A rock musician on stage at a festival plays the guitar. Photo by Ben Morse.

FESTİVAL FOTOĞRAFÇILIĞI

Kostümler, güneş ve rock & roll: en iyi festival fotoğrafçılığı ipuçları ve teknikleri

Bir canlı müzik etkinliği için tüm hafta sonu çadır mı kuracaksınız? Yoksa arkadaşlarınızla konsere mi gideceksiniz? Yazın tüm eğlencesini yakalamak için hazırlıklı olduğunuzdan emin olun. Festivaller ve müzik etkinlikleri, harika sahne setlerine ve donanımlara, ilginç kostümlere ve elbette atmosferin etkisini artıran mükemmel performanslara ev sahipliği yapar. Bu yüzden Canon fotoğraf makinenizi kapın ve bir festival fotoğrafçısının en iyi ipuçlarını kullanarak tüm arkadaşlarınızı kıskandıracak çekimler yapın.

Ben Morse, profesyonel festival fotoğrafçısı kariyerine yalnızca tek bir e-posta ile başladı. Becerilerini geliştirmek isteyen hevesli bir amatördü ve festival fotoğrafçılığını, müzik tutkusunu ve fotoğrafçılık alanına karşı artan ilgisini birleştirmenin bir yolu olarak gördü. "Yeni başlamıştım ve portföyümü, görüntülerini çektiğim müzisyenlerin ötesine taşımak istedim. Bir festival bunun için iyi olabilirdi ve Cheltenham, İngiltere'de işime yarayabileceğini düşündüğüm 2000trees adındaki küçük harika rock festivalini buldum. Onlara e-posta gönderdim ve "Evet, çalışmalarınızı çok seviyoruz." dediler." Hatta Ben'in çalışmalarını o kadar sevmişlerdi ki ertesi yıl ücretli fotoğrafçı olarak onu tekrar davet ettiler.

Ben, "Bir festivali çekmek, yalnızca katılmaktan çok daha eğlenceli." diyor. "Tonlarca yeni müzik çalışması keşfediyorum ve başka insanların yaratıcı enerjisinden faydalanma imkanı yakalıyorum. Bu çok heyecan verici." Festivallerdeki değişken koşullar, fotoğraf meraklıları için mükemmel bir eğitim zemini sunar. Hem eğlenebilir hem de becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Ben; ortamla çalışarak, sıra dışı kompozisyonlar bulmaya çalışarak ve maksimum etki için zum kullanarak nasıl daha yaratıcı çekimler elde edebileceğinizle ilgili tavsiyelerini paylaşıyor.

1. Diğer fotoğrafçıların olmadığı yerde olun

"Festivallerde çekim yaptığım yıllar boyunca öğrendiğim en iyi şeylerden biri, başka fotoğrafçıların olmadığı yerde olmanın önemli olduğu." diyor Ben. "Çektiğim favori fotoğraflardan bazılarını, kalabalıkta dururken ve şarkıcı bariyere indiği anda yakaladım. Diğer fotoğrafçılar, geçiş kartları buraya erişim sağladığı için sahne önünde kaldı ve en iyi görüntüleri yakalamak için etrafta dolaşmak akıllarına gelmedi. Seyircilerin perspektifinden çekim yapmayı çok seviyorum çünkü çoğu insanın aklında bu görüntüler kalıyor. Onların arasına karışıp aynı atmosferi solumanın görevimin bir parçası olduğunu düşünüyorum."

Bu ipucunu uygulayabileceğiniz yerler yalnızca büyük performanslarla sınırlı değil. Müzik performanslarından önce ve sonraki süreyi, festival alanındaki renkli sahneleri keşfetmek için kullanın. "Festivalde çekebileceğiniz tonlarca ilginç şey var. Etrafta her zaman çılgın kostümler içinde dolanan insanlar olur. Bence kostüm giyenler görülmek ister, bu yüzden muhtemelen fotoğraflarını çekmenize bayılırlar. Sormaktan zarar gelmez. "Fotoğrafınızı çekebilir miyim? Harika görünüyorsunuz!" diye sormanız yeterli. Çoğunlukla kabul ederler.

İlgili Makaleler
A group of friends pose holding sparklers, facing the camera with their faces illuminated by the sparkler light.

