See the difference with a specialist action lens

Uzman düzeyindeki aksiyon lensiyle farkı görün

Aksiyon fotoğrafçıları, fotoğraflarına bakan kişilerin kendilerini saha kenarında, safari aracının içinde ya da uçan bir yırtıcı kuşun hemen yanında hissetmelerini sağlayacak görüntüler yakalamak ister.

Bunun popüler bir yolu nesneyi yakın plana alıp ayrıntıları öne çıkararak kareyi aksiyonla doldurmaktır. Bazı durumlarda, kendinizi aksiyonun sadece birkaç metre uzağında buluverirsiniz. Ancak genellikle bariyerler ya da çitler sizi engellediğinden uzaktan çekim yapabilirsiniz. Bu gibi durumlarda en iyisi aksiyonun tam ortasına odaklanabilen fotoğraflar yakalamak için uzun netleme mesafesine sahip lensler kullanmaktır.

Netleme mesafesi, mm cinsinden hesaplanır ve sayı ne kadar büyükse fotoğraf makinesi sensörünüzün büyütme oranı da o kadar yüksek olur. Genel olarak, 85 mm üzeri netleme mesafeli lenslere telefoto lens adı verilir ancak yakın plan aksiyon çekimleri yapmak için EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM veya EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM gibi 200 mm veya üzeri netleme mesafesine sahip bir lense ihtiyacınız olur. Bu telefoto zum lensleri, çeşitli netleme mesafeleri sunar ve çekim konumunuza mesafesi değişen aksiyonların çekimleri için popüler seçeneklerdir.

Birkaç örneğe bakalım:

Bu fotoğraflar, yaygın kullanılan bir EOS fotoğraf makinesiyle su kenarında, aynı konumdan çekildi. İlk fotoğrafta genel çekime yönelik standart uzunlukta bir lens olan 18-55 mm lens kullanıldı. Fotoğrafta çevredeki deniz manzarası çok fazla göründüğü ve nesne, kare içinde çok küçük kaldığı için aksiyonla bağ kuramıyorsunuz. Ancak ikinci çekimde 55-250 mm lens kullanılarak aksiyona odaklanılmış ve uçurtma sörfçüsü karenin merkezine alınmış. Bu fotoğrafta sörfçünün dönüş yaptığı sırasında sıçrattığı su damlaları ve sörfçünün yüzü gibi küçük ayrıntılara odaklanılmış. Bu yakın plan çekim sayesinde aksiyon, tüm kareyi doldurmuş ve böylece arka plandaki dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kaldırılmış, bu da fotoğrafa bakan kişiye bu sahnenin bir parçası olduğu hissini aktarmış.

İlgili Makaleler
Taking your camera to the match: 7 tips for improving your sports photos

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Maçın heyecanını fotoğraf makinenizle yaşayın: Spor fotoğraflarınızı geliştirmek için 7 ipucu

Spor fotoğrafçılığı, birçok yaratıcı olanak sunmanın yanı sıra belki de daha önce hiç kullanmadığınız bazı fotoğraf makinesi modlarını ve özelliklerini denemek için de harika bir fırsat sunar.

Zoom in and capture fast action

AKSİYON FOTOĞRAFÇILIĞI

Zumlayın ve hızlı aksiyonu yakalayın

Aksiyonun fotoğrafını çekmek, saliselik anları yakalayabilmekle ilgilidir. Ancak hazırlıklı olursanız çok da hızlı hareket etmenize gerek kalmaz.

Learn to use panning for better action photos

TEMEL FOTOĞRAFÇILIK BİLGİLERİ

Daha iyi aksiyon fotoğrafları için kaydırma tekniğini kullanmayı öğrenin.

Amacınız ne olursa olsun kaydırma tekniğini bilmek daima işinize yarar. Mükemmel çekimler yapmak için fotoğraf makinenizi nasıl kontrol edeceğinizi öğrenin.

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

Tüm İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön