A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Maçın heyecanını fotoğraf makinenizle yaşayın: Spor fotoğraflarınızı geliştirmek için 7 ipucu

Spor fotoğrafçılığı, birçok yaratıcı olanak sunmanın yanı sıra belki de daha önce hiç kullanmadığınız bazı fotoğraf makinesi modlarını ve özelliklerini denemek için de harika bir fırsat sunar.

Katıldığınız bir sonraki spor etkinliğinde göz alıcı aksiyon sekansları çekip hareketi dondurmaya ve oyunun atmosferini fotoğraflarınıza yansıtmaya ne dersiniz? İster kompakt ister Canon PowerShot SX70 HS gibi bir köprü fotoğraf makinesi isterseniz de Canon EOS 80D gibi bir DSLR kullanıyor olun, bu yedi ipucu maç sırasında fotoğraf makinenizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak.

A sweeping view of the entire stadium as pyrotechnics explode at the start of the 2015 Rugby World Cup final. Photo by Matt Lewis.

1. Farklı bir açı bulun

Spor etkinliklerinde birçok fotoğrafçı aynı açıdan çekim yapar. Bu yüzden fotoğraflarınızı onlardan ayıracak farklı yollar bulmayı deneyin. Yere yatarak alçak bir açıdan çekim yapmayı deneyebilirsiniz. Yüksek bir açıdan oyuncuların simetrik bir kompozisyonunu elde etmeyi de hedefleyebilirsiniz. Genellikle sahanın yan tarafından çekilen görüntüler, kalenin arkasından çekilen görüntülerden daha iyi sonuçlar verir.

Ayrıca, farklı odak uzaklıklarıyla denemeler yapmak da işinize yarayabilir. Değiştirilebilir lens seçeneğine sahip bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS II USM gibi bir telefoto zum lens ile aksiyonun içine girebilirsiniz. Bu lenslerdeki dahili görüntü sabitleme özelliği de fotoğraf makinesinin titremesinden kaynaklanan görüntü bozulmalarının önüne geçmenize yardımcı olur.

Players pictured running past the camera onto the field for the match between Ireland and Canada in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Richard Heathcote.

2. Sürekli çekim modunu kullanın

Çoğu zaman tek kare çekim yapıyor olsanız da, rugby veya futbol gibi aksiyon dolu spor müsabakalarında çekim yaparken en heyecanlı anları yakalamanızı sağlayacak en iyi fırsatlardan yararlanmak istersiniz. Bu yüzden spor fotoğrafçıları, seri veya sürekli çekim modunu tercih ederler.

Bu modları etkinleştirmek için fotoğraf makinenizde Sürücü Modları menüsüne gidin. Bazı fotoğraf makinelerinin üst kısmındaki kadranda doğrudan kontrol sunulur. Sizin makinenizde bu özellik yoksa fotoğraf makinenizin menü sisteminden sürücü modlarına ulaşabilirsiniz. Tek çekim modu, kadranın üzerinde tek bir dikdörtgen olarak; sürekli çekim modu ise birden fazla kare olarak gösterilir.

Birçok fotoğraf makinesi, seri çekim moduna alındığında herhangi bir noktadan saniyede 5 ila 12 kare çekebilir. Bu sayede çekimden sonra, çektiğiniz kareler arasında gezinip kalecinin etkileyici bir kurtarışı gibi anı en iyi şekilde yakalayan kareyi bulabilirsiniz.

Canon PowerShot SX70 HS, seri çekim modunda saniyede 10 kare çekebilir ve pratik değişken açılı LCD ekranı sayesinde de yatarken veya ayaktayken değişik pozisyonlarda rahatça çekim yapabilmenize imkan tanır. Bir diğer iyi seçenek de, saniyede 8 kare çekebilen Canon PowerShot G7 X Mark II modelidir. Bu modelde, ekrana dokunup odağınızı seçerek yüzleri ve nesneleri takip etmenize olanak tanıyan 31 alanlı otomatik odaklama sistemi bulunur.

İlgili Makaleler
An action-packed photoshoot with a pro

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Aksiyon fotoğrafçılığı: bir profesyonelden ipuçları

Bir dağ bisikleti ustasıyla gerçekleştirilen bu rehberli çekim sayesinde aksiyon sporu fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinin.

A snowboarder walks through the snow with his snowboard under his arm, away from the camera

DIŞ MEKAN

Kış tatili fotoğrafçılığı için ipuçları ve püf noktaları

Profesyonel spor fotoğrafçısı Richard Walch, mükemmel kış fotoğrafçılığı için fotoğraf makinesi seçiminden en iyi ayarlara kadar kendi uzman ipuçlarını paylaşıyor.

A Canadian player tackles an Irish player in a 2015 Rugby World Cup match. Photo by Richard Heathcote.

3. Otomatik Beyaz Dengesi Özelliğini Kullanın

Fotoğraf makinenizde bulunan Otomatik Beyaz Dengesi özelliği, doğru tonları ve renkleri yeniden üretmede oldukça başarılıdır. İster gündüz ister gece oynanan bir oyunun çekimini yapıyor olun en iyi yöntem, Otomatik Beyaz Dengesi (AWB) ayarını kullanarak fotoğraf makinenizin ışık değişimlerine göre otomatik olarak ayarlanmasını sağlamaktır. Otomatik Beyaz Dengesi (AWB) ayarını kullanmak aynı zamanda size kompozisyonunuza odaklanmak veya önemli anları beklemek için zaman kazandırır.

