farklı yol vardır. Bazıları kariyerine bir fotoğrafçı olarak devam etmeye bir anda karar verirken Jörg Kyas için ise fotoğrafçılık giderek artan bir saplantı haline gelmiş.

"Her şey ergenlik yıllarımda başladı. Fotoğraf makinelerine ilgi duymaya başladım. Bu duyduğum ilgi fotoğraflardan ziyade çekim tekniği üzerineydi. Ben ve bir arkadaşım kimin fotoğraf makinelerinden daha iyi anladığı konusunda bir iddiaya girdik ve yırtıcı kuşların fotoğraflarını çekmek için ormanda çokça vakit geçirmeye başladık. Bu fotoğraflar çok başarısızdı. Daha sonraları kendi kurduğum karanlık odada siyah beyaz filmleri kendim banyo etmeye başladım. Daha o zamanlarda başlangıçta yapılan bir hatanın ortaya çıkan sonucu nasıl mahvedebileceğini öğrendim."

Filmlerle çalışmanın sınırlı oluşu Jörg'ü daha çok görüntü seçimi ve kompozisyon gibi konulara odaklanmaya itti. "Her şeyi daha net görmeye başladım ve bu da bakış açımı geliştirerek fotoğrafçılığa bir meslek olarak ilgi duymamı sağladı. Mesleki kariyerim hakkında düşünürken kendime beni neyin mutlu ettiğini sordum. Hangi alanda iyiyim?" Gülerek devam eden Jörg, "Futboldan para kazanamayacağım konusunda kendime karşı dürüst olmalıydım... Bu nedenle fotoğrafçılık daha belirgin hale geldi" diyor.

© Jörg Kyas. Bu fotoğraf, Canon EOS 5DS R kullanılarak EF 70-200mm f/2.8L IS USM lens ile f/11'de 1/1600 saniye pozlama ve ISO 100 değeriyle çekilmiştir.

İçinizdeki ritmin peşinden gidin

Jörg'ün yaptığı da tam olarak buydu. Jörg daha çok geleneksel bir yol izlemiş gibi görünüyor. 90'ların sonunda sanat kolejinde fotoğrafçılık okudu ve görsel iletişim alanındaki çalışmalarını başarıyla tamamlamak üzere Almanya'daki Dortmund Üniversitesi'ne geri dönmeden önce kariyerine fotoğrafçı asistanı olarak başladı.

Serbest fotoğrafçı olarak başlayan Jörg, pek çok müzik şirketiyle deneyim kazandı. Bu şirketlerle farklı sanatçı ve müzisyenlerin fotoğrafını çekmek amacıyla Küba, Sao Paulo ve Paris gibi dünyanın farklı yerlerine gitti.

Ünlülerle ve ünlü olma yolunda ilerleyenlerle bir araya gelmesi, Jörg'ün portre fotoğrafçılığı dünyasına hızlı bir giriş yapmasını sağladı.

Portre fotoğrafçılığı

Portre fotoğrafçılığı benzersiz bir yöntemdir. Pek çok insan fotoğraf makinesi karşısında utangaçtır veya ilginin merkezinde olmaya alışık değildir. Bir insanı kendisini savunmasız hissettiğinde fotoğraflamak her zaman kolay değildir. Jörg'e fotoğrafını çektiği modelleri nasıl rahatlattığı sorulduğunda bunun tamamen atmosferle ilgili olduğunu söylüyor.

"Sette rahat bir atmosfer olması çok önemli. Fotoğraf her zaman fotoğrafçı ve model arasında yapılan bir işbirliğidir. İşbirliği ne kadar iyi olursa ortaya çıkan sonuç da o kadar iyi olur. Sette "kötü enerji" olduğunda iyi sonuçlar ortaya çıktığını pek görmüyorum.

Buradaki temel konu çokça iletişim kurmanız ve fotoğrafını çektiğiniz kişiye karşı dürüst olmanızdır. Fotoğrafını çektiğiniz kişiye tam olarak ne istediğinizi söyleyin. Model de sizinle aynı fikirde olduğunda birlikte çalışmak çok daha kolay hale gelir."

Jörg, dijital fotoğrafçılığın gelişiminin, modellerin kendilerini daha rahat hissederek proje içinde daha fazla yer almalarına yardımcı olduğunu söylüyor. "Her zaman neyin iyi neyin kötü olduğunu göstererek açıklayabileceğiniz bir ekranınız olmalı. Böylece fotoğrafı birlikte daha da geliştirebilirsiniz."

©Jörg Kyas. Bu fotoğraf, Canon EOS 5DS R kullanılarak EF 35mm f/1.4L II USM lens ile f/9'da 1/160 saniye pozlama ve ISO 200 değeriyle çekilmiştir.