PARTİ FOTOĞRAFÇILIĞI

Parti fotoğrafçılığınızla daha yaratıcı olun

Partilerin ve kutlamaların heyecanını mı yakalamak istiyorsunuz? Tüm bu coşkulu anları nasıl yaratıcı şekillerde çekeceğinizi öğrenin.

A woman wearing a red strapless dress crouches down to take a picture with a Canon EOS R10.

SEYAHAT FOTOĞRAFÇILIĞI

Seyahat fotoğrafçılığına dair 10 ipucu

Fotoğrafçı ve blog yazarı Diana Millos, muhteşem seyahat fotoğrafları için en iyi ipuçlarını paylaşıyor.

Photographer to rock royalty, Bart Heemskerk, on capturing the feeling of a festival

FESTİVAL FOTOĞRAFÇILIĞI

Rock dünyasının fotoğrafçısı Bart Heemskerk, festival hissini ölümsüzleştirmenin sırlarını paylaşıyor

Bart Heemskerk, müzik sevgisinin onu unutulmaz gösterileri fotoğraflama kariyerine nasıl yönlendirdiğini açıklıyor ve mükemmel festival fotoğrafları çekmek için kendi ipuçlarını paylaşıyor.

Men in blue jackets and bow ties pretend to play inflatable instruments in a field. Photo by Ben Morse.

2. Yanınıza en iyi fotoğraf makinesi kitini alın

Bu yaz festival fotoğrafçılık becerilerini geliştirmek isteyenler için Canon PowerShot SX740 HS veya Canon EOS M50 mükemmel festival eşlikçileridir. Kompakt Canon PowerShot SX740 HS'deki güçlü 40x optik zum sayesinde, arkadaşlarınızla yaşadığınız eğlenceli anların yakın çekimlerinden daha uzaktaki sahnede sergilenen gösteriye kolayca geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca 4K film kaydı seçenekleriyle favori şarkılarınızı çok güzel yakalayabilirsiniz.

"PowerShot gerçekten çok iyi bir seçenek." diyor Ben. "Ayrıntıları görmek için döndürebileceğiniz büyük bir ekrana sahip olmak gerçekten çok faydalı. Yeterli zuma sahip bir fotoğraf makinesi, sahnedeki aksiyonu seyircilerin tarafından yakalamak için çok kullanışlı."

Festivale veya konsere gitmeden önce fotoğrafçılık ekipmanıyla ilgili kuralları kontrol edin. Bazı etkinliklerde yalnızca kompakt fotoğraf makinesine izin verilir; bazılarında da fotoğrafçı izni olmaksızın aynasız fotoğraf makinesine veya DSLR getirmenize izin verilebilir.

Canon EOS M50, kompakt ve çok yönlü aynasız bir fotoğraf makinesidir ve muhteşem renklere ve ayrıntılarla sahip unutulmaz anılar yakalamanızı sağlayan DSLR boyutlu 24,1 Megapiksel sensöre, güçlü DIGIC 8 işlemciye ve 4K video kaydı özelliğine sahiptir. Sizin için doğru ayarı bulan otomatik çekim modlarının yanı sıra fotoğrafçılık becerilerinizle ilgili kendinize güveniniz arttığında keşfedebileceğiniz manuel kontrollere sahiptir. Wi-Fi bağlantısı sayesinde Canon Camera Connect uygulamasını kullanarak görüntüleri kolayca akıllı cihazlarınızla paylaşabilirsiniz. Ayrıca M50'nin Değişken Açılı dokunmatik ekranı ile her açıdan fotoğraf çekebilirsiniz; örneğin, sanatçıların daha uzun görünmesi için aşağı çömelebilir ya da aksiyonu daha geniş açıdan çekmek için bir köşeye sıkışabilirsiniz.

Canon EOS M50 ile kullanmak için lens seçerken, genellikle fotoğraf makinesiyle birlikte verilen Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM'yi düşünebilirsiniz. Bu yüksek kaliteli ve çok yönlü lens, geniş açılı ve günlük çekimlere yöneliktir ve harika bir dahili Görüntü Sabitleyiciye sahiptir.

