Cuban fashion and street photography by Sarah Caron using the Canon EOS M5

Küba ritmini fotoğraflama

Sarah Caron, Parisli Fransız bir foto muhabirdir. Eğitimini tamamladıktan sonra Küba'ya seyahat etti ve 1994'te profesyonel bir fotoğrafçı olarak kariyerine başlamasını sağlayan ikonik fotoğrafları çekti. O zamandan beri Time ve Paris Match gibi çeşitli dergilerle Afrika'da, Güney Amerika'da, Asya'da ve Orta Doğu'da serbest fotoğrafçı olarak çalışıyor ve gittiği yerlerde sergilediği çalışmalarıyla ödüller ve burslar kazanıyor. Küba'da yakaladığımız Sarah, EOS M5'i denemek ve kariyeri ile mükemmel fotoğraflar çekmeye olan yaklaşımı hakkında konuşmak için yoğun bir moda çekimi arasında bize zaman ayırdı.

Başlangıç

Öncelikle gençliğinde klasik balerin olma hayalini kurarken profesyonel fotoğrafçılığın ilgisini nasıl çektiğini sorduk.

"Küçüklüğümden beri resimlere çok büyük ilgi duyuyordum. Ailem beni usta ressamların eserlerini görmem için müzelere götürürdü. Bana göre bu ressamlar birçok yönden kendi zamanlarının foto muhabirleri gibiydiler. Ancak, gençlik yıllarımda baleyi de çok seviyordum, bir klasik bale dansçısı olabileceğimi düşünüyordum. Bu dönemde, Havana'daki Alicio Alonso Bale Okulu'nda eğitim almak için ilk defa Küba'ya gittim. Burada tarihe olan hayranlığımla birlikte fotoğrafçılık yolculuğum da başladı. İspanya ile Güney Amerika Edebiyatı ve Medeniyeti üzerine yüksek lisans yaparken Okült İspanya (Espana Oculta) adlı kitabın sahibi, mükemmel İspanyol fotoğrafçı Christina Garcia Rodero'nun fotoğraflarını keşfettim. Bu keşfimden sonra fotoğrafçılık yapma isteğim benim için tamamen kesinleşmişti, başka bir meslek seçmekle ilgili aklımda hiçbir soru veya düşünce kalmadı."

Geçmişe dönüş

Gittiği yerleri yeniden ziyaret etmek Sarah'ın fotoğrafçılığının en belirgin özelliği...

"Profesyonel bir fotoğrafçı olarak kariyerime ilk defa 1994'te, yani 20 yıldan daha uzun süre önce, Küba'ya döndüğümde çektiğim fotoğraflarla başlamıştım. Fırsat bulduğumda çalıştığım yerleri tekrar ziyaret etmeyi seviyorum. Bir yerin ve o yerin insanlarının özel ayrıntılarına aşina olduğunuzda büyük oranda zaman kazanıyorsunuz. Ayrıca, bir yeri tekrar ziyaret ettiğimde zamanın getirdiği değişiklikleri fotoğraflamanın yanı sıra o toplumun ve insanlarının daha ince ayrıntılarını keşfetme fırsatı buluyorum. Böylece çektiğim görüntüler o kültürün anlayışını daha derin bir şekilde yansıtabiliyor. Aynı zamanda, gittiğiniz yeri tanımak, kalacak yer ve gidilecek yerleri bilmek gibi birçok konuda kolaylık sağlıyor. Ayrıca Küba'ya olan sık seyahatlerim sayesinde İspanyolca bilgim o kadar gelişti ki Kübalılar artık benim Fransız olduğuma inanmıyor!"

Christina Garcia Rodero'nun Siyah Beyaz fotoğrafçılığının etkilerini, Sarah'ın ilk defa profesyonel olarak başarı yakalayan, Siyah Beyaz çekilmiş Küba projesinde görebilirsiniz. Sarah'ya siyah beyaz veya renkli çekim yapmanın arkasındaki yaratıcı süreç ve duyguları yakalama sanatıyla ilgili sorular sorduk.

"Kübalı raftçıların görüntülerini, ilk foto belgesel projem olarak Siyah Beyaz çekme kararım yaratıcılıktan ziyade pratik sebepler nedeniyleydi. O zamanlarda dijital fotoğraf makineleri olmadığı için filmlerle çalışıyordum. Bu nedenle negatifleri ve çıktıları kendim geliştirmek durumundaydım. Siyah Beyaz fotoğraflarla çalışmak daha kolaydı. Şu anda kişisel projelerimde neyi aktarmak istediğime bağlı olarak, hem Siyah Beyaz hem de renkli çalışıyorum. Özgürlüğümü kısıtlamak istemiyorum, renk seçimim konuya bağlı olarak içgüdüsel bir şekilde oluşuyor. Mesela, yıllardır üzerinde çalıştığım göç konusuna Siyah Beyaz olarak çalışmaya devam ediyorum. Ve tabii ki bir dergi için çalıştığımda ne istediklerini sorup ona göre çekim yapıyorum."

