child holding autumn leaf

Sonbahar ışığından faydalanmak

Sonbaharın renklerine geçiş, fotoğraf makinenizle yürüyüşe çıkmak için en uygun zamanın geldiğini gösteriyor. Güneşin daha alçaktan yükselmesi, ışığın genelde sıcak ve yumuşak olması anlamına gelir; bu da gün içinde fotoğraf çekmek için ideal koşulu sağlar. Soğuk geceler ise sabah sis olması ihtimalini artırır. Bu nedenle güneş araya girmeden önce dışarı çıkın ve puslu şehrin veya kırsal kesimin fotoğraflarını ve filmlerini çekin.

Zumlama

Sonbahar başlangıcında ortaya çıkan ışıklarda portre fotoğrafı çekmek istiyorsanız yapmanız gereken nesnenizi en iyi şekilde yakalamaktır. Nesnenize zumlarsanız ve hatta gerekirse ondan biraz uzaklaşırsanız sonuçlar çok daha hoş olur. Daha uzun zum ayarı, yüz hatlarını düzleştirerek daha memnun edici sonuçlar sunar.

Portrelere özel lensler

Portre fotoğrafları, daha uzun lens kullandığınız zaman en iyi sonucu verir. Standart kit lensiniz olsa bile, en uzun ayara zumlamayı deneyin ve ardından nesnenizden uzaklaşın. Bu sayede en hoş sonuçları elde edeceksiniz.

Daha uzun bir telefoto zum lensiniz varsa nesne ile arka plan arasındaki mesafeyi azaltmak için zumu çevirmeyi deneyin. Sıkıştırma efektinden en iyi şekilde faydalanmak için nesnenizden biraz uzaklaşmanız gerekebilir.

Güçlü bir arka ışık veya yan ışık ile lensinizin ön kısmının çok temiz olması önem taşır. Parmak izleri ve kir, fotoğrafları yumuşatarak parlama ihtimalini artırır ve garip ışık lekeleri oluşturabilir. Parlaklığı olabildiğince azaltmak için lens siperliği kullanmak iyi bir fikirdir.

Portre modu

Fotoğraf makinesinin Mod Kadranını Sahne modlarına geçirin ve Portre modunu seçin. Bu basit işlem, daha sığ alan derinliği ve net cilt tonları sunmak için fotoğraf makinesi ayarlarınızın daha iyi optimize edilmesini sağlar. Anlık yüz ifadesini yakalamaya çalışırken art arda birkaç fotoğraf çekmeye hazır olun.

Tek bir yüz seçme

Fotoğraf makinesinin Yüz Algılama sistemi, fotoğraflarınızda bulunan birden fazla yüzü algılar. Seçtiğiniz portre nesnesi bir grup insanla birlikte kalabalık bir ortamdaysa asıl takip edilecek yüz olarak nesnenizin yüzünü seçtiğinizden emin olun. Seçim işleminden sonra fotoğraf makinesi, siz karenin kompozisyonunu yeniden oluştururken nesnenizi takip eder ve nesnenize odaklanılmasını ve onun doğru şekilde pozlanmasını sağlar.

Nesnenizin gözlerine odaklanma

Fotoğraf makinesini Tv, Av, P, M gibi yaratıcı alan moduna ayarladığınızda, fotoğraf makinenizin sunduğu tüm ayarlara erişiminiz olur. Tek bir AF noktası seçin ve bunu ya en ideal yere taşıyın ya da nesnenizin gözüne odaklanın. Ardından sahnenin kompozisyonunu yeniden oluşturun. Odak noktanız söz konusu olduğunda oldukça seçici olmak, nesnenizin gözlerini net bir şekilde çekmenizi sağlar. Bu da, herhangi bir portre fotoğrafı için ciddi önem taşır.

Bir USM odak motoruyla bir Canon lensi kullandığınızda, otomatik odaklama tamamlandıktan sonra odağı manuel olarak ayarlayabilirsiniz. Nesnenize daha iyi odaklanmak için lensinizdeki odak halkasını döndürmeniz yeterlidir. EOS M serisi fotoğraf makinesine sahipseniz ve EF-M lensleri kullanıyorsanız fotoğraf makinesinde bulunan AF+MF işleviyle benzer sonuçlar elde edebilirsiniz.

