A model car in the garage

Model Üreticisi ve Fotoğrafçı Simon Carter. Gücün ve Ölçeklendirmenin Hikayesi.

Simon Carter'ın tutkusunun on yıllara uzanan bir geçmişi var. Ufak bir çocukken modeller yapmaya başlayarak daha sonra motor yarışlarına merak salan ve şimdi de profesyonel fotoğrafçılık kariyerine sahip olan Simon Carter bu yeteneklerini bir araya getirdiğinde her zaman hayalini kurduğu motor sporlarının minyatür bir dünyasını yaratma ve fotoğraflama şansına sahip oldu. Model Formula araçlarından oluşan olağanüstü koleksiyonunun yanında otururken kendisini adadığı işin ölçeği karşısında şaşkınlıktan donakaldık. Bu bir dünya yaratmanın ve sonra da o dünyanın içine adım atmanın hikayesidir.

Minyatür modeller yaratma ve bu modellerin fotoğrafını çekme konusunda size neyin ilham verdiği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

60'lı yıllarda büyüyen çoğu çocuk gibi ben de İkinci Dünya Savaşı'ndaki tankların modellerini yapmaya saatlerimi harcardım. Ancak bunları tavan arasında bulduğumda tüm hobilerimi ve yeteneklerimi bir araya getirip tamamen eşsiz bir şey yaratabileceğim fikri aklıma geleli çok olmadı.

Bir yarış arabasının gerçek bir kopyasını yapmaya nasıl başladınız?

1970 ila 1980'lerde üretilen kitlerden yapılıyorlar. Artık üretimi durdurulduğu için de bu kitleri bulmak biraz zorlu oluyor. Bir de bu yeterince zor değilmiş gibi çalışan süspansiyon, kapılar, kaput ve bagaj kapaklarıyla birlikte araçların mekanik olarak sorunsuz olmaları için üzerlerinde değişiklik yapıyorum. Sonrasında da gerçek bir yarış arabasında göreceğiniz tozları, yanıkları ve çizikleri ekliyorum. Bu yüzden her birini yapmam hemen hemen üç ayımı alıyor.

Setlerinizi yaratırken bunları bir araba tutkunu olarak mı yoksa fotoğrafçı olarak mı düzenliyorsunuz?

Aslında her ikisinden de biraz. Setlerimi yaratırken herhangi bir fotoğraf veya film seti nasıl oluşturuluyorsa o şekilde oluşturuyorum. Bu da bu aşamada bile ihtiyacım olan açıları düşünmem anlamına geliyor ki ihtiyacım olan görüntüleri elde edebileyim. Bu sadece bir yarış arabası garajını yeniden yaratmak değil; aynı zamanda fotoğraf çekebileceğim bir set oluşturmak aslında.

©Simon Carter

Arabalar ve set hazır olduğunda fotoğrafçılığa nasıl yaklaşıyorsunuz?

En başından beri tüm fotoğraflarımın, sanki bir araç tutkunu bu garajlardan birine girmiş ve hiç kimse bakmazken birkaç gizli fotoğraf çekmiş gibi görünmesi konusunda hep ısrarcı oldum.

Bunu başarmak için ise boyumun sadece 15 cm'den ibaret olduğunu düşünmem gerek. Bu minyatür fotoğrafçı gibi çekim yapabileceğim sadece üç açı var; ayakta, öne eğilerek ve tek dizimin üzerine çökerek.

Fotoğraflarınıza baktığımızda bunun doğru olmadığını bildiğimiz halde hepsi dışarıda çekilmiş gibi görünüyor. Bunu nasıl başardınız?

Işık. Her şey doğal ışık kullanmakla alakalı. Bu efekti tahminen rötuşla verebilirdim ama her şeyi fotoğraf makinesi ile oluşturmayı tercih ediyorum.

Profesyonel fotoğrafçılık deneyiminizin faydası oldu mu?

Bu setleri ışıklandırma yöntemim ile profesyonel fotoğrafçılık zamanlarımda kullandığım gerçek arabaları ışıklandırma yöntemim aynı. Bu yöntem de ışığın doğrudan arabaya doğrultulmasından ziyade yüzeylerden yansımasıdır. Bu şekilde arabanın boyası, yalnızca dış mekanda yakalanabilecek parlak bir efekte sahip oluyor. Ancak bazen çok bilmek de dert olabiliyor. Sonuçta ben bir amatör tarafından fotoğraflanmış gibi görünen bir seri yaratmaya çalışıyorum. Bu yüzden de doğru olmadığını bildiğim şeyleri yapmayı kendime hatırlatmam gerekiyor.

©Simon Carter

Masaüstü fotoğrafçılığına giriş yapmak isteyen birisinin ihtiyacı olacak özel bir kit var mı?

Gereken teknolojinin ne kadar az olduğu konusunda fikir vermesi için şunu söyleyebilirim; çekim yaparken makineyi sabitliyorum ve bu sayede mükemmele ulaşana kadar setteki her şeyi milimetrik bazda oynatabiliyorum. Bunu yapmak için fotoğraf makinesini dengelemekte kullanmak üzere "kum torbası" olarak içi iki avuç pirinç dolu bir süpermarket kese kağıdı kullanıyorum. En iyi yöntem bu. Çünkü mini tripod koyacak yer yok. Olsa bile fotoğraf makinesi çok yüksekte kalır ve açı yanlış olurdu.

Peki sırada ne var?

Bir sonraki zorlu işimin bir Amerikan garajı olması gerektiğini düşünüyorum. Bu beni birkaç yıl oyalar.

İlham aldığınızı hissettiyseniz Simon Carter'ın minyatür motor sporları dünyasının tamamına göz atın.

Simon'ın Kit Çantası

Fotoğraf Makineleri:

Canon EOS 5D

Canon Sure Shot 35mm AF-7

Lensler:

Canon EF 50mm f/1.2L USM

Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM

Yanıtlar daha net ve akıcı olması için düzenlenmiştir.Röportaj: Mark Blaylock tarafından yazıldı