Ben şöyle devam ediyor: "Biraz daha yakınlaşabilmeyi istiyorsam uzun menzili olan ancak aynı zamanda kullanışlı ve hafif olan ve bir Görüntü Sabitleyicisi de bulunan Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM'yi düşünürdüm. Uzun menzil sayesinde sahnedeki ekipmanların ve insanların yüzlerinin yakın çekimlerini yakalayabilirsiniz. Bu iki lens ile ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz."

3. Tüm sahneyi çekin

Ben, sahneyi sallayan grup üyelerini klasik bir karede yakalamak için f/4,5 veya üzeri gibi daha küçük bir diyafram açıklığı (daha yüksek f değeri) kullanmayı öneriyor. Bu, daha fazla alan derinliği sunar ve tüm sahnenin mümkün olduğu kadar daha odakta olmasını sağlar.

A band play on an atmospheric stage at night, with smoke and blue light, and hands in the foreground. Photo by Ben Morse.

4. Seyircileri unutmayın

Ben, "Tüm zamanınızı gruba odaklanarak geçirmeyin." tavsiyesinde bulunuyor. "Seyircileri de gösteren birkaç çekim yakaladığınızdan emin olun. Canlı bir müzik deneyimine tanık oluyorsunuz. Sahne önünde, grubun yakın çekim fotoğraflarını almaya çalışan tonlarca profesyonel olacak ama seyircilerin tepkisini gösterebileceğiniz benzersiz bir perspektife de sahipsiniz. Grubun, etrafınızdaki insanların üzerindeki etkisini gösterebilirsiniz. Bu görüntülere bakıp bu anın nasıl hissettirdiğini hatırlamak isterseniz bunun en iyi yolu önce grubu görmek ve sonra da etrafınızdaki insanların yüzlerindeki tepkileri görmek."

Ayrıca arkadaşlarınızı model olarak kullanmayı da düşünebilirsiniz. Festival alanını keşfederken veya müziğin başlamasını beklerken arkadaşlarınızın fotoğraflarını çekerek fotoğrafçılık becerilerinizle ilgili pratik yapabilir ve fotoğraf makinenizi hazırlayabilirsiniz. "Arkadaşlarınızın fotoğraflarını çekmek hem eğlenceli hem de diyafram açıklığı ve ISO ayarlarınızın doğru olduğundan emin olmak için bir fırsat. Bu süreyi ayarlarınızı denemek için kullanırsanız müzik başladığında çekimleri kadrajlamaya odaklanabilirsiniz."

A singer crowdsurfs in a tent, mic in hand. Photo by Ben Morse.

5. Zum özelliğini akıllıca kullanın

Canon PowerShot SX740 HS'de bulunan 40x optik zum sayesinde bir festivalde olan her şeye daha fazla yakınlaşabilirsiniz. Ben, zum özelliğinin tüm potansiyelinden faydalanabilmeniz için şunu öneriyor: "Yüksek zum değerinde çekim yaparken ellerinizi mümkün olduğu kadar sabit tutmaya çalışın. Ellerinizi sabit tutun, doğru anı bekleyin ve çektiğiniz nesne (şarkıcı, gitarist, seyircilerden biri) aniden hareket ettiğinde fotoğrafı kaybetmemek için çerçevede kendinize yeterli esneklik tanıyın. Yani çok fazla zum yapmayın; bir miktar fazladan genişlik bırakmak, çok yakın olmaktan çok daha faydalıdır."

Canon PowerShot SX740 HS'de bulunan Zum Çerçeveleme Yardımı, görüntüyü hızlı şekilde yakınlaştırmanızı ve uzaklaştırmanızı sağlar. Bu özelliği kullanarak görüntüyü uzaklaştırmak ve çektiğiniz nesneyi tekrar yakalamak için fotoğraf makinesinin arkasındaki Zum Çerçeveleme Yardımı düğmesine basın (Wi-Fi düğmesinin sol tarafında). Düğmeyi serbest bıraktığınızda lens otomatik olarak yakınlaştırılmış konuma döner.

Canon PowerShot SX740 HS ayrıca titreyen eller yüzünden fotoğrafların bulanık çıkması riskini azaltan güçlü Görüntü Sabitleme özelliğine de sahiptir. Yine Ben'in Canon EOS M50 ile kullanmayı tavsiye ettiği Canon EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM ve Canon EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lensleri de dahili Görüntü Sabitleyiciye sahiptir.

