2 young men dressed in black leap around on a rooftop between Turkish domes with stone lanterns on top

AKSİYON FOTOĞRAFÇILIĞI

Samo Vidic ile göz alıcı parkur hareketlerini yakalama

Samo Vidic
Samo Vidic

Professional sports photographer


Samo Vidic neredeyse 20 yıldır profesyonel olarak spor fotoğrafçılığı yapıyor. Bir Canon Elçisi olarak dergiler ve gazeteler için büyük spor etkinliklerinde çalışmasının yanı sıra en ünlü spor yıldızlarının portrelerini çekiyor ve büyük markaların reklam kampanyalarında rol alıyor. Red Bull için 2005 yılından beri spor fotoğrafçılığı yapıyor.

Samo yakın zamanda İstanbul, Türkiye'deki parkur grubu Storror'u fotoğraflayarak atletlerin farklı yüksekliklerden atlamalarının, zıplamalarının ve koşarak geçmelerinin yer aldığı olağanüstü kareler yakaladı. Biz de ona zorlu serbest koşu ve diğer yüksek tempolu şehir sporlarıyla ilgili çekimler yapmak isteyen fotoğrafçılara ne gibi tavsiyeler verebileceğini sorduk.

En iyi manzaraları kapsama alın

"Özellikle parkur gibi hızlı ve öngörülemez sporlarda çekime hazırlanmak çok önemlidir," diyor Samo. "Bu çok bariz gibi görünebilir ama yola çıkmadan önce doğru lensler, dolu piller ve yedek hafıza kartları gibi tüm temel ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmalısınız." 

Samo, çekim gününde yapacaklarınızı planlamanın önemli olduğunu söylüyor. "Canon EOS-1D X Mark II makinemi çantamdan çıkarmadan önce atletlerle konuşuyorum ve etrafı ayrıntılı olarak inceliyorum. Bu sayede mükemmel fotoğrafı yakalamak için en iyi noktaların nerede olduğunu biliyorum," diyor. 

Doğru lensleri seçmek de çok önemli. "En sağlam ve çok yönlü lensler ile çekim yapmak önemli. Çünkü fotoğraf makinesi ekipmanı yolda birkaç darbe alabilir," diye açıklıyor Samo.

"Tüm ışık ayarlarında, farklı açılardan ve perspektiflerden fotoğraf çekin."

Hızlı çekim yapın ve ayrıntılar için gözünüzü dört açın

"Yüksek tempolu şehir sporlarıyla ilgili çekim yaparken sağlam ve çok yönlü bir deneyim için Canon EF 16-35mm f/2.8L III USM gibi geniş açılı bir lens kullanmanızı öneririm. Uzak mesafeden çekim yaparken ise atleti arka plandan izole ederek ayrıntılara odaklanabildiği için Canon EF 70-200mm f/2.8L IS II USM oldukça iyi bir seçim."
Parkur atletleri sürekli hareket halinde olduğu için fotoğraflarını çekmek de zor bir iş. En iyi sonuçlar için Samo pozlama ayarlarınızın kontrolünü elinize almanızı öneriyor.

İlgili makaleler
Action photography: tips from a pro

SPOR FOTOĞRAFÇILIĞI

Aksiyon fotoğrafçılığı: bir profesyonelden ipuçları

Bir dağ bisikletiyle gerçekleştirilen bu rehberli çekim sayesinde aksiyon sporu fotoğrafçılığı hakkında bilgi edinin.

5 top tips for shooting action

AKSİYON FOTOĞRAFÇILIĞI

Aksiyon çekimleri için 5 önemli ipucu

Profesyonel fotoğrafçı Tom Bing'in ipuçlarından yararlanarak günlük maceralarda nasıl daha yaratıcı aksiyon çekimleri yapabileceğinizi keşfedin.

Get to grips with shutter speed

ENSTANTANE HIZI

Enstantane hızının inceliklerini öğrenin

Bu 5 temel ipucu, hareketli nesnelerin çekimini yapmak ve aksiyon fotoğrafçılığınızı geliştirmek için enstantane hızında uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır.

4 men running up a crane on to shipping containers

"Tüm aksiyonu yakalamak için mümkün olan en yüksek enstantane hızını kullanmanızı tavsiye ederim," diyor. "Gereken en düşük hız 1/1000 saniye veya üstü olmalı. Otomatik odaklamayı AI Servo moduna alın ve mümkün olan en yüksek kare hızını kullanın."

Spor fotoğrafçılığına yeni başlıyorsanız Samo'ya göre fotoğraf makinesi tercihiniz Canon'un en yeni aynasız fotoğraf makinesi olan Canon EOS M50 olabilir. "Hafif bir makine, saniyede 10 kare hızla çekim yapabiliyor, zengin 4K kalitesinde video çekebiliyor ve görüntüleri sorunsuz şekilde buluta veya akıllı telefona aktarabiliyor," diyor.

Tekniğinizi pratik edin

İster parkur ister başka bir şehir sporunda çekim yapmak konusunda kendinizi geliştirmek isteyin Samo'nun tavsiyesi değişmiyor. Tavsiyesi de mümkün olduğunca çok pratik yapmanız. "Tüm ışık ayarlarında, farklı açılardan ve perspektiflerden fotoğraf çekin," şeklinde de öğütlüyor.

A casually-dressed young athlete seen from below in mid-jump

"Bölgenizdeki spor kulübüne uğrayın. Bu şekilde fotoğrafçılık yeteneklerinizi geliştirebilir, fotoğraf makinenizin ayarlarını anlayabilir ve yapabileceklerinizi fark edebilirsiniz. Başarıya bir gecede ulaşılmıyor. O yüzden pratik yapmanız çok önemli. Rutininizi bozun, yeni şeyler deneyin ve farklı bir şeyler yapın."
Canon Elçisi Samo Vidic'in daha fazla çalışmasını görmek isterseniz web sitesini ziyaret edin ve burada yer alan engelli atletlerle ilgili projesine göz atın.

Yazan: David Clark
Fotoğrafçılık yazarı ve gazeteci

Canon'un 4K serisinin gücünü ve çok yönlülüğünü keşfedin

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön