city skyline over water

Şehir fotoğrafları çekme

Şehirler doğaları gereği yoğun yerlerdir ancak gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde temponun yavaşladığı zamanlar vardır. Günün bu saatleri için düşük ışık fotoğrafçılığında uzman olmanız gerekir. Bu da yavaş enstantane hızları, yüksek ISO ayarları ve fotoğraf makinesini sarsıntısız tutma teknikleri demektir.

Düşük ışıkta fotoğraflar çekerken hatırlanması gereken ilk şey, tam otomatik ayarlarınızın flaşı kullanmasını engellemektir. Bunu Flaş Kapalı modunu ve/veya Tripodsuz Gece Çekimi modunu kullanarak yapabilirsiniz.

  • Flaş Kapalı modu – Fotoğraf makinesinin mod kadranını Flaş Kapalı moduna çevirin. Bu durumda fotoğraf makineniz flaşsız fotoğraf çekmek için özelliklerini farklı bir şekilde kullanmak zorunda kalır. Bunu da ışığa karşı duyarlılığını (ISO hızı) artırarak, enstantane hızını azaltarak ve lensin diyaframını açarak yapar.

Fotoğraf makinesinin sallanması sonucunda ortaya çıkan istenmeyen bulanıklıktan kaçınma

Çok düşük ışık koşullarında veya gece fotoğraf çekerken fotoğraf makinenizi hareket ettirmekten kaçınmanız gerekir. Fotoğraf makinesinin sarsılması, istenmeyen bir bulanıklık yaratarak çekiminizi bozabilir. Bu nedenle fotoğraf makinenizi bir zeminin, sert bir masanın veya bir tırabzanın üzerine koyun. Fotoğraf makinenizi bir binanın duvarına sıkı bir şekilde bastırmanız bile onun elinizde tuttuğunuz zamana göre daha sabit durmasını sağlar. Görüntü Sabitleyici lensler de bu durumda faydalıdır.

  • İpucu: Flaş Kapalı modu, flaşlı fotoğraf çekimine izin verilmeyen veya flaşın ortamı bozacağı şehir müzelerinde ve diğer alanlarda fotoğraf çekmek için de seçilmesi gereken bir moddur.

Tripodsuz Gece Çekimi modu

Bu faydalı mod, hızlı bir şekilde dört fotoğraftan oluşan bir seri çeker ve ardından sonuçları fotoğraf makinesi sarsıntısı en az olacak şekilde optimize edilmiş tek bir karede birleştirir. Pek çok şehirde tripod kullanımı konusunda kısıtlamalar olduğu için Tripodsuz Gece Çekimi modu, gece şehirde net çekimler yapmanızı sağlayacak yöntem olabilir.

Küçük ve hızlı diyaframlı bir sabit lens alın

Canon EF 50mm f/1.8 STM gibi geniş diyaframlı bir sabit lensi her zaman yanınızda bulundurmanız iyi olur ve bu lens düşük ışıkta çekim için çok uygundur. Bu küçük ve hafif göze çarpmayan lens, net bir görüntü kalitesi sunar. Sabit lenslerin geniş diyafram açıklığı ayarları, alan derinliği üzerinde olağanüstü kontrol sunar. Bu lenslerden en iyi şekilde faydalanmak için Diyafram önceliği modunu (Av) kullanın ve sığdan derine kadar alan derinliğini kontrol edin veya hareketin nasıl çekileceğini kontrol etmek için Enstantane önceliği modunu (Tv) kullanın. Bu tür bir lens kullanmanın bir başka faydası da zum yapmak yerine nesneye yaklaşmanızın gerekmesidir, yani genellikle çekim yapacak daha ilginç açılar bulabilirsiniz. Şehir çekimleri veya daha genel çekimler için Canon EF 24mm f/2.8 IS USM veya Canon EF 35mm f/2 IS USM modellerine bir göz atın.

Her zaman çekim yapmaya hazır olun

Çekim yapmak için fotoğraf makinenizi her zaman hazır bulundurun. Böylelikle şehirde yürürken çevrenizdeki ışığın nasıl değiştiğinin farkında olmanız gerecektir. Hava kararırsa ISO'yu artırmayı veya diyaframı açmayı deneyin. Hava daha parlak hale gelirse ISO'yu düşürün veya diyaframı kapatın. Böylece çekmek istediğiniz olağanüstü bir manzarayla karşılaşmanız durumunda fotoğraf makinesi ayarlarınız ideale yaklaşmış durumda olur.

  • İpucu: Bir şehirde yüksek binalar varsa binaların arasındaki ışığın konumunu kontrol edin ve mevcut ışığın görüntünüzü nasıl iyileştirebileceğini düşünün. Ayrıca aynı yere günün daha iyi bir zamanında ışık istediğiniz gibi olduğunda geri dönmeyi de düşünebilirsiniz.