People in a festival audience hold up their hands as confetti showers down on them. Photo by Ben Morse.

6. Flaşı kapatın

Ben, "Gece, seyircilerin arasından çekim yapmak için açılır flaş kullanmayın." diye uyarıyor. "Yakınınızdaki insanların silik çıkmasına, ön planda büyük beyaz lekelerin oluşmasına yol açar ve grubun uzaktan almaya çalıştığınız görüntüsü için hiçbir faydası olmaz. Ayrıca etrafınızdaki herkesi rahatsız edecektir. Grubun, sahneyi veya arenayı efekt yaratmak için aydınlatmış olacağını aklınızda bulundurun ve bu ışıktan yararlanın."

7. Beyaz dengesini göz önünde bulundurun

Festivallerdeki ışıklandırma koşulları, önceden tahmin edilemeyen hava koşulları ve değişken sahne ışıkları yüzünden sürekli değişir. Fotoğraf makinenizin varsayılan Otomatik Beyaz Dengesi ayarı, bu değişikliklere karşı avantaj kazanmanıza yardımcı olur ve renklerinizin her zaman doğal ve göze hoş gelmesini sağlar. "Grup sahneye ilk geldiğinde muhtemelen daha fazla ışık olacaktır. Hava koşulları ve günün saati beyaz dengesi için yapmanız gereken ayarları etkiler ve floresan sahne ışıkları, fotoğraf makinenizin ayarlarında yanılmaya yol açabilir." diyor Ben. "Otomatik Beyaz Dengesi ile çekim yapmada utanılacak bir şey yok! Renk tonlarınızın normal görünmesini sağlayabilir."

Hem Canon PowerShot SX740 HS'de hem de Canon EOS M50'de bir Otomatik Beyaz Dengesi ayarı ve ayrıca bir dizi ön ayar (Gün Işığı, Gölge, Bulutlu, Tungsten ve Floresan) bulunur. Bunlar ayrıca ince manuel kontrol imkanı da sağlar. Böylece kendinizi rahat hissettiğinizde beyaz dengesini manuel olarak ayarlamayı da deneyebilirsiniz. İşiniz bittiğinizde tekrar Otomatik Beyaz Dengesi ayarına değiştirmeyi unutmayın. Canon EOS M50 ayrıca RAW formatta görüntü çekmenize de imkan tanır. Böylece daha sonra bir tablette ya da bilgisayarda, fotoğraflarınızın beyaz dengesini Digital Photo Professional gibi bir RAW geliştirme yazılımı kullanarak düzenleyebilirsiniz.

Canon fotoğraf makinesi, ışıklandırma koşulları ne olursa olsun renklerinizin, müziğin kendisi kadar etkiye sahip olmasını sağlayabilir!

Overhead shot of gig showing confetti exploding out from the stage and towards the audience. Photo by Ben Morse.

8. Kompozisyonla denemeler yapın

"Aynı şeye farklı açılardan bakmanın yollarını bulun." diyor Ben. "Yere çömelin. Yapabiliyorsanız daha yüksekten çekin. İlginç sanat kurulumları varsa etraflarında oyalanın çünkü insanlar bunların fotoğraflarını çekmeye bayılır. Böylece civarlarında dolaşan insanların fotoğraflarını çekebilirsiniz. Yapabileceğiniz tonlarca havalı şey var. Örneğin ağaçların arasında pratik yapan bir müzisyenin görüntüsünü yakalamıştım. Ağaçlar gözü çeken dikey çizgilerdir ve doğal olarak fotojeniktir. Festivallerde doğal olarak bulunan bu tür şekilleri ve çizgileri arayın, bunlardan ilginç fotoğraflar çıkar."

Ben, Canon PowerShot SX740 HS'de bulunan 180° katlanır ekran veya Canon EOS M50'de bulunan Değişken Açılı dokunmatik ekran gibi eğilebilen ekranı olan bir fotoğraf makinesinin, yaratıcı açılar bulmanıza çok yardımcı olabileceğini ekliyor. "Kullandığım en eski numara, yere çömelmek. Ama eğilebilen veya katlanır ekranınız varsa yere oturmanıza veya yere kadar çömelmenize gerek yok; fotoğraf makinesini aşağıda tutmanız yeterli."

A guitarist practices among some trees. Photo by Ben Morse.

