Horse-Beach-Steve-Deer.jpg

Deniz ve aksiyon fotoğrafçısı

Kıdemli Reklam Kreatifi Steve Deer, fotoğraflarını yaşadığı yer olan Kuzeybatı İngiltere'deki Wirral'da çekiyor. Her hafta sonu fotoğraf makinesini alıp dışarı çıkıyor ve fotoğraflarında mutlaka yeni sahneler ya da farklı perspektifler yakalamayı başarıyor.
Steve'in deniz ve aksiyon fotoğrafçılığının etkileyici fotoğraflar çekmeyi sağlayan benzer noktalarını anlattığı videoyu izleyin.

Steve Deer, deniz ve aksiyon fotoğrafçılığından bahsediyor

Canon sahiplerinin en sevdikleri fotoğrafları nasıl çektiklerini gösterdikleri video dizisinin yeni bölümü karşınızda.

Steve, çekim sırasında hafta sonunu EOS fotoğraf makinesiyle nasıl geçirdiğini anlattı.


Horse and Hilbre, © Steve Deer

Fotoğrafçılığa nasıl başladınız?

Yaklaşık 20 yıl önce, deniz kenarına giderken yanıma fotoğraf makinesi almaya başladım. Denize yalnızca 5 dakika mesafede yaşıyoruz ve buraya oyun alanım diyorum. İşim nedeniyle dijital fotoğraf makineleri yaygınlaşmadan önce bile Photoshop'u biliyordum.

İlk fotoğraf web sitelerine bakmaya başladım ve siyah beyaz fotoğraflar çekmeye karar verdim; belki bir gün tekrar siyah beyaz fotoğraf çekmeye başlarım.

İlham kaynaklarım Masao Yamamoto ve Ragnar Axelsson'du. Onların fotoğrafları hep bir hikaye anlatır.

Grafik tasarımcılığı eğitiminizin fotoğrafçılık tarzınızı etkilediğini düşünüyor musunuz?

Eğitimimin bana uzamsal farkındalık ve yaratıcı kompozisyonlar oluşturma yeteneği kazandırdığını düşünüyorum. Bunlar, çekim yaparken benim için önemlidir. "Fotoğrafçılığın kurallarını" anlıyorum ama fotoğraf çekerken bunları çok fazla kafaya takmamaya çalışıyorum. Aksi takdirde herkesle aynı fotoğrafı çekme riskiniz olur.

Süper minimal yaklaşımla ortaya çıkan sonuçları gerçekten seviyorum!


Mad Max Reunion, © Steve Deer

Tarzınızı böyle mi tanımlıyorsunuz?

Basit, sade, uzamsal. "Zen benzeri" kaliteye ulaşmaya çalışmak. İster manzara ister aksiyon fotoğrafları olsun, doğru perspektifi yakalayabilmek için her zaman yere olabildiğince yakın bir noktadan çekim yaptığımı fark edeceksiniz.

Deniz kıyısı bunu mu sağlıyor?

Evet, hep aynı sahnede çalışmaktan memnunum. Genellikle görülecek farklı şeyler oluyor ve işin sırrı da bunları görmeyi öğrenmektir.

Sahnede alanın geneliyle etkileşime giren grafik çizgileri arıyorum. Hikaye anlatan bir şeyler olup olmadığını kendime soruyorum.

Sahili sık sık ziyaret ediyorsunuz; burada ne bulmayı umuyorsunuz?

Burası tenha bir yer için oldukça kalabalık. Sahilde birçok çürüyen deniz canlısı görebilirsiniz. Aradığım şey belki de bu çürümeyi ve bir bütün olarak sahnenin havasını iletecek bir şeydir. Ama belki de değildir. Oralarda bir yerde, çekilmeyi bekleyen harika bir sahne olduğunu biliyorum.


The Mudyard, © Steve Deer

En etkileyici fotoğraflarınız arasında bazı aksiyon çekimleri de bulunuyor. Aksiyon fotoğrafçılığının zorluklarının neler olduğunu düşünüyorsunuz?

İşin en zor kısmı doğru anı veya mikro anı yakalamaktır, çünkü her şey çok hızlı olur. Ama bir yandan da nesneyi öne çıkarmanız gerekir. Nesneyi sahneden ayırmak için diyaframı, enstantane hızını ve çekim yaptığınız açıyı düşünmelisiniz.

Son olarak, olayın heyecanını yansıtabilmelisiniz. O an yaşanan duyguları olduğu gibi yakalamalısınız.

Rüzgar sörfçülerini çekmenizi izlerken aranızda sözleşmişsiniz gibi bir hisse kapıldık.

Bazıları fotoğraf makinesi gördüğünde poz vermeyi seviyor; onları yelkenlerinin renklerinden tanıyorum ve yaklaşmalarını bekliyorum. İşi daha keyifli hale getirdikleri için ben de doğal olarak kendini gösterenlere odaklanıyorum.


Rhosneigr, © Steve Deer

Deniz ve aksiyon fotoğrafçılarına hangi tavsiyeyi verirsiniz?

Öncelikle, dışarı çıkarken fotoğraf makinenizi yanınıza alın. Aradığınız sahneyi dışarıda bulacaksınız, koltukta değil!

Çekiminizi planlamaya gayret edin. Planlı hareket etmek iyidir ancak fırsat doğarsa planın dışına çıkmaktan da çekinmeyin. Her zaman beni güldüren sahnelerin peşinde olurum. Bu yüzden spontane de olmalısınız.


Feeling Lucky Punk? © Steve Deer

Ayrıca ekipmanınızı sakınmayın. Unutmayın, eve döndüğünüzde onları temizleyebilirsiniz!

Peki sırada ne var?

Fotoğrafçılığı seviyorum ama çok hırslı değilim. Bu işi zevk için yapıyorum.

Ama kesinlikle siyah beyaz fotoğrafçılığa döneceğimi ve daha basit sahneler yakalamaya çalışacağımı söyleyebilirim. Belki tamamen soyut işler üzerinde çalışırım.

Fotoğrafçılığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için Steve Deer hakkında araştırma yapın.