Siyah beyaz çekimi ve filtreleri kullanma

Fotoğraf makinesinde siyah ve beyaz görüntüler yaratmak için Siyah Beyaz Resim Stilini kullanın. Siyah ve beyaz çekim tamamen gölgelerle ve ışıkla ilgili olduğu için Siyah Beyaz modun kullanılması kontrast oyunlarını daha iyi görmenize yardımcı olur. LCD'niz resimleri siyah ve beyaz renkte gösterir ancak RAW formatında çekim yaparsanız bilgisayarınızdaki çekim sonrası işleme sırasında renkli görüntüye dönüş yapabilirsiniz.

Genellikle Siyah Beyaz Resim Stilinin kontrast ayarını artırmak ve parlak güneşte bir sarı filtre efekti katmak, görüntülerinize daha da etkileyici bir kontrast katar.

Bunları biliyor muydunuz? Gölgeler günün sonunda gün ortasına göre daha uzun olur ve en keskin gölge kenarları açık, bulutsuz günlerde görülür.

Hızlı çekim efektlerinden en iyi şekilde faydalanma

Bir şehri yalnızca kısa bir süre için ziyaret ediyorsanız bile hızlı çekim, yaşamın hızını iletmek için çok iyi bir yoldur. Bazı EOS fotoğraf makinelerinde fotoğraf makinesinin her birkaç saniyede bir hareketsiz bir fotoğraf çekmesi için ayarlayabileceğiniz dahili bir aralık ayarlayıcısı bulunur.

Fotoğraf makinesi için sabit bir tripod kullandığınızdan emin olun. Bir şehrin gün doğumundan gün batımına kadar ilginç bir portresini oluşturmak için yüksek katlarda bulunan bir otel odasından şehrin bir caddesini çekmeyi deneyebilirsiniz.

Hızlı çekimde yeterince fotoğraf çekebilmek için aralık ne kadar kısa olursa hızlı çekim modunun da o kadar uzun süre çalışacağını unutmayın. Yalnızca birkaç saat boyunca hareketsiz görüntüler çekecekseniz gerekirse düzenleme sırasında filmi her zaman hızlandırabileceğiniz için daha kısa aralıklar kullanarak çekim yapmak daha iyi olur.

Değişen odak noktası

İnsan kalabalığının olduğu büyük şehirlerde uzaktaki nesnelere odaklanmak zor olabilir. Fotoğraf makineniz genellikle uzak nesnelerle aranızda kalan yakın nesneleri bulur ve bunlara odaklanır. Kalabalık yerlerde çekeceğiniz yere daha da zum yapmak isteyebilirsiniz.

Küçük ayrıntılar güçlü görüntüler oluşturur

Bir şehrin fotoğrafını çekmek, genellikle onu benzersiz kılan küçük ayrıntılarla ilgilidir. Bir şehrin çarşılarını gezmek ve satılan şeylerin (ve bunları satan kişilerin) fotoğrafını çekmek iyi olabilir.

Yaşadığınız yerdekine göre farklı olan şeyleri çekmenin yanı sıra belirli bir şehrin simgesi haline gelmiş şeyleri de (örneğin Seville'in portakalları, Paris'in bagetleri veya Berlin'deki bratwurst gibi) çekebilirsiniz.

  • İpucu: Küçük öğeler için makro veya yakın çekim modunu seçmek üzere odaklanma düğmesini kullanın (bu, üzerinde çiçek veya MF sembolü olan düğmedir) ve sonra nesneye kareyi dolduracak kadar yaklaştığınızdan emin olun.

Smart Auto modunda fotoğraf makinesinin otomatik olarak Makro moduna geçmesi gerekir. Fotoğraf makinesini birkaç saniye boyunca hareketsiz tuttuğunuzda ekranınızın sağ üst tarafındaki simgenin bir çiçeğe dönüştüğünü görürsünüz.

Aynı sahneyi farklı zamanlarda çekin

Zamanınız varsa şehrin aynı kısmının günün farklı zamanlarında fotoğrafını çekmek, yaşamın hızını ve nasıl değiştiğini gösterebilir.

Şehirde harcayacak zamanınız olduğunda değişen insanları ve ışığı çekmek için bir yeri günün farklı zamanlarında tekrar ziyaret etmeyi seçebilirsiniz. Gün boyunca eşit aralıklarla çekilmiş üç veya dört fotoğraf, şehrin nasıl değiştiğine dair bir fikir verebilir.