9. Coşkuyu yakalayın

İnsanlar fotoğraf makinenizin önünde ellerini salladığında sinirlenmek yerine ayrıntıları yakalamayı deneyebilirsiniz. Alkış tutan ellerin fotoğrafını çekerek konserin atmosferini aktarabilirsiniz. "Alanın ortalarındaysanız kalabalık büyük bir yüz ve el denizi gibi görünür ve bazen tamamen ışık altındadır, bazen yarı yarıya ışık altındadır ve bazen de insanlar yalnızca siluet olarak görünür." diyor Ben. "Ortadaysanız ve doğru anı bekliyorsanız siluetlerle denemeler yaparak bazı çok ilginç çekimler yakalayabilirsiniz. Bir keresinde, önümde elleri havada alkış tutan bir adam vardı. Bu adamın kendinden geçmesini bekledim ve grubun bir çift el arasında görüntüsünü yakalamak için alkışların arasındaki anı çekmeye çalıştım. Eğlenceli bir mücadeleydi."

Ben, grubun odakta olduğu ve ellerin siluet olarak göründüğü bir fotoğraf yakalamak için fotoğraf makinenizi yüksek ISO değerine ayarlamanızı, yüksek bir enstantane hızı kullanmanızı ve sahneye odaklanmanızı öneriyor. Enstantane ile bir ritim yakalayın ve alkışlar arasında görüntüler çekmeye çalışın. Hem Canon PowerShot SX740 HS hem de Canon EOS M50, sürekli çekim modlarına sahiptir. Bu modları kullanarak saniyede birkaç görüntünün seri çekimini yapabilirsiniz.

"Görüntüyü kontrol etme konusunda endişelenmeyin. Bunu evde de yapabilirsiniz. Anı kaçırdıysanız bunu kontrol etmenin anlamı yok, bunu yaparken bir sonraki anı kaçırabilirsiniz." diyor Ben. "Bunun yerine fotoğraf makinenizi mümkün olduğu kadar hızlı çalıştırmaya devam edin ve etrafınızda olanlara uyum sağlamak için hazır olun. Müzik sizi heyecanlandırıyorsa ve eğleniyorsanız etkinlik sona erdiğinde 500 kadar fotoğrafı kontrol etmek sizi yormayacaktır."

A band perform on stage, with audience hands waving and clapping. Photo by Ben Morse.

10. Fotoğraflarınızı bastırın

"Turda yapmayı çok sevdiğim şeylerden biri de yanımda küçük bir şipşak yazıcı getirerek bir veya iki gün öncesine ait fotoğrafları bastırmak ve bunları grubun soyunma odasında bırakmak. Buna bayılıyorlar çünkü benim gördüklerimi göremiyorlar." diyor Ben.

"Birkaç günlüğüne bir festivale gidiyorsanız kamp alanınızda bulundurmak için yanınıza bir Canon Zoemini taşınabilir yazıcı almanızı öneririm. Kamp alanında ve şovlardan bazılarında çektiğiniz görüntüleri bastırın ve bunları çadırınızın etrafına asın." diye ekliyor Ben. Yazıcıyı kullanmak için bastırmak istediğiniz tüm görüntülerin akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bulunduğundan emin olun (Canon Camera Connect uygulamasına bağlanmak için fotoğraf makinenizin Wi-Fi veya Bluetooth özelliğini kullanabilir ve bunları aktarabilirsiniz). Ardından Canon Mini Print uygulamasını açın ve Canon Zoemini ile görüntüyü doğrudan telefonunuzdan bastırın. Canon Mini Print uygulaması, arkadaşlarınızda kalıcı etki bırakacak eğlenceli görüntüler için filtreler, çerçeveler, doodle'lar, metinler ve daha birçok özellik sunar.


Hazırlayan: Matthew Bowen

İlgili Ürünler

İlgili Makaleler

İlham Alın bölümü; kullanışlı fotoğrafçılık ipuçları, alıcı kılavuzları ve bilgilendirici röportajlar dahil olmak üzere en iyi fotoğraf makinesini veya en iyi yazıcıyı bulmanız ve bir sonraki yaratıcı fikrinizi hayata geçirmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi içeren temel bir kaynaktır.

İpuçları ve Teknikler bölümüne geri dön