H1 header

Hızlı hareket eden nesneleri daha net çekin

Şehirdeki nehir sörfçüleri, snowboard yapanlar veya koşucular gibi nesnelerin muhteşem aksiyon çekimlerini yapmak, önceden düşünmeyi gerektirir. Öncelikle ne yakalamak istediğinizi, nesnenizin ne kadar hızlı hareket ettiğini, kurulumunuzu ve çekiminizi nereden yapacağınızı düşünmeniz gerekir.

Çok sayıda çekim yapın ve gözlerinizi aksiyondan ayırmayın

Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz istediğiniz görüntüyü elde etme ihtimaliniz o kadar artar. Gözlerinizi aksiyondan ayırmayın ve çektiğiniz her bir görüntüyü kontrol etmekten kaçının çünkü bu, lensinizin önünde olan biteni kaçırmanıza neden olur. Aksiyonun en yüksek anında tek bir çekim yapmak yerine seri çekim yapın. Çoğu DSLR, aynasız ve gelişmiş kompakt fotoğraf makinesi ve birçok akıllı telefonda seri veya sürekli çekim modu bulunmaktadır. Bu mod yarışlar, hızlı spor çekimleri, dansçılar veya sörfçüler için idealdir.

Nesnenizin bir sonraki hareketini tahmin edin ve sürekli odaklama kullanın

İster Londra maratonunu ister Münih'teki sörfçüleri ya da arkadaşınızın beşe beş futbol maçını fotoğraflıyor olun, nesnenize hareket edecek bir alan bırakın ve bir sonraki adımını tahmin edin. Mümkünse fotoğraf makinenizi Canon fotoğraf makinelerinde AI SERVO veya SERVO AF olarak bilinen sürekli odak moduna ayarlayın. Bu sayede makine otomatik olarak ayarlanır ve nesneniz size yaklaştıkça onu daha net görüntüler. Tüm Canon DSLR, aynasız ve gelişmiş kompakt fotoğraf makinelerinde bu işlev bulunur.

Dondurmak ya da dondurmamak...

Hareketi yakalamak; aksiyonu dondurmak ya da uzun enstantane hızı kullanarak bulanık aksiyonu yansıtmaya çalışmakla ilgilidir. Çoğu zaman sahnenin net bir görüntüsünü elde etmek istersiniz. Bunu yapmak için yüksek enstantane hızını seçin. Bu enstantane hızının ne kadar yüksek olacağı, nesnenizin ne kadar hızlı hareket ettiğine bağlıdır. Saniyenin 1/4000'i kadar bir hız, arabanın ve tekerleklerinin hareketini dondurmak için yeterlidir. 1/250'i kadar bir hız ise bir koşucu için yeterlidir. Ayrıca fotoğraf makinenizi hareket ettirerek nesneyi takip etme anlamına gelen kaydırma özelliğini de deneyebilirsiniz. Bu, arka planı bulanıklaştırır ve nesnenizin net görünmesini sağlar.

Zum yaparak etkiyi artırın

Aksiyon çekimi yaparken olan biteni yakalamak için zum yapmayı deneyin. İnsanları çekiyorsanız ekstra etki vermek için yüzlerine odaklanmayı deneyin. Kendilerini aksiyona kaptırmış haldeyken veya galibiyet golünü atarken nesnelerinizin yüz ifadelerini yansıtmaya çalışın.

Daha fazla ışık yakalamak için ISO ayarını yükseltin

Yeteri kadar ışık yoksa ISO'yu 400, 800 veya üzerine yükseltin. Sonuçlar sizi hala memnun etmiyorsa manuel moda geçin ve diyafram açıklığının kontrolünü ele alın. Ardından olabildiğince fazla ışık almak için f/4 veya f/2,8'i seçin. Bu sayede daha yüksek bir enstantane hızı kullanarak çekim yapabilir ve daha net görüntüler elde edebilirsiniz.