Gölgede çekim yapın

Sonbaharda akşam güneşinin ışığı, oldukça güçlü gelerek portre nesnenizin rahatsız olmasına neden olabilir. Aynı zamanda fotoğraflarınızda daha sert kontrast ve derin gölgeler oluşturabilir. Nesneniz gözlerini kısmak zorunda kalmayacağından ağaç altı veya binanın gölgesi gibi gölgeli alanları tercih ederek çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ek olarak, nesnenizin arkasındaki parlak arka plan, fotoğrafınızdaki dramatik efekte katkı sağlar.

Sonbahar ışığından faydalanmak

Mevsim değişimi, sonbaharın ilk günleri sona ererken özel bir ışık kalitesi sağlar. Güneşin gökyüzündeki daha alçak konumu sayesinde sonbaharda akşam güneşinin ışıkları yumuşak ve sıcak tonlardadır; yani portre fotoğrafları çekmek için idealdir. İnsanları çekerken veya portre çekimi yaparken nesnenizi, güneş arkasında kalacak şekilde yerleştirerek ışıktan en iyi şekilde yararlanın ve ardından dahili flaşı açarak nesnenizin yüzüne biraz daha ışık verin. Fotoğraf makinesi her şeyi halleder; yapmanız gereken, nesnenin genellikle dört metreden fazla olmayacak şekilde, fotoğraf makinesine yakın olmasıdır.

Sıcak ışığı geri yansıtma

Alternatif olarak nesnenizi, sıcak ışık diğer taraftan aydınlatacak şekilde de konumlandırabilirsiniz. Bir parça kağıdı ışık kaynağının karşısında tutmayı deneyerek nesnenin yüzünün gölgeli tarafına ışığı geri yansıtabilirsiniz. Kağıt, A3 fotoğraf kağıdından restoran menüsüne kadar her şey olabilir. Yalnızca beyaz veya nötr renkte olmasına dikkat etmeniz yeterli.

Arkadan aydınlatmalı fotoğraflar için kısmi ölçüm

Güneş, nesnenizin arkasındayken fotoğraf çekmeye çalıştığınızda nesnenizin yüzünün beklenenden daha karanlık olduğunu fark edersiniz. Ölçüm modunu Kısmi ölçüme geçirin ve nesnenin yüzünü karenin merkezine yerleştirin. Kısmi ölçüm, karenin merkezi etrafındaki küçük daireden ölçüm yapar. Parlaklığı ölçtükten sonra fotoğrafın kompozisyonunu yeniden oluşturmadan önce pozlamayı sabitlemek için * düğmesine basın.

Bulutlu, düz ışıklı günlerde çekim yapma

Sonbaharın başlangıcında bazen hava bulutlu olur; bu da düz gölgeler ve daha az ışık anlamına gelir. Bu ışık bazen portre çekimleri için ideal olsa da, çoğunlukla biraz yardım gerektirir. Speedlite flaş kullanın ve flaşın zumunu ışık dar bir huzme oluşturacak şekilde ayarlayın. Ardından ışık huzmesini nesnenize doğrultarak nesnenizin yüzüne ekstra derinlik ve hat kazandırın. Hatta harici bir flaş kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Otomatik E-TTL flaş kullanarak pozlamanın olabildiğince güzel görünmesini sağlayabilirsiniz.

İç mekan portre ipuçları

Sonbaharın başlarında hava bazen öngörülemez olur ve iç mekanda çekim yapmanız gerekebilir. Bir pencere bulun ve beyaz bir tül veya benzer bir malzemeyi difüzör olarak kullanın. Portre nesnenizi, pencereden gelen ışık nesnenizin yüzünün bir tarafına vuracak şekilde yerleştirin ve pencereden dışarı bakmak üzere kafasını hafifçe çevirmesini isteyin. Yumuşak ışık, nesnenizin yüzünü eşit şekilde aydınlatacaktır. Fotoğraf makinenizin flaşını kapatın ve en iyi sonuçları elde etmek için fotoğraf makinesini sabit tutun.

AF noktanızı seçin

İster portre, manzara isterseniz de şehir manzaraları çekin; fotoğraf makinenizin nereye odaklanacağı konusunda kontrolü elden bırakmamalısınız. Çok noktalı AF kullanmak birçok nesnede işe yarar; ancak son derece belirli olmak ve nesnenizin gözüne net bir şekilde odaklanmak istiyorsanız tek bir nokta çok daha güvenilir olur. Fotoğraf makinenizde Ayarlar moduna gidin ve kullanabileceğiniz farklı odak noktalarıyla denemeler yapın.