Hareketli nesneleri çekme

Bir köprüden veya meydandan geçen kişiler gibi hareketli nesneleri çekerken fotoğraf makinesini sabit tutmak ve flaşı kapatmak iyi olur; böylece nesnenin hareketini geliştirmek için fotoğraf makinesi daha uzun enstantane hızları seçecektir. Bu tür bir fotoğraf çekerken fotoğraf makinesinin maksimum dengede olması için konulabileceği veya tutulabileceği yüzeyler veya yerler arayın. Fotoğraf makineniz bu özelliği destekliyorsa Enstantane önceliği moduyla (Tv) denemeler yapın. Bu sizin enstantane hızını ayarlamanızı ve yaratıcılığınızı keşfetmenizi sağlar.

Hazırlıklı olun

Fotoğraf makinenizin ve kendinizin gün ve gece boyunca şehri çekmeye hazır olduğunuzdan emin olun. Fotoğraf makinenizin türü veya modeli ne olursa olsun değerli bir çekimi kaçırmamanız için pilinizde şarj bulunması ve hafıza kartınızda bol miktarda yer olması akıllıca olur.

LEGRIA video kameranızla şehir manzaraları çekme

Filminizin ziyaret ettiğiniz şehrin bir reklamı olduğunu hayal edin veya şehir yaşamının kısa bir dilimini yakalamaya çalışın. Yapacağınız çekim için net bir hedef ve öykü belirlemek, şehir öykünüzü anlatmanız için doğru türde bir video çekebilmenizi sağlar. Sürekli değişen şehrin ilginç bir görsel portresini oluşturmak için modaya, mimariye, müziğe veya belirli bir caddeye odaklanabilirsiniz.

Kısa video görüntüleri

Videonun şehrin öyküsünü anlatan küçük bölümlerini yakalamak için Kısa Video Görüntüsü modunu kullanın. Şehrin çeşitli bölgeleri ilginç sesler içeriyorsa ayrı ayrı çekilmiş birden fazla video klipte canlı seslerin kesintisiz bir bölümünü kullanabilmek için genellikle daha uzun bir bölümü videoya almaya değer. Sesli Manzara Seçme modu, şehrin ortam sesinin net bir şekilde kaydedilebilmesi için video kamera üzerindeki ses kaydı ayarlarını otomatik olarak uyarlar.

  • İpucu: Şehrin hareketini yakalayın. İnsanlar veya toplu taşıma, bir şehrin dinamiğini ve gün boyunca şehrin nasıl değiştiğini iyi gösteren nesnelerdir.

Işığa dikkat edin

Şehrin videosunu çekerken dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerden birisi aydınlatmadır. Bu açıdan her zaman seçim şansınız olmaz. Müzelerde veya diğer iç mekanlarda ışık genellikle kısıktır. Bu tür durumlarda yürüyerek çekim yapmaktan kaçının. Sabit bir konumdan bir çekim yapın, duraklatma düğmesine basın, sonra bir sonraki çekiminizi ayarlayın.

Dış mekanlardayken güneş ışığı bazen sert gölgelerle sonuçlansa da gündüz, çekim yapmak ve ayrıntıları göstermek için iyi bir zamandır. Bulutlu havalar genellikle çok daha iyi sonuçlar verir.

Gece çekim yapmak, ışık sınırlı olduğundan istediğiniz sonuçları elde edebilmek için bir miktar deney yapmayı gerektirir. Alacakaranlıkta çekim yapmaya başlamayı deneyin, iyi aydınlatılmış yerler bulun ve mümkün olan yerlerde tripod kullanın.

Çekimlerinizi en güzel şekliyle sergileyin

Şehir görüntüleri, onları evinizdeki bir duvarda sergilediğinizde çok iyi sohbet konuları doğuran güçlü baskılar üretir. Gurur duyduğunuz bir kare yakaladığınızda neden bu kareyi tüm görkemiyle sergilemeyesiniz veya bir arkadaşınıza göndermeyesiniz ki?

Şehir çekiminizden döndüğünüzde büyüleyici bir kolaj yaratmak için en iyi görüntülerinizi derleyip basabilirsiniz. Alternatif olarak şehre ve keşfettiğiniz şeylere dair kişisel kılavuzunuzu oluşturmak için basmak üzere görüntüler arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Bir arkadaşınıza kartpostal gönderin

10x15 cm veya 13x18 cm gibi küçük boyutlardaki baskılar, arkadaşlarınızla ve ailenizle paylaşmanız açısından idealdir. Hatta PIXMA yazıcınızla bir baskısını alarak fotoğrafınızı kartpostal halinde de gönderebilirsiniz. En net baskıları ve en canlı renkleri elde etmek için Photo Paper Plus Glossy veya Photo Paper Pro gibi parlak bir kağıt seçin.

Haberdar Olun

Bültene Abone Ol