Otomatik Beyaz Dengesi özelliğini etkinleştirmek için genellikle fotoğraf makinelerinin arka kısmında veya dokunmatik ekranlı fotoğraf makinelerinin LCD ekranında bulunan WB düğmesini kullanabilirsiniz. Bu düğmeye basarak seçenekler arasında gezinebilirsiniz.

4. JPEG Formatta Çekim Yapın

Fotoğrafçılara genellikle RAW dosya formatında veya JPEG + RAW formatta çekim yapmaları önerilir ancak bu temel kural spor fotoğrafçılığında genellikle aranmaz. Seri çekim modunu kullanan birçok fotoğrafçı (özellikle foto muhabirler, spor ve vahşi yaşam fotoğrafçıları), fotoğraf makinesi RAW dosyalara kıyasla JPEG formatta saniye başına daha fazla kare yakalayacağından JPEG formatta çekim yapar.

Daha büyük boyutlu ve daha fazla veri tutan RAW dosyalar, bazı fotoğraf makinelerinde arabelleğin temizlenme süresini uzatır. JPEG dosyalar daha küçük boyutlu olduğundan fotoğraf makineniz bu dosyaları hafıza kartına daha hızlı yazar ve daha fazla anı yakalama şansı sunar. Fotoğraf makineniz varsayılan olarak JPEG formatta çekim yapmaya ayarlıdır. Bu ayarı değiştirmediyseniz herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Sürekli çekim modunda JPEG formatta çekim yaparken bile kısa aralıklarla seri çekim yapın; deklanşörü bir ila iki saniye basılı tutup bırakın. Düğmeye çok uzun basarsanız arabellek dolar ve çekim hızınızı yavaşlatır.

French fans in colourful makeup during the 2015 Rugby World Cup. Photo by Chris Lee.

5. Sadece oyunculara odaklanmayın

Bir maça gitmenin verdiği özel his, sadece oyunun doruk noktalarında yaşanan anlardan ibaret değildir.

Fotoğraf makinenizi izleyicilerin umut dolu yüzlerine ve yaratıcı kıyafetlerine çevirmeyi veya maç başlamadan hemen önce oyuncuların yüzünde oluşan endişeli ifadeye ya da birbirlerine doladıkları kollarına zum yapmayı deneyin.

Değiştirilebilir lens seçeneğine sahip bir fotoğraf makinesi kullanıyorsanız Canon EF-S 55-250 f/4-5.6 IS STM gibi bir lens, bu tür çekimler için iyi bir seçimdir. Bu modelde bulunan odak uzaklığı, hem sahanın daha büyük bir kısmını kadraja katmanıza hem de belirli oyunculara odaklanmanıza veya aksiyonu takip edebilmenize olanak sağlar.

6. Servo AF modunu veya nesne takibi özelliğini kullanın

Fotoğraf makinenizin AF modu genellikle varsayılan olarak Tek Çekim AF işlevine ayarlı şekilde gelir ve birçok fotoğrafçı bu ayarı değiştirmeme eğilimindedir. Ancak bir spor sahasında hareketli nesneleri fotoğraflarken bu ayarı, Servo AF moduna getirmeniz gerekir.

Genellikle fotoğraf makinenizin arka kısmında AF modunu doğrudan değiştirmeye yarayan bir kontrol bulunur. Bu kontrol, fiziksel bir düğme veya dokunmatik ekranınızdaki bir seçenek de olabilir.

Aynı zamanda sürekli otomatik odaklama olarak da bilinen Servo AF, siz deklanşör düğmesine yarım bastığınız sürece belirlediğiniz AF noktasına odaklanmaya devam eder. Spor fotoğrafçılığı için oldukça kullanışlı olan bu özellik sayesinde aksiyonun gerçekleşeceğini tahmin ettiğiniz noktalara (golün gelebileceği yerler gibi) odaklanabilir ve bu heyecan verici anın gerçekleşmesini bekleyebilirsiniz.

AF İzleme modu ise bunu bir adım ileri taşır. İzleme modundayken odağı nesnenizin üzerinde kilitlemek için LCD üzerinden (fotoğraf makinenizde dokunmatik ekran varsa) sadece AF noktasına dokunun veya deklanşöre yarım basın; böylece belirlediğiniz AF noktanız, nesneniz kadrajda gezinirken onu takip eder. Bu özellik, kalabalık bir sahada aksiyonu kaçırmamak için idealdir.

Bir DSLR'ınız veya aynasız fotoğraf makineniz varsa Canon Fotoğraf Rehberi uygulamasını kullanarak fotoğraf makinenizin işlevleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Players pictured on the point of a tackle in a match between England and Australia in the 2015 Rugby World Cup. Photo by Steve Bardens.

7. Yüksek enstantane hızlarıyla hareketi dondurun

Her spor fotoğrafçısının hedefi, hareketi dramatik anlarda dondurmaktır; bunu başarabilmenin tek yolu da yüksek enstantane hızlarında çekim yapmaktır. İdeal olarak yaklaşık 1/1000 sn. değerlerinde ama kesinlikle 1/500 sn. altına düşmeden çekim yapmalısınız.

Bu enstantane hızlarını elde etmek için mod kadranınızdaki pozlama modunu Enstantane Önceliği (Tv) ayarına getirin. Böylece istediğiniz enstantane hızı ayarını belirleyerek fotoğraf makinesinin, diyafram açıklığını ve ISO değerini bu hızı elde edebileceğiniz şekilde ayarlamasını sağlarsınız.

Yazan: Jeff Meyer

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön