designing a gallery danielle de lange

Eviniz için 5 fotoğraf tasarımı ipucu

Hayatın değerli anlarını kaydetmek hiçbir zaman kolay olmamıştır. Buna rağmen, çoğunlukla fotoğraflarımızı çevrimiçi ortamda depolar ya da fotoğraf makinelerimizde veya telefonlarımızda bırakır ve onlara bir daha hiç bakmayız. Sevdiklerimizin, önemli dönüm noktalarının ve unutulmaz tatil maceralarının fotoğrafları, değer verilmesi gereken nesnelerdir ve kendinize ait bir alan oluşturmanın mükemmel yoludur.

Favori fotoğraflarınıza evinizde hak ettikleri yeri kazandıracak beş ipucu sunmak için The Style Files'dan iç tasarım uzmanı ve blog yazarı Danielle de Lange ile bir araya geldik:

© Danielle de Lange

İpucu 1: Fotoğraflarınızı düzenleme ve seçme

Bastığınız fotoğrafları kullanarak yaratıcılığınızı sergilemenizin basit fakat göz alıcı birçok yolu vardır. Ama önce onları düzenlemelisiniz. Bunu yapmanın kolay bir yolu, bir bulut hizmetine fotoğraflarınızı düzenli olarak yüklemek ve kötü olanları silmektir. Fotoğraflarınızı güvenli bir şekilde depolamakla kalmayıp, aynı zamanda her toplu fotoğraf yüklediğinizde favori fotoğraflarınızı gruplandırarak en iyi çekimlerinizi gelecekte kolayca bulabilirsiniz.

Standartların dışına çıkan zengin, canlı ve yaratıcı görüntüleri seçin, anlatmak istediğiniz hikaye hakkında düşünün ve hikayenizi seçtiğiniz bu görüntülerle ifade edin. Bu, duvara astığınız veya fotoğraf albümüne koyduğunuz fotoğrafları daha ilginç kılar ve tatil maceralarınızın keyifli hatıralarını hemen anımsamanızı sağlar.

© Danielle de Lange

İpucu 2: Çerçevelerinizi seçme

Seçtiğiniz çerçevenin türü, sergilediğiniz fotoğrafa karakter kazandıran bir başka faktördür. Fotoğraf duvarları, asılı çerçeveler birbirini tamamladığında göze daha güzel gelir. Bunu yapmanın en kolay yollarından biri, tek bir renk veya desen kullanmaktır. Örneğin, yalnızca siyah veya ahşap çerçeveler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Görenleri şaşırtmak için standartların dışına çıkabilir ve metal, seramik ya da kontrast oluşturan renklerle denemeler yapabilirsiniz.

Elbette fotoğraflarınızı evde basmanın en güzel yönlerinden biri, bir boyuttan başka bir boyuta kolayca geçebilmenizdir. Küçük, orta ve büyük çerçeveleri bir arada kullanmak, benzersiz tarzınızı sergilemek için başka bir yol daha sunar. Canon PIXMA MG7750, çeşitli standart fotoğraf çerçevesi boyutlarıyla uyumlu boyutlarda (A4, A5, 20x25 cm, 10x15 cm, 13x18 cm) baskılar sunar. Sergilediğiniz fotoğrafa farklı bir hava katmak için camsız bir çerçeveye mat kağıda basılmış fotoğraf koymayı deneyin.

© Danielle de Lange

İpucu 3: Galeri tasarlama

Galeriler, aile anılarınızı sergilerken dekorasyonunuzu güzelleştirmek için mükemmel bir yoldur. Fotoğraflarınızı basıp çerçevelerinizi seçtikten sonra, sıra işin en keyifli kısmına gelir: Bunları nasıl düzenleyeceğinize karar vermek.

Önce çerçevelerinizin hepsini yere koyun ve mükemmel düzeni bulana kadar yerlerini değiştirin. Daha sonra merkezde duracak fotoğrafı seçin (bu fotoğraf, duvarda göz hizasında durur) ve galerinizi bu fotoğraf etrafında tasarlamaya başlayın. Çerçeveler arasındaki mesafeyi aynı tutarak simetrik bir görüntü elde edebilirsiniz. Sonuçtan memnun kaldığınızda, çerçevelerinizi duvara teker teker asabilirsiniz.

© Danielle de Lange


İpucu 4: Daha yaratıcı olma

Fotoğraflarınızı sergilemek için her zaman çerçeve kullanmanız gerekmez. Aile anılarınızı sergilemenin bir başka yaratıcı yolu da mıknatıslı çıkartmalar kullanmaktır. Bastığınız fotoğrafların arkasına mıknatıslı yapışkan şeritler yapıştırarak kolayca mıknatıslı çıkartmalar oluşturabilirsiniz.

Bundan sonrasına siz karar vereceksiniz. Örneğin, fotoğraflarınızı günün her saati görmek için buzdolabınıza yapıştırabilir ya da manyetik astarlı kara tahta boyası kullanarak devasa bir mıknatıslı kara tahta oluşturabilirsiniz. Üzerine yazı yazabileceğiniz beyaz tahta şekilleri kullanarak alanınızı daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

© Danielle de Lange

İpucu 5: Çocuklarınızın eserlerini değerlendirin

Ebeveynler olarak çocuklarımızın yaptığı resimlere bayılırız. Ama çoğumuzun bu resimleri sergileyecek yeri kalmaz ve resim yığını büyüdükçe büyür. Çocuklarınızın resimlerinin fotoğraflarını çekerek resimlerin dijital versiyonlarını tutabilir ve resimlerin asıllarını kaldırabilirsiniz. Ayrıca orijinal resmin boyutunu değiştirebilir ve büyük resimleri küçülterek sergileyebilirsiniz. Bunun dışında, çocuğunuzun resimlerinin birkaç küçük fotoğrafını birbirine ekleyip bunları tek bir büyük çerçeveye koyarak kolaj halinde sergilemeyi deneyebilirsiniz. Alternatif olarak, farklı çerçevelerle bir galeri duvarı oluşturabilirsiniz (ipucu 2'ye bakın).

İyi eğlenceler! Duvara fotoğraf asarak duvarlarınıza karakter kazandırabileceğinizi ve sevdiklerinizle geçirdiğiniz unutulmaz anları her zaman hatırlayacağınızı unutmayın.

Danielle'in blogunda paylaştığı diğer ev tasarımı ipuçlarını okuyun.