Renkleri doygun hale getirin

Sonbahar başlangıcında cesur, göz alıcı görüntüler yakalamak için fotoğraf makinenizi güçlü, doygun renkler sunacak şekilde ayarlayın. Sonbahar renkleriyle dolu manzaraların sarı, kırmızı ve altın rengi tonları, yeşil tonlara kıyasla daha yansıtıcıdır. Bu nedenle fotoğraf makinesi pozlama telafisini -1/3 veya -2/3 kademeye kadar düşük pozlanacak şekilde ayarlayarak daha güçlü, doygun renkler elde edebilirsiniz. Aynı zamanda varsa fotoğraf makinenizin "Renklerim" özelliğini deneyebilirsiniz. Güçlü, doygun renkler için Canlı özelliğini seçin.

RAW formatında fotoğraflar çekme

RAW formatındaki fotoğraflar (JPEG'nin tam tersine) çekim sonrası görüntülerinizi bilgisayarda işlerken en fazla esnekliği sunar. RAW formatında çekim yapmak istiyorsanız bellek kartlarınızda yeteri kadar alan olduğundan emin olun. RAW görüntüler bazı fotoğraf makinelerinde veya daha yaygın olarak bilgisayarda işlenebilir. Canon, RAW görüntülerin işlenmesi için EOS fotoğraf makineleriyle birlikte Digital Photo Professional yazılımını sunar. Fotoğraflarınızda daha samimi bir his oluşturmak için RAW ile beyaz dengesini değiştirebilirsiniz. Ayrıca, Canon web sitesinden indirilebilen Sonbahar Tonları gibi farklı Fotoğraf Stilleri ile denemeler yapabilirsiniz.

Video çekme

Sonbaharın başlangıcında film çekmek; canlı, renkli sahneler ile daha sönük, düşük kontrastlı sahneler arasındaki kontrastı göstermek için bir fırsattır. Yerel parklar ve kırsal kesimler canlı renkler için en ideal yerlerdir. Çekiminizde arkadaşlarınız, aileniz veya başka insanlar varsa filminizin yıldızlarının uygun, canlı renkli giysiler giydiklerinden de emin olun.

Yaprakların sonbahar gölgelerinde parladığı manzara renkleri, videonuza uygun sahneyi yaratmanın muhteşem bir yoludur. Yaprakların ağaçlardan düştüğü birkaç klip çekin; hatta bir avuç yaprak toplayarak onları havaya da atabilirsiniz. Nesnenizin önüne düşen birkaç yaprak ilgi çekici bir çekim elde etmenizi sağlar. Birçok LEGRIA modelinde, bunun gibi muhteşem çekimler yapabilen Ağır Çekim modu bulunur. Aynı zamanda kurumuş yapraklar üzerinde çıtırdayan ayak seslerini de kaydetmeyi deneyin. Sonbahar zamanının sesi tam da budur.

Son olarak, en önemli adım filmi düzenlemek ve sonbahar kışa dönmeden önce paylaşmaktır.

Fotoğraflarınızı en güzel haliyle sunma

Sıcak tonlu fotoğraflar basarken en uygun kağıdı seçmek önemlidir. Çok parlak olan popüler Canon Pro Platinum Fotoğraf Kağıdı, son derece ayrıntılı ve canlı sonuçlar sunar ancak dilerseniz daha yumuşak bir kağıt da seçebilirsiniz. Buna harika bir örnek olarak saten yüzeye ve daha yumuşak bir yüzey için azaltılmış parlaklığa sahip Canon Plus Semi-gloss Fotoğraf Kağıdı gösterilebilir.

Canon'un My Image Garden yazılımı; kağıt türü, boyut ve çerçeve gibi baskı ayarlarını kolay gezinebileceğiniz tek bir ekranda bir araya getirir. Dahası; takvime resim ekleyebilir, bunları etkinliğe göre düzenleyebilir veya kolaj ya da diğer yaratıcı baskı yöntemleri oluşturabilirsiniz.

Canon, PIXMA yazıcınız için fotoğrafçılık stilinize uyan karakteristik özelliklere sahip, mattan yarı parlak ve çok parlağa kadar uzanan geniş bir kağıt yelpazesi sunar.