"Duyguları fotoğraflama yöntemimi açıkçası bilmiyorum. Sadece insanlarla, onların çevrelerinde vakit geçiriyorum ve sanırım bu gereken bağlantıyı kurmama yardımcı oluyor. Tabii ki ışıklandırma bu konuda çok önemli bir rol oynuyor, doğru anı bulabilmeniz uzun sürebileceği için son derece sabırlı olmanız gerekebiliyor."

"Özellikle iş için çekim yaparken iyi bir ışıklandırmaya sahip değilseniz mesela durmadan yağmur yağıyorsa bu kötü durumu ilginç bir fırsata çevirmeniz gerekebiliyor. İşin en zor kısmı da aslında bu. Ayrıca bir foto muhabir olarak çalıştığınızda dengesiz durumlara hızlı bir şekilde adapte olmanız gerekiyor ve ışıklandırma dışında göz önünde bulundurmanız gereken birçok değişken ortaya çıkabiliyor."

Sarah'ın en son çalışması Küba'daki bir moda çekimi üzerine. Bu çekim, Filistin ve Afganistan gibi yerlerde çektiği foto belgesel görüntülerinden çok daha farklı gibi görünse de, Sarah farklılıkların düşündüğümüzden çok daha az olduğunu belirtiyor.

"Şu ana kadar Pakistan ve Küba'da moda çekimleri yaptım. Bu çekimler, onların değişimle ilgili hayallerini yansıtıyor. İki ülkedeki tasarımcı da yaratıcılıklarını, altta yatan siyasi bir mesajı aktarmak için kullanıyorlar; bu nedenle buralardaki moda çekimlerinin çatışma alanlarındaki yaptığım çekimlerden çok farklı olduğunu düşünmüyorum. Her iki durumda da çekilen fotoğraflar, ayrıntıları iyi yansıtmanın yanı sıra belli bir seviyede izleyiciye duygusal olarak dokunmalı. Ben de hem foto muhabirlik hem de moda çekimlerinde bunu başarmaya çalışıyorum."

Sokaklarda

Moda çekiminin perde arkasındakileri harika fotoğraflarla yakalayan Sarah, EOS M5 ile Havana sokaklarının fotoğraflarını da çekti. Sarah'ya iyi bir sokak fotoğrafçısı olmanın sırlarını ve ne tür fotoğraf makinesi kullanılması gerektiğini sorduk.

"Bu projemde güzel ve şaşırtıcı görüntüler oluşturmak için kendimi bir gezginin yerine koymak istedim. Bence bu tür sokak fotoğrafçılığında ilginç ve benzersiz sokak manzaralarını yakalamak için keskin bir gözleme sahip olmalı ve fotoğrafınızı hızlı bir şekilde ayarlayıp çekmelisiniz. Çünkü genelde bir sahneyi yalnızca tek bir defa yakalama şansınız oluyor! Aynı zamanda günlük hayatlarını yaşayan insanları rahatsız etmemeniz gerekiyor. Bu nedenle ihtiyacınız olan fotoğraf makinesi, EOS M5 gibi küçük, fark edilmez ve hızlı olmalı. EOS M5 ayrıca profesyonel amaçlı kullanabileceğiniz yüksek kaliteli RAW dosyaları çekme özelliğine de sahip."

"EOS M5 ile çalışmak çok keyifliydi. Canon'un EOS M5 gibi hafif, küçük, hızlı ve aynı zamanda güçlü bir fotoğraf makinesi tasarlamasını uzun zamandan beri bekliyordum. EOS M5'in çok yönlü olması da büyük bir avantaj. EOS M5'i moda çekimleri, röportajlar, sokak fotoğrafçılığı, mimari ve manzara fotoğrafçılığı gibi birçok farklı durumlarda ve ışıklandırma koşullarında çok etkili bir şekilde kullandım. Bu fotoğraf makinesiyle bir gece çekiminde, deniz üzerinde Empresyonist ressamların stilinde görüntüler oluşturmayı bile başardım. Bu nedenle EOS M5 ile mükemmel bir ilişki kurduğumuzu düşünüyorum!"