Temel unsur iletişimdir

Portre fotoğrafçılığının inceliklerine değinmesini istediğimizde Jörg iletişimin önemini vurguluyor. "İyi bir fotoğraf için nesnenize yakın olmanız gerekir. Portre çekimleri için bu, fotoğrafını çektiğiniz kişi hakkında bilgi sahibi olmanız anlamına gelir. Çekimden önce modeliniz hakkında bilgi almaya çalışın. Zamanınız varsa çekimden önce veya çekime hazırlanırken modelinizle konuşun."

Ayrıca Jörg kendinize sadık kalarak zamanla birlikte evrilmeniz gerektiğine inanıyor. "Zamanın stilinden etkilenmemek olanaksız. Bu durum bir şekilde çalışmalarınıza yansıyor. Fotoğrafçılık sektöründe geçirdiğim yıllar boyunca her stilin ve her yeni trendin geçici olduğunu öğrendim. Kişinin kendi stilin bulması ve çok fazla modaya uygun hareket etmemesi gerektiğini düşünüyorum."

©Jörg Kyas. Bu fotoğraf, Canon EOS 5DS R kullanılarak EF 50mm f/1.2L USM lens ile f/8'de 1/160 saniye pozlama ve ISO 200 değeriyle çekilmiştir.

Profesyonel veya Kişisel?

Kişisel ve profesyonel çekim yapmanın farklı zorlukları beraberinde getirdiğini dile getiren Jörg, temel farkın zaman olduğunu söylüyor.

Sözlerine "Profesyonel çekim yaparken genellikle çektiğiniz fotoğraf üzerinde tam olarak özgür olmazsınız" diye başlıyor. "Özgür olsanız bile sonrasını planlamanız gerekir. Sonuç olarak kullanılabilecek sonuçlar elde ettiğinizden ve zamanı boşa harcamadığınızdan emin olmalısınız. Hazırlanmış ve planlanmış çekimler yaptıktan sonra insanların da hoşuna giden daha serbest bir stille çekim yapmaya başlayabilirsiniz."

Jörg, kişisel projeler üzerine çalışma yaparken sahip olduğu özgürlük alanının tadını çıkardığını söylüyor. "Daha fazla zaman ve alana sahip oluyorsunuz, planlı ve serbest çekimler arasındaki dinamik ise değişiyor. Kişisel projelerimde sette daha çok eğlenmek için serbest çekimlere daha fazla zaman ayırıyorum."

Zaman düşmanınızdır

Jörg, zamanın en büyük düşman olduğunu açıklıyor. "Zamanın yetersiz olması her zaman istediğiniz şeyleri çekmenize engel olur. Kişisel çekim veya sergi çekimi yapmak için daha fazla vakit ayırmaya çalışıyorum. Çünkü ilk etapta beni bu işe çeken, kendi fikirlerimi ve fotoğraflarımı oluşturma isteğiydi."

Bize çilli bir kızın fotoğrafını çektiği heyecan verici bir proje hakkında da bilgi verdi. "Çok iyi bir fotoğrafçı olan arkadaşım Michael Neugebauer bu fikri yıllar önce ortaya atmıştı ve bu temada bir kitap da yayınlamıştı. Ne yazık ki yayıncılık şirketi kapandı ve bu nedenle proje de tarihe karıştı. Geçen yıl sohbet ederken neden bu projeyi tekrar hayata geçirmediğimizi düşündük ve proje üzerinde ikimiz de kendi tarzımızı kullanarak birlikte çalışmalar yaptık."

©Jörg Kyas. Bu fotoğraf, Canon EOS 5DS R kullanılarak EF 135mm f/2L USM lens ile f/7,1'de 1/160 saniye pozlama ve ISO 200 değeriyle çekilmiştir.

Çektiği Son Fotoğraf

"Son çektiğim profesyonel fotoğraf, bir Alman bankasının hesap yönetim ücretleriyle ilgili bir kampanyası içindi. Kulağa sıkıcı geliyor olabilir ama hiç öyle değildi çünkü seçtiğimiz model "sokak oyuncuları" denilen "çirkin modeller" ajansındandı ve daha önce hiç model olarak çalışmamıştı. Yirmi yıldır Berlin'de yaşayan ve bir grupta davul çalan bir Amerikalıydı. Rahat davranışları, esprileri ve anlattığı hikayelerle birlikte çekim yapmak çok eğlenceliydi. Bu güzel atmosferin çektiğimiz fotoğraflara da yansıdığını düşünüyorum."

Jörg'ün Kit Çantası:

Fotoğraf Makineleri:

EOS-1D X Mark II

EOS 5DS R

EOS 5D Mark III

Lensler:

EF 85mm f/1.2L USM

EF 50mm f/1.2L USM

EF 35mm f/1.4L II USM

EF 24-70mm f/2.8L USM

EF 70-200mm f/2.8L IS USM

Aksesuarlar:

Speedlite ST-E3-RT

Speedlite 600EX-RT

Battery grip BG E11Röportaj: Martin Fleming tarafından yazıldı